DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Syria: zabity jezuita był człowiekiem pokoju

Syria: zabity jezuita był człowiekiem pokoju

Był człowiekiem pokoju, który niósł pomoc i wsparcie wszystkim niezależnie od rasy i religii. Oby ofiara jego życia przyczyniała się do uciszenia broni i powstrzymania nienawiści w Syrii. W tych słowach przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego wspomina holenderskiego jezuitę o. Fransa van der Lugta, na którym w Homs dokonano brutalnej egzekucji. W telegramach kondolencyjnych po jego śmierci przebija ogromne zaskoczenie, że takiego człowieka pokoju, jakim był ks. van der Lugt, mogła spotkać tak okrutna śmierć.

 

„To był wierny świadek Ewangelii i człowiek dialogu – tak swego współbrata wspomina o. Ghassan Sahoui, pracujący w Homs. – Oczywiście jest wielki smutek po jego śmierci. Z drugiej zaś strony, gdy spoglądamy na jego życie na terenie starego miasta w Homs, odczytujemy misję i wezwanie do wszystkich chrześcijan, byśmy nie uciekali, byśmy pozostali w Syrii. Naszym zadaniem jest głoszenie pokoju, pojednania i miłości. On był właśnie człowiekiem pokoju, człowiekiem dialogu, kochanym przez wszystkich. Naszą misją jest trwanie do końca. To, co się wydarzyło, nie napawa nas strachem. Wprost przeciwnie, daje nam siłę, daje nowe światło w tej trudnej sytuacji”.

 

Z kolei melchicki arcybiskup Aleppo wspomina jezuickiego męczennika jako człowieka do końca oddanego Syryjczykom, którym służył od 1966 r. „Widząc ludzi cierpiących i umierających z głodu, do końca starał się położyć kres oblężeniu Homs. Wprost trudno pojąć, że taki człowiek mógł zostać zamordowany” – podkreśla abp Jean-Clement Jeanbart. Wskazuje zarazem na bardzo trudną sytuację w kraju ogarniętym przedłużającą się wojną. Codziennie umierają kolejni Syryjczycy, a wspólnota międzynarodowa wydaje się przymykać oczy na dokonujący się dramat. Hierarcha alarmuje też w sprawie tragicznej sytuacji humanitarnej. Wcześniej czynił to także ojciec van der Lugt, alarmując świat, że w Syrii umiera się nie tylko od kul, ale także z głodu.

 

 

Źródło: KAI

luk


DATA: 2014-04-09 06:51
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.