DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Synod Amazoński będzie krzewił socjalistyczną politykę? Są takie zakusy

Synod Amazoński będzie krzewił socjalistyczną politykę? Są takie zakusy
Pietro Di Fontana/Wikimedia

Wyszło szydło z worka. Synod Amazoński nie ma służyć nawracaniu do Chrystusa, ale uprawianiu polityki – i to polityki socjalistycznej. Zgromadzeniem chcą zawładnąć zwolennicy teologii wyzwolenia – ostrzega Mathias von Gersdorff.

 

„To, że Synod Amazoński stanie się rodzajem progresywnego festynu, można było przeczuwać. Hasło-klucz brzmi Zniesienie celibatu z pseudo-duszpasterskich powodów. Brakowało jednak konkretnych dowodów, by to udokumentować. Teraz są stopniowo dostarczane” - pisze Mathias von Gersdorff, katolicki działacz i publicysta.

 

Autor odwołuje się do konferencji przygotowującej do Synodu, którą zorganizował pod koniec marca jezuicki Uniwersytet Georgetown w Waszyngtonie. Jak poinformował jej główny inicjator, Michael Heinz, konferencja miała pokazać, że „absolutny priorytet przydać należy szerokiej ochronie wykluczonych biednych oraz udręczonego stworzenia”. W ocenie Mathiasa von Gersdorff ten program nie jest w istocie niczym innym, jak tylko kontynuacją klasycznej teologii wyzwolenia. Przejmuje się tu klasyczną metodę komunistyczną i pod płaszczykiem katolickiej religii dąży się do rozwadniania wiary za pomocą neopogańskiego i socjalistycznego ekologizmu.

 

Połączenie losu biednych i środowiska jest szczególnie typowe dla Ameryki Łacińskiej, pisze niemiecki publicysta. Pojawia się w narracji teologów wyzwolenia szczególnie po roku 1984, kiedy ich myśl potępił ówczesny prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, kard. Józef Ratzinger.

 

„Teologia wyzwolenia ukrywa się […] pod pozorami ochrony środowiska. Ma jednak na widoku swoje dawne cele, to znaczy stworzenie socjalistycznego społeczeństwa w katolickim przebraniu” - ocenia autor.

 

Według publicysty na zorganizowanej przez jezuitów konferencji odżyły znowu stereotypy z lat 60. i 70. minionego stulecia; jej inicjatorzy i uczestniczy przedstawiali ludność Ameryki Południowej jako wyzyskiwaną przez bogatą Północ, Stany Zjednoczone i Europę. „Prawda jest tymczasem zupełnie inna. To dzięki wolnorynkowym reformom (które skopiowano od państw Północy) i inwestycjom znienawidzonej Północy, państwa Ameryki Łacińskiej mogły dopasować się gospodarczo i technologicznie do krajów przemysłowych. […] Tak długo jak kraje Ameryki Łacińskiej orbitowały na peryferiach dyktatur komunistycznych w rodzaju Związku Sowieckiego czy Kuby były nierozwinięte i osiągały minimalne wartości wzrostu” - wyjaśnia autor. „Dopiero dzięki wolnorynkowym reformom w latach 80. i 90. masy biednych ludzi mogły przekroczyć próg klasy średniej. Europejscy progresiści nigdy o tym nie wspominają, bo wolą zachować obraz niedorozwiniętej i biednej Ameryki Łacińskiej” - dodaje.

 

Jak zauważa Gersdorff, w konferencji uczestniczył także przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx. Organizatorzy podają, że miał „podkreślić polityczne znaczenie Synodu Amazońskiego”.

 

„I tu właśnie wychodzi, by tak rzec, szydło z worka. Chodzi przede wszystkim o politykę – i to o politykę socjalistyczną. Nie chodzi o nawrócenie narodów do Kościoła katolickiego ani o rozprzestrzenienie wiary katolickiej w regionie Amazonii. Nie, w Synodzie Amazońskim chodzi o stworzenie nowego, socjalistycznego, ekologistycznego i antyeuropejskiego paradygmatu: prymitywny Kościół dziczy ma stać się modelem dla Kościoła powszechnego. Porzucony ma zostać też benedyktyński ideał Kościoła, który umacnianie wiary katolickiej wiązał nieustannie z cywilizacyjnym postępem ludzkości” - kończy Gersdorff.

 

Pach

Źródło: mathias-von-gersdorff.blogspot.de


DATA: 2019-04-05 09:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Atos. Prawda, prawda. Zapomniałeś o jednym drobnym szczególe, zwykle pierwsi padają ci, których ta "czkawka" objada. Marna z tego pociecha.
ponad 1 rok temu / agricola
 
Niestety, bolszewików w kieckach jest w Nowym Świecie zatrważająco wielu. Jest to efekt planowej dywersji i Impotencji Kościoła posoborowego. Marksistowska progenitura była od betów odpowiednio hodowana w wielu określonych kierunkach, na kandydatów na Biskupów też. Zadziwiająco wielka ich liczba osiągnęła sukces. W Polsce też.
ponad 1 rok temu / agricola
 
Nie trzeba wielkiej przenikliwości umysłu, by obawiać się już dziś skutków tego nieszczęsnego synodu.
ponad 1 rok temu / Karol
 
@aaa: czkawka marksizmu kończy się sama - zwykle pada z głodu
ponad 1 rok temu / Atos
 
Ci w Ameryce Łacińskiej mogą mieć tym gorzej, że zabraknie Muzułmanów, którzy zmiotą upadającą cywilizację zachodnią wraz z jej przesądami - jak w Europie. Tam dogorywanie zachodu może trwać najdłużej. Możemy dziękować muzułmańskim imigrantom, że już niedługo wyleczą nas z naszych lewicowych przesądów, cofając zegar historii, choć oczywiście zbyt drastycznie jak na naszą wrażliwość. Tam - w krajach maniany - czkawki marksizmu nie będzie miał kto zatrzymać.
ponad 1 rok temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.