DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Syria: rebelianci wymieniają kradzioną sztukę sakralną na broń

Syria: rebelianci wymieniają kradzioną sztukę sakralną na broń
REUTERS / FORUM

Do grabieży chrześcijańskich skarbów sakralnych w mieście Maalula (70 km od Damaszku) dochodzi już od dłuższego czasu. Ostatnio nie są to jedynie zwykłe akty wandalizmu skierowane przeciwko mniejszości chrześcijańskiej. Łupem rebeliantów padają coraz wartościowsze dzieła sztuki sakralnej z miejscowych kościołów i klasztorów

 

Na stronach internetowych kolekcjonerów sztuki sakralnej pojawiają się m.in. krzyże, ikony, obrazy, cenne rzeźby, a nawet dzwony. Wszystko z Maaululi i okolic. Wiele przedmiotów z najcenniejszych kruszców. Wiele z nich to piękne skarby o trudnej do oszacowania, ale bardzo wysokiej wartości.

 

Pośrednicy związani z radykalnymi organizacjami takimi jak „Islamskie Państwo Iraku i Lewantu” oraz Dżebhat an-Nusra, poszukują na stronach internetowych kupców tych skarbów. Niezbyt wygórowane ceny wynikające z pośpiechu i powodują, że chętni znajdują się bardzo szybko. Są to obywatele wszystkich niemal państw świata. 

 

Za pieniądze otrzymane ze skradzionych dzieł sztuki, powstańcy kupują broń. Ponoć zgromadziły już niemały arsenał.

 

Agencja Informacyjna Sana z kolei przypomina, że w Maalula znajdują się unikatowe rękopisy i niezwykle cenne księgi pisane w języku aramejskim, tym samym którym mógł posługiwać się Pan Jezus. W Maalula, także dziś, msze święte odprawiane są w tym języku.

 

Dyrektor generalna UNESCO, Bułgarka Irina Bokowa otrzymuje sporo sygnałów, że na terenach, które nie są kontrolowane przez władze, np. w rejonie klasztoru Św. Symeona, miasta Ebla, bizantyjskich miast El-Bara i Serdżila na północy kraju może dojść do podobnej wymiany – skradzione dzieła sztuki sakralnej za broń. Na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO znajduje się czterdzieści syryjskich zabytków.

 

- Na terytorium Syrii mamy dziś 10 tysięcy miejsc, gdzie odkryto ślady starożytnych cywilizacji – mówi Maamun Abd al-Karim, dyrektor Syryjskiego Departamentu Starożytności i Muzeów. – Przez lata objęte one były ścisłą ochroną. Niestety, w ostatnim czasie wiele zmieniło się na gorsze. Żołnierze rebeliantów kradną z tych miejsc wiele cennych przedmiotów. Mało tego – prowadzą dzikie, nielegalne wykopki, wyrządzając tym samym naszemu krajowi ogromne szkody. Oni nie znają żadnych granic! – powiedział.

 


ChS

Źródło „Al-Ahbar” (Liban)

 


DATA: 2013-12-27 11:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie są żadni rebelianci tylko terroryści.
ponad 5 lat temu / Petrus
 
No proszę, oto muzułmanie-kapitaliści :p
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "19987"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.