DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Synod poprosił papieża o możliwość wyświęcania żonatych

Synod poprosił papieża o możliwość wyświęcania żonatych
Fot. Remo Casilli/Reuters

Stało się – większość ojców synodalnych kończącego się właśnie Synodu ds. Amazonii poparło rewolucyjny punkt dokumentu końcowego. Mówi on o możliwości wyświęcenia na kapłana mężczyzny, który jest żonaty. Jeśli papież się na to zgodzi, będzie to koniec celibatu jaki znamy w Kościele rzymsko-katolickim. I to nie tylko w Amazonii.

 

Punkt 111 dokumentu końcowego synodu wzbudził wśród ojców synodalnych najwięcej kontrowersji – głosowało przeciwko niemu 41 z nich, a poparło go 128. Punkt otrzymał zatem niezbędne poparcie 2/3 głosów.

 

Ojcowie synodalni podkreślili wartość celibatu, powołując się na encyklikę Pawła VI Sacerdotalis Caelibatus, i nazywając celibat darem od Boga. Zadeklarowali również modlitwę w intencji licznych powołań do kapłańskiego życia w celibacie. Podkreślili jednak – w myśl dokumentów Soboru Watykańskiego II – że celibat jako kwestia dyscyplinarna „nie jest wymagana przez kapłaństwo z jego natury”.

 

W dokumencie końcowym zwrócono również uwagę, że „wiele wspólnot kościelnych na terytorium Amazonii boryka się z ogromnymi trudnościami, aby uzyskać dostęp do Eucharystii. Czasami trwa nie tylko miesiące, ale nawet kilka lat zanim ksiądz może powrócić do wspólnoty by celebrować Eucharystię, ofiarować sakrament pojednania lub namaścić chorych”.

 

W związku z tym ojcowie synodalni zaproponowali „ustanowienie kryteriów i przepisów ze strony właściwego organu”, aby „umożliwić wyświęcanie na kapłanów odpowiednich i sprawdzonych żonatych diakonów – członków ludu Bożego z danej wspólnoty”, oczywiście zapewniwszy im uprzednio odpowiednią formację. Chodzi zatem o tak zwantych viri probati (wypróbowanych mężów), o których dyskusja w Kościele toczyła się przez ostatni rok.

 

W myśl autorów dokumentu i ponad stu dwudziestu biskupów, którzy opowiedzieli się za nim w głosowaniu, propozycja ta „może podtrzymywać życie wspólnoty chrześcijańskiej poprzez głoszenie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów w najbardziej odległych rejonach regionu Amazonii”.

 

Najważniejsze jednak zdanie tego punktu to zdanie ostatnie, brzmiące: „niektórzy [ojcowie synodalni – przyp. PCh24.pl] opowiadali się za uniwersalnym podejściem do tego tematu”. Chodzi zatem o możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn na kapłanów nie tylko w Amazonii, ale i w innych miejscach Kościoła powszechnego.

 

Do tych propozycji ojców synodalnych w ciągu kilku tygodni ma odnieść się papież Franciszek. Watykan zapowiedział bowiem, że jeszcze przed końcem tego roku Ojciec Święty opublikuje posynodalną adhortację apostolską.  

 

 

Krystian Kratiuk, Rzym

 

 


DATA: 2019-10-29 14:21
AUTOR: KRYSTIAN KRATIUK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kochani wszyscy słabej wiary jesteśmy i wietrzymy koniec kościoła a kościół my tu piszący.Chrystus pyta nas czy kiedy przyjdzie powtórnie czy zastanie wierzących.Pytajmy samych siebie jak to jest z naszą wiarą
9 miesięcy temu / Seweryn
 
Jestem mocno zdziwiony decyzją Ojców Soboru Amazońskiego. Chyba nie wiedzą o czym decydują. Nie wyobrażam sobie by żonaty ksiądz, mający rodzinę mógł podołać swoim obowiązkom kapłańskim. Czy chodzi tylko o to, by mógł się wyżyć seksualnie bez wyrzutów sumienia. Nie wyobrażam sobie, by przy wszystkich obowiązkach kapłańskich i oczekiwaniach wiernych, można było być równocześnie dobrym ojcem rodziny, wychować dobrze potomstwo, zapewnić właściwy byt rodzinie, do czego zobowiązuje małżeństwo. Oczekuję, że papież spojrzy we właściwy sposób na to zagadnienie i odrzuci tą niedorzeczną decyzję dla dobra Kościoła Katolickiego. Pomóż nam Boże.
9 miesięcy temu / Antoni
 
Kochani zatroskani! Trzymajmy się za wszelką cenę razem - blisko kapłanów, którzy szanują tradycję, blisko braci i sióstr, którzy chcą Kościoła wiernego tradycji. Nie traćmy wiary, nie pozwólmy sobie odebrać nadziei! Może nie będzie nas nie wiadomo jak wiele, ale tu nie w liczbie będzie siła, ale w Bogu samym. Polecam z całego serca tradycyjne katechizmy, np. Piusa X, literaturę mistyczną zatwierdzoną przez Kościół np. "Mistyczne Miasto Boże" Marii z Agredy, tradycyjne modlitwy i praktyki pobożnościowe. Umacniajmy się wzajemnie i módlmy się za siebie w tych czasach.
9 miesięcy temu / Czytelniczka
 
Nasz Dziennik z 28.10 podał że nie chodzi o żonatych mężczyzn w ogóle, tylko o żonatych stałych diakonów. Obecnie nawet w Polsce są żonaci stali diakoni. Przypominam, że diakon, to pierwszy stopień kapłaństwa. Bardziej kontrowersyjną kwestią są święcenia diakonatu dla kobiet. Nie było do tej pory takiego precedensu, diakonisy nie miały święceń, była to tylko posługa tak jak teraz lektor i akolita.
9 miesięcy temu / płatowiec
 
Stało się ,nowinki z Nimitz wzięły górę ,zaczęło się od komunii na rękę ,ale bądźmy dobrej myśli Ameryka też miała swego Obamę
9 miesięcy temu / nikt
 
@okirex Działasz jak ci zaślepieni na synodzie, wymyślasz problem, czyli 8 sakrament i sam z nim walczysz, typowa mentalność niewierzącego marksisty, nawróć się chłopie, bo tutaj nikt nie walczy z człowiekiem, tym bardziej papieżem, co najwyżej, broni wiary, przejrzyj na oczy, a potem się wypowiadaj!
9 miesięcy temu / obrońca
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.