DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Synod amazoński: kobiety nie zagłosują nad dokumentem końcowym, ale postępowcy nie składają broni

Synod amazoński: kobiety nie zagłosują nad dokumentem końcowym, ale postępowcy nie składają broni
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: PCh24TV

Grupa biskupów chciała zapewnić kobietom prawo do głosowania nad dokumentem finalnym synodu amazońskiego. Plan się nie powiódł, jednak zwolennicy takiego rozwiązania domagają się teraz, by rzecz zmieniła się od kolejnego synodu biskupów.

 

Nad finalnym dokumentem synodu biskupów głosować mogą zasadniczo jedynie mężczyźni ze święceniami kapłańskimi. Na poprzednim zgromadzeniu papież w drodze wyjątku przyznał prawo głosu także kilku przełożonym zakonów męskich, którzy święceń nie mieli. Teraz uczynił to samo.

 

W tym roku w Rzymie grupa progresywnych biskupów chciała jednak pójść znacznie dalej: domagano się głosu także dla kobiet. Jako że – zgodnie z konstytucją apostolską Episcopalis communio z 2018 roku – dokument końcowy synodu biskupów może zostać przez papieża uznany w całości za część zwyczajnego Magisterium, byłaby to prawdziwa rewolucja: kobiety zyskałyby wpływ na Urząd Nauczycielski.

 

Portal niemieckiego episkopatu katholisch.de podaje jednak, że przełomu nie będzie – kobiety nie otrzymają na synodzie amazońskim prawa głosu. Starania o zmianę w przyszłości jednak nie ustały.

 

Kard. Claudio Hummes został poproszony przez zakonnicę Birgit Weiler, wspartą przez szereg biskupów, o przedstawienie papieżowi propozycji dania kobietom głosu od kolejnego synodu biskupów.

 

W Rzymie wśród 280 członków synodu amazońskiego jest 35 kobiet, z czego 20 to zakonnice; 4 pracują jako zewnętrzni eksperci, 29 to słuchaczki, kolejne 2 są gośćmi.

 

Prawa do głosu dla kobiet domagano się po raz pierwszy podczas ubiegłorocznego październikowego synodu biskupów o młodzieży.

 

Mimo odrzucenia postulatu dopuszczenia kobiet do głosowania, s. Weiler mówiła na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu, że jest zadowolona z ogólnego klimatu wobec kobiet panującego na synodzie.

 

Panie są „całkowicie akceptowane”, nie ma postaw „klerykalnych”. – Możemy mówić o tym, co nas, jako kobiety, porusza i co nas denerwuje. Możemy wspólnie słuchać, co mówi do nas Duch – stwierdziła Niemka.

 

Jej zdaniem rola kobiet w Kościele powinna wzrosnąć, bo już dziś to właśnie niewiasty w Ameryce Łacińskiej odpowiadają de facto za większość działań duszpasterskich.

 

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

 

 


DATA: 2019-10-16 08:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

?Możemy wspólnie słuchać, co mówi do nas Duch - stwierdziła Niemka? Tak, tylko jaki duch...
8 miesięcy temu / IzajaszGB
 
Jeśli żadna z kobiet będących na synodzie nie zaprotestowała przeciwko figurkom bożka pachamama postawionych w Kościele czy w sali obrad synodu = to nie ma katolickich kobiet na tym synodzie! Większa wina leży na mężczyznach, którzy mają obowiązek być głową, której kobiety powinny okazywać uległość ze względu na Pana Jezusa...Do wszystkich biernych wobec łamania I przykazania Bożego, dziś odnosi się słowo z Czytań: "przez swoją zatwardziałość i serce nieskłonne do nawrócenia zaskarbiasz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia się sprawiedliwego sądu Boga"
8 miesięcy temu / kwiatek77
 
W Rzymie wśród 280 członków synodu amazońskiego jest 35 kobiet, z czego 20 to zakonnice; 4 pracują jako zewnętrzni eksperci, 29 to słuchaczki, kolejne 2 są gośćmi. Czyli z 35 kobiet robi się 55 w tym ? może mi to ktoś wyjaśnić ?
8 miesięcy temu / qwe
 
Powstrzymać tych zamachowców! Zgadza się bł Katarzyna Emmerich powinna być teraz cytowana, bo nawet w Watykanie informacja idzie z takim opóźnieniem, że się sami gubią, a tutaj właśnie się spełnia to co tyczy się zamachu antykoscioła niemieckiego i nikt ich nie próbuje powstrzymać.
8 miesięcy temu / axe
 
Kiedyś była taka rubryka w NCz:Postępy postępu. Tego typu posunięcia kwalifikują się jak najbardziej do tej grupy newsów...
8 miesięcy temu / M
 
"Ujrzałam straszne skutki działań wielkich propagatorów ?światła? wszędzie tam, gdzie dochodzili oni do władzy i przejmowali wpływy albo dla obalenia kultu Bożego oraz wszelkich praktyk i pobożnych ćwiczeń, albo dla uczynienia z nich czegoś równie próżnego jak używane przez nich słowa: światło, miłość, duch. Usiłowali pod nimi ukryć przed sobą i innymi opłakaną pustkę swych przedsięwzięć, w których Bóg był niczym. A. III 161" - Wizja bł. Anny Katarzyny Emmerich o Europie.
8 miesięcy temu / Nick
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.