DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Synod amazoński a ryzyko schizmy. Komentator ujawnia swoją rozmowę z abp. Vigano

Synod amazoński a ryzyko schizmy. Komentator ujawnia swoją rozmowę z abp. Vigano
Fot. REUTERS / Gregory A. Shemitz / Forum

W obliczu rosnących obaw o kształt synodu amazońskiego komentator religijny dr Robert Moynihan przytacza słowa arcybiskupa Vigano, jakie jego zdaniem padły w ich rozmowie.  Autor słynnego „Świadectwa” przestrzega w nich przed schizmą.

 

Franciszek 10 września 2019 roku powiedział, że modli się aby nie doszło do schizmy, lecz nie obawia się jej. Z kolei dr Robert Moynihan przywołuje także słowa, jakie jego zdaniem padły ostatnio z ust Carlo Maria Viganò w rozmowie z nim. Archybiskup miał powiedzieć, że słowa te wynikają z obaw papieża o wywołanie schizmy przez synod amazoński. Jego zdaniem działania Franciszka sprzyjają rozłamowi w Kościele. Tymczasem powinien on dbać o to, by do tego (rozłamu) nie doszło.  

 

Redakcja PCh24.pl nie dysponuje możliwością zweryfikowania autentyczności słów arcybiskupa. 

 

Jak zauważa autor dr Robert Moynihan, komentator religijny i twórca bloga „Inside the Vatican” zgodnie z powszechną opinią na czele Kościoła stoi umiarkowany papież o otwartym umyśle. Wielu katolików uznaje Franciszka za osobę podążającą za Chrystusowym przykazaniem miłości.

 

Jednak tu i ówdzie pojawiają się głosy krytyki. Padają one na przykład ze strony konserwatywnych portali zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych (np Life Site News, Church Militant, OnePeterFive). Jednak nie tylko zza Wielkiej Wody. Autor podaje także przykład krytyków w Hiszpanii, Włoszech, Polsce i Anglii. Do tego dochodzą wezwania do wyjaśnienia spornych kwestii ze strony kardynałów Brandmüllera, Burkego, Eijka, a także Müllera i Saraha. Robert Moynihan podaje także przykład biskupa Rene Henry Gracida.

 

Jak zauważa bloger, większość z nich nie jest bynajmniej Amerykanami. Oznacza to, że niesłuszne jest przekonanie, jakoby to głównie Amerykanie stanowili opozycję wobec papieża. Tymczasem sam Franciszek na początku września powiedział, że to zaszczyt, gdy atakują go Amerykanie. Następnie jednak sprecyzował swe stanowisko, przyznając, że szanuje konstruktywną krytykę.

 

W trudnych czasach kryzysu dotykającego wielu ludzi Kościoła pamiętajmy, że podobne problemy wydarzały się  już wcześniej. Wystarczy wspomnieć kryzys ariański czy schizmę zachodnią. Za każdym razem jednak Kościół święty wychodził z nich obronną ręką, a nawet jeszcze bardziej umocniony. Nie dziwi to w świetle słów Pana Jezusa skierowanych do świętego Piotra: „otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą” [Mt 16,18].

 

Pamiętajmy o słowach Matki Bożej z Fatimy „Na koniec Moje Niepokalane Serce zatriumfuje”. Nie ustawajmy w modlitwie za Biskupa Rzymu. Pamiętajmy o łączeniu kontruktywnej krytyki z miłością do Stolicy Apostolskiej i Kościoła świętego. 

 

 

Źródła: insidethevatican.com / pch24.pl

mjend

 

 

Polecamy również 75. numer „PCh24 Co Tydzień”.

Aby pobrać nasz e-tygodnik wystarczy kliknąć TUTAJ.

  

   


DATA: 2019-09-20 14:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak prosił kard. Burke i bp Schneider, codziennie dziesiątka różańca, od teraz aż do przede dnia zamknięcia synodu, a kto może niech raz w tygodniu pości. Krucjata trwa już kilka dni, ale kto o niej nie wiedział a pragnie dołączyć, może dołączyć, kiedy się dowie.
8 miesięcy temu / kid
 
Jak ciężko zwykłemu człowiekowi rozeznać co się dzieje... Katolików obowiązuje posłuszeństwo, ale gdzie leży jego granica, za którą - jak mówił Wołodyjowski w Potopie- tylko wina i hanba się znajduje? Czy powinniśmy być posłuszni pasterzowi, który według wszystkich dotychczasowych przesłanek zbacza - bardzo nieznacznie i delikatnie, ale niepokojąco - ze ścieżki wyznaczonej przez Chrystusa? Kto mi na to odpowie? Kto poprowadzi? Dla mnie jest bardzo niepokojące że mowa papieża Franciszka jest bardzo często niejednoznaczna, że jest tak konstruowana, że można ją interpretować na wiele różnych sposobów w zależności od własnych poglądów... Teraz rozumiem dlaczego tak ważne jest to co mówił Chrystus, żeby nasza mowa była "tak, tak, nie, nie" bo ta wieloznaczność zaciemnia i wykrzywia prawdę... Czy ktoś może powiedzieć co dalej robić? Za kim podążać żeby dojść do Chrystusa?
8 miesięcy temu / Polka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.