DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

System S-400 utworzy nad Arktyką rosyjską „czapkę”. Wojskowi nie wykluczają konfliktu w rejonie

System S-400 utworzy nad Arktyką rosyjską „czapkę”. Wojskowi nie wykluczają konfliktu w rejonie
S-400 (zdjęcie ilustracyjne). fot. Vitaly V. Kuzmin/ vitalykuzmin.net /Via: commons.wikimedia.org lic. CC BY-SA 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en]

Armia Federacji Rosyjskiej obejmie „czapką” systemów S-400 obszar Arktyki i zbuduje sieć obrony przed atakami z powietrza – zapowiedział w poniedziałek 9 grudnia dowódca rosyjskiej Floty Północnej Marynarki Wojennej Aleksander Mojsiejew, który kilka dni wcześniej ostrzegał przed możliwością wybuchu konfliktu zbrojnego w regionie Oceanu Arktycznego, argumentując to wzmożoną aktywnością NATO w tej części świata.

 

W wywiadzie udzielonym „Krassnej Wiesnie” Aleksander Mojsiejew zapowiedział, że w ciągu najbliższych lat szlaki morskie i północna część Federacji Rosyjskiej będą objęte pełną ochroną przed atakami z powietrza. Zadanie to mają wypełniać systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400. Rosjanie rozpoczęli także modernizację systemów radiolokacyjnych w północnej części kraju.

 

Jak stwierdził Mojsiejew, szybkie rozlokowanie nowoczesnych urządzeń S-400 uchroni północną część Rosji i szlaki handlowe Oceanu Arktycznego przed atakami obcych samolotów bojowych, pocisków balistycznych i rakiet. Dowódca Floty Północnej Marynarki Wojennej ostrzegł także przed niebezpieczeństwem naruszania przestrzeni powietrznej Rosji przez siły powietrzne NATO, co miałoby grozić wybuchem konfliktu w tym rejonie. Zwrócił ponadto uwagę na zintensyfikowanie w basenie Oceanu Arktycznego ćwiczeń wojennych NATO, w których biorą udział państwa nie położone w tym obszarze (Wielka Brytania, Niemcy, Polska) lub nie należące do NATO (Szwecja, Finlandia).

 

Pierwsze urządzenia typu S-400 już zostały zainstalowane na rosyjskim archipelagu Nowa Ziemia – otoczonym morzem Barentsa i Karskim. Systemy te zostały również ulokowane w jednostce wojskowej w pobliżu miasteczka Tiksi w Jakucji, leżącym u ujścia Leny do Morza Łaptiewów. Tiksi to jeden z portów Północnej Drogi Morskiej dostępny przez kilka miesięcy w ciągu roku.

 

W planach unowocześniania ochrony militarnej północnej części Rosji założono, że system obrony S-300 będzie zastępowany przez nowocześniejszy i skuteczniejszy system S-400. S-400 to rosyjski system rakietowy typu ziemia-powietrze czwartej generacji, którym zainteresowały się już Indie, Chiny, członek NATO – Turcja oraz sojusznik Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie – Arabia Saudyjska.

 

Zainteresowanie Arktyką państw Zachodu i Rosji wynika nie tylko z potrzeby bezpośredniej ochrony swoich terytoriów, ale także z aspiracji do bogactw naturalnych występujących pod biegunem północnym. Według szacunków, w basenie Oceanu Arktycznego może znajdować się nawet 1/4 światowych zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego, a mówi się nawet o 15,5 miliardach ton ropy naftowej i 84,5 trylionach metrów sześciennych gazu ziemnego. Do tej pory już odkryto ponad 20 miejsc występowania tam tych surowców energetycznych.

 

 

Źródła: Krassnaja Wiesna / Niezawisimaja Gazieta / IA Regnum / gazeta.ru

Jan Bereza

 

 


DATA: 2019-12-09 15:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo Rosja, umią zadbać o swoje interesy, a my co mamy swojw bogactwa naturalne, technologię do wydobycia, a kupujemy najdroższy gaz od usa, sprzedajemy za bezcen koncesję na wydobycie zdrada narodowa szabesgojow i agentyry amerykandkuej, żenada. OBALIĆ PIS, stop act 447just wara od Polski, polexit, bo nas zniszczą.
7 miesięcy temu / Jaro46
 
Turcy teraz sprawdzali ten system w praktyce, z prawdziwymi samolotami, powiedzieli, że jest lepszy, niż oczekiwali.
7 miesięcy temu / adam
 
Jakby wojskowi wykluczali konflikt to by ich pogonili do normalnej pracy.
7 miesięcy temu / Jot
 
Super
7 miesięcy temu / Joska
 
A czy te wszystkie radiolokacje aby nie szkodzą białym misiom czy innym reniferkom??? Wartałoby posłać tam, jeśli nie uda się wszystkich, to choć jak najwięcej ekologów by poprotestowali w tej Arktyce? Jako petycjant do zrzutki się dołożę:D
7 miesięcy temu / szpulas11
 
Życzmy sobie aby konfrontacje NATO-Rosja odbywały się możliwie jak najdalej od naszych granic.
7 miesięcy temu / Filip S
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.