DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Synod Biskupów: trwają końcowe dyskusje nad III częścią dokumentu roboczego

Synod Biskupów: trwają końcowe dyskusje nad III częścią dokumentu roboczego
Fot. ZUMA Press / Forum

Piątek na zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. młodzieży to ostatni dzień pracy w grupach językowych nad trzecią częścią Instrumentum laboris – dokumentu roboczego, będącego przedmiotem dyskusji jego uczestników. Dotyczy ona tego, z jaką pomocą może Kościół przyjść młodemu człowiekowi.

 

W sobotę rano poszczególne grupy będą zdawały relacje zawierające wnioski i sugestie ich członków. Z kole w poniedziałek zaczną się prace nad dokumentem końcowym zgromadzenia. Zajmie się tym komitet redakcyjny, w którego skład wchodzą: relator generalny zgromadzenia kard. Sergio da Rocha z Brazylii, dwaj sekretarze specjalni zgromadzenia: ks. Giacomo Costa i ks. Rossano Sala, sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Lorenzo Baldisseri, pięciu przedstawicieli kontynentów: kard. Peter Turkson z Afryki, kard. Carlos Aguiar Retes z Ameryki, kard. Oswald Gracias z Azji, abp Bruno Forte z Europy i abp Peter Comensoli z Oceanii, a także trzech członków z nominacji papieskiej: arcybiskup większy Światosław Szewczuk z Ukrainy, sekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia ks. Alexandre Awi Mello i ks. Eduardo Gonzalo Redondo, kierujący duszpasterstwem młodzieży na Kubie.

 

Ojcowie synodalni będą ustosunkowywać się do przedstawianych przez komitet redakcyjny poszczególnych fragmentów dokumentu, wnosić swe sugestie, po czym teksty te będą głosowane.

 

Uczestniczący w obradach bp Marian Florczyk powiedział KAI, że „dokument końcowy nie będzie powieleniem Instrumentum laboris", które było jedynie „bazą do dyskusji" na synodzie. – Przedstawiono bardzo dużo różnych poprawek, sugestii, wniosków, a nawet nowych tekstów. Komitet redakcyjny ma to zebrać. Jaka część Instrumentum laboris znajdzie się w dokumencie końcowym, trudno dziś powiedzieć. Zobaczymy, w jakim kierunku pójdzie redakcja tego finalnego dokumentu. Miejmy nadzieję, że za tydzień o tej porze będziemy już wszystko wiedzieć – zaznaczył kielecki biskup pomocniczy.

 

Co ciekawe, jeszcze przed rozpoczęciem Synodu Młodych watykanista Edward Pentin poinformował, iż włoski kardynał, będący bliskim współpracownikiem papieża zapowiedział wielką „niespodziankę”, jaką to zgromadzenie przyniesie. Mówił, że Franciszek „na pewno coś wymyśli”. Pentin zasugerował – powołując się na różne źródła – że najważniejsze elementy dokumentu końcowego de facto już dawno zostały napisane i to przez środowisko promujące otwartość Kościoła na homoseksualizm.

Dlatego właśnie obradom towarzyszy sekretność: Watykan nie przedstawia interwencji duchownych, chyba że sami podzielą się nimi z mediami, brak jest raportu śródokresowego i mylące procedury głosowania. Wraz z postępem obrad synodalnych, uczestnicy zgromadzenia coraz pewniej zaczęli głosić potrzebę „otwartości” na nową definicję rodziny. Jeden z ojców zapowiedział na konferencji prasowej: „Jako starzy ludzie nie powinniśmy bać się podążać tą nową drogą, którą wskazuje nam papież. To droga, która w pewnym sensie prowadzi nas do nowych rodzajów rodzin, nowych relacji rodzinnych i nie powinniśmy się bać otworzyć na to” (kard. Juan Jose Omella). Jednocześnie grupa biskupów zaniepokojona potencjalnie sfałszowanymi zasadami głosowania zaplanowała publiczny protest. Mimo to osoby odpowiedzialne za prowadzenie i zarządzanie obradami uparły się, iż stare procedury pozostaną w mocy.

 

 

Źródło: KAI, PCh24.pl

WMa

 


DATA: 2018-10-19 18:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Warto postawić pytanie : >Czy nasi hierarchowie, którzy uczestniczyli w Synodzie wyjawią swoje stanowisko wobec propozycji DUSZPASTERSTWA osób homoseksualnych.wspólnot< w kościele - jedna więcej nie zaszkodzi. Odpowiedź na pytanie tłumaczyłaby >ZMIANĘ KURSU < ks. profesora D.Oko. Na zasadzie analogii był sobie ks. A. Siemieniewski i przestrzegał przed zagrożeniem pentekostalizacji Kościoła. Awansował na Biskupa i ZAMILKŁ. Teraz w jedności z papieżem głosi ekumenizm.
5 miesięcy temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.