DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Syria: parlament uznał ludobójstwo Ormian z 1915 roku

Syria: parlament uznał ludobójstwo Ormian z 1915 roku

Syryjski parlament – Zgromadzenie Ludu Syryjskiego – zatwierdził jednogłośnie uchwałę, uznającą za ludobójstwo i potępiającą „masakry dokonane na Ormianach przez Państwo Osmańskie na początku XX wieku”. Mówi o tym oficjalne oświadczenie parlamentu. Jest to pierwszy kraj arabski, który oficjalnie i na najwyższym szczeblu urzędowym nazwał ludobójstwem zbrodnie na Ormianach w ówczesnej Turcji w latach 1915-1916.

 

Czwartkową rezolucję uchwalono po kilku tygodniach narastających napięć politycznych między Damaszkiem a Ankarą, do których doszło w wyniku walk między jednostkami wojskowymi obu krajów w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii. Armia syryjska oblega tam ostatnie punkty oporu islamistów.

Decyzja syryjska wywołała natychmiast oficjalną reakcję władz w Ankarze. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turcji Hami Aksoy wydał ostre oświadczenie, w którym potępił rezolucję. Określił ją jako „obraz obłudy reżymu, który od lat wspierał wszelkiego rodzaju rzezie wobec własnego narodu, łącznie z dziećmi, który doprowadził do ucieczki milionów swych rodaków i zasłynął z cynizmu w stosowaniu broni chemicznej”.

Sprawą tureckiej zbrodni na Ormianach Zgromadzenie zajmowało się już wcześniej. 4 marca 2015, na ponad miesiąc przed oficjalnymi obchodami setnej rocznicy tamtych wydarzeń, parlament syryjski poświęcił jej specjalną sesję upamiętniającą. Z inicjatywą w tej sprawie wystąpiła posłanka chrześcijańska Maria Saadeh, a poparli ją w tym członkowie parlamentarnej komisji spraw zagranicznych. Obecny na posiedzeniu ambasador Armenii w Syrii Arszak Poladian przypomniał w swym przemówieniu przyjęcie przez Syrię sto lat wcześniej tych Ormian, którym udało się uciec przed masakrami, dokonywanymi przez rząd Młodoturków.

Niespełna rok temu prezydent Syrii Baszar al-Asad wezwał do powrotu do ojczyzny i do odbudowy swych domów, zniszczonych przez wojnę, tamtejszych Ormian, którzy uciekli z kraju, chroniąc się w Libanie, Armenii i w innych krajach Bliskiego Wschodu i na Zachodzie. Szef państwa mówił o tym wprost podczas spotkania z ormiańskim katolikosem cylicyjskim Aramem I, którego przyjął w Damaszku 14 maja 2019.

Rządowe media syryjskie zwróciły wówczas uwagę, że Asad wspomniał o „patriotycznym duchu” tamtejszych Ormian, których określił jako przykładnych obywateli. Prezydent podkreślił wkład, jaki wnieśli oni do obrony jedności narodowej w obliczu prób rozczłonkowania państwa, podejmowanych przez tych, których nazwał on „barbarzyńskimi terrorystami”. Porównał także ich brutalność z okrucieństwem masakr, jakich dopuszczali się władcy ottomańscy wobec narodu ormiańskiego.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2020-02-14 17:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo dobry gest ze strony Syrii. Zachodnie poczucie winy nie zapuszcza korzeni w Turcji, która w bandycki ludobojczy sposób kupowała przez 500 lat państwa europejskie I arabskie. Kwitnąca średniowieczu Bułgarię Serbię a potem Węgry cofnęla w rozwoju na stulecia. Wystarczylo 160 lat zbrodniczej okupacji tureckiej by ludność Wegier spadla z 4 ml do 2.5 mln. Brawo Syryjczycy. Czy czad na odsxkodoeania za olupacje i tureckie niewolnictwo ?
5 miesięcy temu / Ja
 
ewidentnie polityczny gest, ale bardzo potrzebny, choć turcy trochę racji mają bo "przyganiał kocioł garnkowi a sam smoli". Reżim Asada też zamordował sporo cywili, choć dopiero w przyszłości ds się ocenić czy była to skala ludobujstwa. W każdym bądź razie każde uznanie publiczne a zwłaszcza w kraju muzułmańskim tureckiego ludobujstwa na chrześcijańskim narodzie Ormiańskim jest powodem do zadowolenia. Rozmiar eksterminacji odbiega tylko od holokaustu tylkoa dlatego, że Ormian było po prostu mniej niż żydów, i ich krzyk był mniej słyszalny w zachodnim świecie. Dopiero od niedawna zachód zaczyna głośno mówić o tureckim ludobujstwie. W Polsce wiele robi w tej sprawie Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski. Polska dopiero w 2005 roku uznała to za ludobójstwo. Obłudny świat zachodni potrzebował Turcji jako sojusznika. Pamiętajmy, że do dziś Katolicka Armenia jest otoczona islamem i zmaga się z np. azerami.
5 miesięcy temu / Kpt. Żbik
 
Armenia, pierwsze Chrześcijańskie państwo na świecie:D @krispac Mam nadzieję, iż Antiocha i całe Bizancjum wróci :D Choćby dla ładnych plaż dla dzieci:D
5 miesięcy temu / szpulas11
 
Może Syria kiedyś się nawróci na wiarę katolicką.
5 miesięcy temu / krisbac
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.