DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Synod Amazoński będzie krzewił socjalistyczną politykę? Są takie zakusy

Synod Amazoński będzie krzewił socjalistyczną politykę? Są takie zakusy
Pietro Di Fontana/Wikimedia

Wyszło szydło z worka. Synod Amazoński nie ma służyć nawracaniu do Chrystusa, ale uprawianiu polityki – i to polityki socjalistycznej. Zgromadzeniem chcą zawładnąć zwolennicy teologii wyzwolenia – ostrzega Mathias von Gersdorff.

 

„To, że Synod Amazoński stanie się rodzajem progresywnego festynu, można było przeczuwać. Hasło-klucz brzmi Zniesienie celibatu z pseudo-duszpasterskich powodów. Brakowało jednak konkretnych dowodów, by to udokumentować. Teraz są stopniowo dostarczane” - pisze Mathias von Gersdorff, katolicki działacz i publicysta.

 

Autor odwołuje się do konferencji przygotowującej do Synodu, którą zorganizował pod koniec marca jezuicki Uniwersytet Georgetown w Waszyngtonie. Jak poinformował jej główny inicjator, Michael Heinz, konferencja miała pokazać, że „absolutny priorytet przydać należy szerokiej ochronie wykluczonych biednych oraz udręczonego stworzenia”. W ocenie Mathiasa von Gersdorff ten program nie jest w istocie niczym innym, jak tylko kontynuacją klasycznej teologii wyzwolenia. Przejmuje się tu klasyczną metodę komunistyczną i pod płaszczykiem katolickiej religii dąży się do rozwadniania wiary za pomocą neopogańskiego i socjalistycznego ekologizmu.

 

Połączenie losu biednych i środowiska jest szczególnie typowe dla Ameryki Łacińskiej, pisze niemiecki publicysta. Pojawia się w narracji teologów wyzwolenia szczególnie po roku 1984, kiedy ich myśl potępił ówczesny prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, kard. Józef Ratzinger.

 

„Teologia wyzwolenia ukrywa się […] pod pozorami ochrony środowiska. Ma jednak na widoku swoje dawne cele, to znaczy stworzenie socjalistycznego społeczeństwa w katolickim przebraniu” - ocenia autor.

 

Według publicysty na zorganizowanej przez jezuitów konferencji odżyły znowu stereotypy z lat 60. i 70. minionego stulecia; jej inicjatorzy i uczestniczy przedstawiali ludność Ameryki Południowej jako wyzyskiwaną przez bogatą Północ, Stany Zjednoczone i Europę. „Prawda jest tymczasem zupełnie inna. To dzięki wolnorynkowym reformom (które skopiowano od państw Północy) i inwestycjom znienawidzonej Północy, państwa Ameryki Łacińskiej mogły dopasować się gospodarczo i technologicznie do krajów przemysłowych. […] Tak długo jak kraje Ameryki Łacińskiej orbitowały na peryferiach dyktatur komunistycznych w rodzaju Związku Sowieckiego czy Kuby były nierozwinięte i osiągały minimalne wartości wzrostu” - wyjaśnia autor. „Dopiero dzięki wolnorynkowym reformom w latach 80. i 90. masy biednych ludzi mogły przekroczyć próg klasy średniej. Europejscy progresiści nigdy o tym nie wspominają, bo wolą zachować obraz niedorozwiniętej i biednej Ameryki Łacińskiej” - dodaje.

 

Jak zauważa Gersdorff, w konferencji uczestniczył także przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx. Organizatorzy podają, że miał „podkreślić polityczne znaczenie Synodu Amazońskiego”.

 

„I tu właśnie wychodzi, by tak rzec, szydło z worka. Chodzi przede wszystkim o politykę – i to o politykę socjalistyczną. Nie chodzi o nawrócenie narodów do Kościoła katolickiego ani o rozprzestrzenienie wiary katolickiej w regionie Amazonii. Nie, w Synodzie Amazońskim chodzi o stworzenie nowego, socjalistycznego, ekologistycznego i antyeuropejskiego paradygmatu: prymitywny Kościół dziczy ma stać się modelem dla Kościoła powszechnego. Porzucony ma zostać też benedyktyński ideał Kościoła, który umacnianie wiary katolickiej wiązał nieustannie z cywilizacyjnym postępem ludzkości” - kończy Gersdorff.

 

Pach

Źródło: mathias-von-gersdorff.blogspot.de


DATA: 2019-04-05 09:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Atos. Prawda, prawda. Zapomniałeś o jednym drobnym szczególe, zwykle pierwsi padają ci, których ta "czkawka" objada. Marna z tego pociecha.
ponad 1 rok temu / agricola
 
Niestety, bolszewików w kieckach jest w Nowym Świecie zatrważająco wielu. Jest to efekt planowej dywersji i Impotencji Kościoła posoborowego. Marksistowska progenitura była od betów odpowiednio hodowana w wielu określonych kierunkach, na kandydatów na Biskupów też. Zadziwiająco wielka ich liczba osiągnęła sukces. W Polsce też.
ponad 1 rok temu / agricola
 
Nie trzeba wielkiej przenikliwości umysłu, by obawiać się już dziś skutków tego nieszczęsnego synodu.
ponad 1 rok temu / Karol
 
@aaa: czkawka marksizmu kończy się sama - zwykle pada z głodu
ponad 1 rok temu / Atos
 
Ci w Ameryce Łacińskiej mogą mieć tym gorzej, że zabraknie Muzułmanów, którzy zmiotą upadającą cywilizację zachodnią wraz z jej przesądami - jak w Europie. Tam dogorywanie zachodu może trwać najdłużej. Możemy dziękować muzułmańskim imigrantom, że już niedługo wyleczą nas z naszych lewicowych przesądów, cofając zegar historii, choć oczywiście zbyt drastycznie jak na naszą wrażliwość. Tam - w krajach maniany - czkawki marksizmu nie będzie miał kto zatrzymać.
ponad 1 rok temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.