DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Synodalne raporty z grup dyskusyjnych: panteizm, błędna antropologia i kult młodości

Synodalne raporty z grup dyskusyjnych: panteizm, błędna antropologia i kult młodości
Zdjęcie ilustracyjne EIDON/FABIO FRUSTACI/Forum

„Catholic Herald” relacjonując obrady Synodu ds. Młodzieży skupia się na pracach 14 grup dyskusyjnych – tzw. Circoli minori – i raportach, które są rezultatem tych spotkań. Zauważając podział tych grup według języków, autor relacji ze smutkiem konstatuje brak grupy łacińskojęzycznej, która dawniej byłaby czymś normalnym.

 

Jednocześnie dziennikarz stwierdza, że raporty z takich dyskusji to „surowy materiał”, który może być nudny i wprawiać w konsternację, choć ma również swoją wartość, gdyż daje np. pojęcie o głównych liniach podziału w czasie Synodu.

 

„Catholic Herald” postanowił sprawdzić, jakie są reakcje na te raporty uczonych i dziennikarzy z różnych krajów. Katolicki dziennikarz z Hiszpanii zauważył, że grupy hiszpańskojęzyczne skupiają się głównie na kwestiach socjalnych, a „bardzo niewiele na tych związanych z seksem”, ale generalnie brak w ich raportach czegoś „niezwykłego”.

 

Teolog ze Stanów Zjednoczonych, komentując grupy angielskojęzyczne, z kolei zwraca uwagę na „niszczący język tożsamości seksualnej/LGBT” i podkreśla potrzebę afirmacji „znaczenia czystości”: „Myślę, że sprawa czystości jest strategicznie ważna, gdyż jest ona antytezą stanowiska popierającego LGBT”. Dalej zaś zauważa, że w odpowiedzi na stwierdzenia, by „nie wydawać się negatywnie nastawionym, nie grozić palcem, dążyć do otwartości” powinno się „mówić o ogromnym cierpieniu, jakie młodzi ludzie przechodzą właśnie z powodu molestowania seksualnego, wystawienia na pornografię, (...) z powodu kłamstw i pustych obietnic rewolucji seksualnej – a następnie zaoferować czystość jako pozytywną alternatywę”. Z kolei zakonnik z Europy wskazuje na „potencjalnie problematyczne fragmenty z różnych małych grup”.

 

Warto przytoczyć jeden z takich fragmentów, mówiący, że „istnieje wiele innych form rodziny niż rodzina nuklearna czy duża rodzina. W naszej małej grupie mieliśmy debatę o nieidealnych kombinacjach z perspektywy chrześcijańskiej. Czy kierownictwo Kościoła wymaga od biskupów i księży głoszenia Ewangelii prawdy poprzez kwestionowanie, że są to rodziny? Czy też nasze kierownictwo wymaga od nas towarzyszenia ludziom w rzeczywistości, w której się znajdują? Być może nie są to sprzeczne rzeczywistości: św. Jan opowiada, że Jezus zarówno zaakceptował kobietę schwytaną na cudzołóstwie, jak i zaproponował coś innego. Czy jest możliwe, byśmy zarówno akceptowali, a nawet honorowali jednostkę rodzinną, w jakiej młoda osoba się znajduje, i dzielili się z nią ideałem ewangelicznym?”

 

Teolog ze Stanów Zjednoczonych komentując raport grupy niemieckojęzycznej stwierdza z ironią, że jest on „oczywistym przymilaniem się młodości i swego rodzaju kultem młodości: Słuchamy młodzieży uszami i patrzymy na nią oczami młodszego Jezusa. Poważnie?” Dalej, komentując kolejny fragment, autor zauważa wręcz elementy „panteistyczne”. „Gdzie znajduje się prawdę? W konkretnych warunkach przeżytego doświadczenia (przyrodzonego), a nie w objawieniu (nadprzyrodzonym) – co wydaje się być oczywiście przesłanką całego Instrumentum laboris”. Komentator wskazuje również na błędną koncepcję, jakoby Kościół miał odkrywać to, co już znajduje się w świecie, zamiast nauczać, co z kolei pod względem teologicznym ma swe źródła w naturalizmie, a filozoficznym – w Feuerbachu.

 

Szczególnie zdaniem komentatora frapujące jest potraktowanie przez niemieckich ojców synodalnych antropologii i tak na przykład mówią oni, że „Synod musi rozpatrzyć pytanie, co to znaczy być człowiekiem, być osobą ludzką, czym jest rzeczywista wolność, gdzie odnajduje się własną tożsamość?”. I przytacza tłumaczenie fragmentu raportu i m.in. wypowiedzi jednego z ojców synodalnych: „Jeśli nie mamy jasnej diagnozy ludzkich uwarunkowań, wówczas nie mamy dla nich terapii”. Oczywiście podkreśla się tutaj znaczenie dla młodzieży tematu seksualności i „jakości ludzkich związków”.

 

Zdaniem amerykańskiego teologa jest to „przygotowywanie antropologicznej sceny dla argumentu LGBT – najprawdopodobniej poprzez odwołanie się do zmieniających się ludzkich uwarunkowań”. Odnajduje tu również „błędne rozumowanie teologiczne – tj., że jeśli nie zrozumiemy ludzkich uwarunkowań, to nie będziemy mogli nimi się zająć. (...) Ale oczywiście Kościół ma wiedzę na temat ludzkich uwarunkowań (grzech, cnota, wada itp.), a zatem ma również lekarstwo (łaskę, Słowo i sakrament). Podkreślanie zaś „jakości związków, zdaniem komentatora „brzmi jak subiektywne zastępowanie obiektywnego charakteru związku, tj. że związki tej samej płci mają jakość, jaką jest miłość, choć obiektywnie odchodzą od ideału miłości chrześcijańskiej i musimy im towarzyszyć”. Konkludując autor sugeruje, że Niemcy „próbują osiągnąć coś bardziej postępowego od tego, co już jest w Instrumentum laboris”.

 

Źródło: Catholic Herald

Jan J. Franczak


DATA: 2018-10-12 08:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Super zdjęcie. Do rodzinnego albumu. >TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJIdyrdymałyRaporty z takich dyskusji to ?surowy materiał?, który może być nudny i wprawiać w konsternację,..
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Czy oni pamiętają jeszcze, że mają głosić ludziom Jezusa Chrystusa, a nie siebie samych?
ponad 1 rok temu / sp
 
"Inne formy rodziny"?!_Po co ten Synod?
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Co to jest 'rodzina nuklearna'? Fajne jest za to nowe określenie na żyjących w ciężkim grzechu: 'kombinacje nieidealne'.
ponad 1 rok temu / Wojtek
 
Innymim słowy "Wierz i grzesz" albo inaczej "Róbta co chceta". Brzmi znajomo? Odrzuć rozum, skup się na doświadczeniach i odczuciach, np. kiedy wydaje cie się, że się na ciebie coś wylewa. O! Duch np. się wylewa kiedy jesteś na spotkaniu z jakimś popularnym charyzmatykiem. Albo kiedy grzech staje się powszechny i liczebny to znaczy, że trzeba się do niego dostosować bo to znaczy, że tak np. stworzył to Bóg. Prawda, że to wszystko już było i zostało potępione przez Kościół Katolicki? Gdzie on dzisiaj jest? Może bawi się w chowanego na synodzie?
ponad 1 rok temu / Nasa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.