DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Syryjski biskup: broń chemiczna pretekstem do walki. Podobnie jak w Iraku

Syryjski biskup: broń chemiczna pretekstem do walki. Podobnie jak w Iraku
Bp Antoine Audo, fot. REUTERS/Denis Balibouse

Stany Zjednoczone i Rosja wykorzystują Syrię jako pretekst, by ze sobą walczyć - oświadczył chaldejski biskup Aleppo - Antoine Audo. W podobnym tonie wypowiada się wikariusz apostolski w Syrii bp Georges Abou Khazen. Dostojnicy kościelni negatywnie ocenili poranny atak wojska Stanów Zjednoczonych w koalicji z Wielką Brytanią i Francją.

 

Zdaniem bp. Audo, w Syrii dzieje się to, co wcześniej zrobiono w Iraku, gdzie pod pretekstem chęci zlikwidowania niebezpiecznej dla ludzkości broni chemicznej zniszczono kraj. – Ludzie nie są głupi i to zrozumieli – dodał hierarcha, który stoi na czele Caritas Syria. Biskup ma poważne wątpliwości co do tego, że reżim Baszara al-Asada użył broni chemicznej w Dumie. – Jak to możliwe, że Assad użyłby broni chemicznej, by się bronić? To nielogiczne – stwierdził bp Audo.

 

Hierarcha jest zdania, że „Amerykanie i Rosjanie wykorzystują Syrię jako pretekst, by prowadzić ze sobą wojnę i bronić swych interesów międzynarodowych”.

 

W podobnym tonie wypowiada się wikariusz apostolski Aleppo bp Georges Abou Khazen. Jego zdaniem w Syrii do niedawna toczyła się wojna „per procura”. Teraz jednak maski opadły i widać, że to wojna dwóch mocarstw. – Teraz walczą główni aktorzy. Walki na ziemi syryjskiej trwają od siedmiu lat, zaczął się rok ósmy i teraz, gdy drugoplanowi aktorzy zostali pokonani, na arenę weszli prawdziwi protagoniści konfliktu – oświadczył bp Abou Khazen.

 

– Czekamy na ekspertów, którzy przeprowadzą dochodzenie w sprawie domniemanego ataku chemicznego w Dumie, ale po tych nalotach wszystko będzie trudniejsze – uważa katolicki biskup. Dodaje, że każdy apel o pokój w Syrii jest „głosem wołającego na puszczy”.

 

Jednocześnie wskazuje na coraz większe cierpienia mieszkańców Syrii, którzy „pragną pokoju, a w zamian otrzymują bomby i pociski”. Hierarcha wyraził pragnienie, by „ataki nie rozszerzyły się na inne miejsca regionu, gdyż byłoby to naprawdę niebezpieczne i sytuacja mogłaby się wymknąć spod kontroli”.

 

Według doniesień mediów, w wyniku ataku chemicznego na szpital w Dumie, do którego doszło 7 kwietnia, zginęło 70 osób, a pół tysiąca zostało rannych. O dokonanie ataku oskarżane są siły Baszara al-Assada, które walczą o odzyskanie tego regionu Syrii z rąk rebeliantów.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2018-04-18 10:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najbardziej to tam miesza nie USA czy Rosja, ale całkiem bliski sąsiad. A teraz bezczelnie zaczyna mieszać też u nas.
ponad 2 lata temu / abc
 
Ten atak byl na reke tylko USA. W takim chaosie latwo przeprowadzic atak pod falszywa flaga.
ponad 2 lata temu / Kasia
 
Wszystko co z rewolucji i chorej wyobraźni się zrodziło będzie palić i mordować. Mentalność amerykańska i obecnie rosysja jak też i cały światopogląd protestancki to bękarty rewolucji i nie potrafią egzystować inaczej. W ich mentalności prym widzie jedna idea ORDO AB CHAO, DEUS MEUMQUE IUS!
ponad 2 lata temu / Krzysiek
 
A jak wielka jest twoja wiara, skoro nie odpowiadasz na zadawane ci pytania z nią związane? Np. notorycznie unikasz odpowiedzi na pytanie, jak nazywasz osobę płci męskiej która cię poczęła, skoro nie nazywasz tej osoby ojcem?
ponad 2 lata temu / do Sec
 
Czy Syryjczycy pooblewali się domestosem?
ponad 2 lata temu / sp
 
Dlaczego macie taką małą wiarę. Bóg ma kontrolę nad każdym. On straca królów i ich powołuje. Nie martwcie się i nie narzekajcie. Pozdrawiam
ponad 2 lata temu / Sec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.