DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Synod Biskupów, czyli powtórka z Vatileaks? Ostre słowa kardynała Muellera o liście kardynałów

Synod Biskupów, czyli powtórka z Vatileaks? Ostre słowa kardynała Muellera o liście kardynałów
fot. REUTERS/Max Rossi/FORUM

Skandalem jest fakt, że do wiadomości publicznej podano prywatny list skierowany na ręce Ojca Świętego. Mamy do czynienia z nową aferą Vatileaks – te mocne słowa kardynała Gerharda Ludwiga Müllera cytuje dziś na łamach „Corriere della Sera” Gian Guido Vecchi. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary wymieniany jest przez media jako jeden z sygnatariuszy listu kardynałów do Papieża.

 

Kard. Müller zaznacza, że skandalem jest opublikowanie w mediach prywatnego listu adresowanego do Papieża: tylko Ojciec Święty jest właścicielem adresowanych do niego listów prywatnych i nikt inny – stwierdza. Dodaje, że intencją osób, które postanowiły opublikować ten list, jest sianie konfliktów. Stanowczo oponuje tezom niektórych mediów, jakoby w Kurii Rzymskiej istniał sprzeciw wobec Franciszka. Słowa o papieżu otoczonym przez kurialnych wilków hierarcha określił jako wyjątkowo obraźliwe.

 

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zapewnia, że sam – podobnie jak wielu innych purpuratów – należy do grona lojalnych współpracowników Ojca Świętego, a podawanie w wątpliwość jego i innych posłuszeństwa oraz ofiarnej służby Następcy św. Piotra to czyny haniebne. – Nie znam tu nikogo, kto byłby przeciw Papieżowi – stwierdził niemiecki hierarcha. Kard. Müller zaznaczył, że dyskusja w auli synodalnej jest szczera i otwarta, a Synod Biskupów od zawsze zastanawiał się nad możliwością udoskonalenia procedur.

 

Odnosząc się do relacji między nauczaniem Kościoła a praktyką duszpasterską wskazał na konieczność łączenia obydwu tych aspektów, bowiem każdy biskup katolicki jest nauczycielem wiary, ale także pasterzem owczarni. Prawdy wiary muszą być wyrażane w działaniach duszpasterskich, nie może być konfliktu, nie można przeciwstawiać Dekalogu i miłosierdzia. Ponadto Ewangelia wymaga przemiany naszego życia.

 

W odniesieniu do możliwości przyjmowania Komunii św. przez osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach, prefekt Kongregacji Nauki Wiary nie widzi możliwości ogólnego rozporządzenia w tej sprawie. Małżeństwo jest sakramentem, a Kościół nie ma żadnej władzy, aby zmienić swoją dotychczasową praktykę w tym zakresie.

 

KAI

mat

 

 

 


DATA: 2015-10-13 10:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy osoba żyjąca w związku małżeńskim w nienawiści do małżonka jest bardziej godna od żyjącej w związku nieformalnym w miłości???? Dzieci w obu przypadkach są na przegranej
ponad 4 lata temu / człowiek
 
Dyplomacja, dyplomacja, dyplomacja. Kiedy to się skończy i zaczniemy żyć jak uczniowie Chrystusa? Sprawa ks. Charamsy i reakcja hierarchii watykańskiej pokazuje że źle się dzieje w Kurii Rzymskiej. Więc nie dziwmy się przeciekowi o liście - to bzdet. Jak żyję nie pamiętam takiej ilości modlitwy w kościołach w intencji Synodu a to pokazuje że "wojna" o doktrynę trwa i nie ma co chować głowy w piasek. Po zeszłym roku i postawie Franciszka nie dziwię się listowi, modlitwie... a kard. Mueller bardziej jest dyplomatą niż Prefektem KNW ... :(
ponad 4 lata temu / Soplica
 
Korzystając z kolejnej okazji, z "uporem maniaka" przypominam o głównym celu małżeństwa jakim jest - PROCREATIO - rozumiane nie tylko jako przekazywanie życia biologicznego, ale również jako przygotowanie (wychowanie) całej rodziny do powtórnych narodzin, do życia wiecznego, a także jako współuczestnictwo w twórczym dziele samego Boga ?na tej ziemi?. Ten cel małżeństwa, wyznaczony przez samego Pana Boga, świadomie przyjęty, jest źródłem wielkiej godności i dumy dla każdego małżeństwa i rodziny, jest także źródłem sił potrzebnych każdego dnia małżeństwa, źródłem ?Mocy Bożej? małżonków dla uświęcenia ich życia i miłości. Rozumiejąc w ten sposób znaczenie głównego celu małżeństwa jako fundamentu życia małżeńskiego, nie sposób wyobrazić sobie skutecznego duszpasterstwa małżeństw,rodzin, a także wychowania młodych ludzi, przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie bez pełnego przekazu nauki kościoła o Bożym celu małżeństwa, o PROCREATIO.
ponad 4 lata temu / Ywinel
 
Prywatny? Dotyczący Kościoła? Prywatność to sprawy osobiste. Prywatność ogranicza się do związków rodzinnych, koleżeńskich, czy przyjacielskich, a nie dotyczy relacji z podwładnymi osób publicznych. Przecież o wilkach w owczej skórze mówił też Benedykt XVI, a to był jego osąd jako papieża, więc coś jest na rzeczy. Aferę Vatileaks spowodował brak przejrzystości politycznej, pragnienie ujawnienia zakulisowych intencji. Czyżby to była powtórka, jak niezbyt dyplomatycznie sugeruje kardynał. Mam jednak nadzieję, że ów stan wrzenia uchroni nas od herezji, a przynajmniej Polskę: prefekt nie widzi możliwości ogólnego rozporządzenie, jeżeli chodzi o Komunię Świętą dla cudzołożących, podejrzewam, że w ogóle to ,,widzi,, z czego nie robi tajemnicy. Jakiś czas temu przeciętny katolik nie odważyłby się o tym powiedzieć,o czym mówi oficjalnie hierarchia zwana katolicką.
ponad 4 lata temu / [email protected]
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.