DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Synod Amazoński, czyli „poprawa” Kościoła wedle radykalnej wersji teologii wyzwolenia

Synod Amazoński, czyli „poprawa” Kościoła wedle radykalnej wersji teologii wyzwolenia
Fot. Pixabay

Synod Amazoński to „schemat” nakierowany na „poprawę” Kościoła zgodnie z założeniami „najradykalniejszych wersji teologii wyzwolenia”, mówi Julio Loredo, przewodniczący włoskiej gałęzi stowarzyszenia Tradycja, Rodzina i Własność (TFP).

 

Julio Loredo to znakomity znawca teologii wyzwolenia, autor wydanej kilka lat temu książki poświęconej temu problemowi (wł. Teologia della liberazione. Un salvagente di piombo per i poveri). Jest zarazem jednym z redaktorów strony internetowej „Pan-Amazon Synod Watch” (panamazonsynodwatch.com) założonej przez grupę katolików z całego świata pragnących zwalczać dążenia do przeprowadzenia w Kościele progresywnych zmian. W rozmowie z kanadyjskim portalem „LifeSiteNews” mówi o „ukrytej” agendzie Synodu Amazońskiego zwołanego przez papieża Franciszka na październik tego roku. W ocenie eksperta idzie tak naprawdę o głębokie przekształcenie Kościoła „z amazońskiej perspektywy”, co oznacza w istocie wprowadzenie go na tory teologii wyzwolenia.

 

Jak przekonuje ekspert, październikowe zgromadzenie biskupów będzie instrumentem realizacji bardzo poważnych celów. - Kardynał Pedro Baretto, wiceprzewodniczący REPAM [Panamazońska Rada Eklezjalna odpowiedzialna za przygotowanie Synodu – red.] powiedział w ostatnich dniach bardzo jasno, że plan, który chcą przeprowadzić na Synodzie, to ten, nad którym pracują od niemal 50 lat. Za Synodem kryje się więc cały plan, cały schemat, który zakłada wprowadzenie tak zwanej rdzennej teologii wyzwolenia, rozwijanej w ciągu ostatnich 40-50 lat. Teraz ma nadejść ich czas do zaproponowania jej całemu Kościołowi – stwierdził.

 

Jak podkreślił Loredo, zachodnie media czynią słusznie, skupiając się na dwóch tematach Synodu: celibacie kapłańskim i ewentualnym „wyświęcaniu” kobiet na diakonisy. To jednak nie wszystko, wskazał. - To, czego chcą, to zmiana całego Kościoła w zgodzie z najradykalniejszymi wersjami teologii wyzwolenia – tak zwanej rdzennej i ekologicznej teologi.

 

Ekspert przypomniał, że w 1977 roku Plinio Corrêa de Oliveira napisał książkę pt. „Indiański trybalizm: Komunistyczny ideał misyjny dla Brazylii w XXI wieku”, w której opisał istotę całej rzeczy. Poza Ameryką Łacińską nie interesowano się jednak tą problematyką i dopiero teraz papież z tego kontynentu proponuje całemu Kościołowi rozwiązania opisane przez  Plinia Corrêa de Oliveirę. Loredo podkreślił, że propozycje te „są zbieżne z najskrajniejszymi wizjami modernistów i progresistów w aspekcie eklezjologii”.

 

- Chcą zreinterpretować cały Kościół. Wydaje mi się, że europejskie media nie podkreślają wystarczająco tego punktu. Nie chodzi jedynie o problem poluzowania celibatu kapłańskiego, choć to bardzo istotne, ani o problem wyświęcania kobiet. To całość przekształcania Kościoła z „amazońskiego” punktu widzenia, co jest niczym innym, jak tylko kulminacją teologii wyzwolenia – stwierdził.

 

- Jeżeli im się to uda, będziemy mieć do czynienia z najbardziej zgubną rewolucją, która kiedykolwiek wydarzyła się w historii Kościoła – jeżeli im się to uda – ostrzegł Loredo.

 

Prezes włoskiego TFP wskazał, że w zamyśle progresistów Kościół ma zyskać „amazońską twarz”; to wyrażenie, którego kilkukrotnie użył też sam papież Franciszek. Loredo ostrzegł, iż ta „amazońska twarz” zostanie użyta jako „pretekst do narzucenia starego progresywnego schematu: zamieszania odnośnie zwykłego kapłaństwa wiernych i sakramentalnego kapłaństwa duchownych”.

 

- Chcą osłabić, jeżeli nie zniszczyć, autorytet w Kościele. Podzielają egalitarne spojrzenie na Kościół i społeczeństwo – zaznaczył ekspert. - Każdy, kto był w Amazonii, wie bardzo dobrze, że autorytet wśród indiańskich plemion jest po prostu „rotacyjny”. Plemiona indiańskie mają dyktatorską strukturę, w której nad władzą szefa góruje tylko [władza] szamana – stwierdził.

 

Loredo dodał, że doktrynalnym fundamentem Synodu Amazońskiego jest encyklika papieża Franciszka Laudato sì, która została zainspirowana przez „ekologiczną teologię wyzwolenia czy też eko-teologię, a częściowo przez dokumenty ONZ, jak Agenda 21 lub Konwencja o różnorodności biologicznej”. - To konwencje wiążące dla wszystkich państw, które podpisały je podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku. Dokumenty te były studiowane i proponowane przez badaczy z Międzynarodówki Socjalistycznej, którzy starali się znaleźć drogi dla postsocjalizmu czy postkomunizmu. Te dokumenty wprowadziły takie koncepcje jak „zrównoważony rozwój” czy „rozwój negatywny”. Nie mówimy więc tylko o Kościele w Amazonii – zaznaczył.

 

W ocenie Loredo zarówno encyklika Laudato sì jak i Synod Amazoński wskazują, w jak dużym stopniu Watykan „przyjmuje neopogańską agendę prezentowaną przed ONZ”.

 

Według rozmówcy „LifeSiteNews” Europejczycy i ludzie Zachodu w ogóle będą zaskoczeni charakterem, jaki Synod Amazoński będzie starał się nadać plemionom Amazonii. Mają one stać się „nosicielami nowego objawienia na nasze czasy, które przekształci całą wizję Kościoła i katolicyzmu”. - To niezwykle niepokojące – zaznaczył.

 

Ekspert zauważył też, że podczas gdy dokument przygotowawczy do Synodu (Instrumentum laboris) mówi bardzo krytycznie o industrializacji, ekonomii wolnorynkowej czy prywatnej własności, to jest zupełnie bezkrytyczny wobec plemion amazońskich. Tymczasem są wśród nich takie praktyki jak kanibalizm, dzieciobójstwo i szamanizm. - Plemiona indiańskie przedstawia się idyllicznie. W rzeczywistości są zupełnie inne – powiedział.

 

Podsumowując zagrożenia związane z Synodem Amazońskim Loredo wezwał, byśmy ufali Panu.

 

- Bramy piekielne nie zwyciężą. Musimy zmierzyć się z tą sytuacją ze spokojem ducha i nadzieją, wiedząc, że Bóg czasami dopuszcza, by Jego trzoda była wypróbowana w wierze, tak, by mogła dowieść swojej wartości. Przede wszystkim nie możemy nigdy tracić ani umniejszać naszej czci dla Stolicy Piotrowej – stwierdził.

 

Źródło: lifesitenews.com

Pach


DATA: 2019-06-25 07:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przykro mówić lecz wydaje się, iż wiele decyzji i czynów obecnego Papieża budzi poważne wątpliwości. Może nie na darmo Benedykt XVI zatrzymał pierścień papieski?
ponad 1 rok temu / naxa
 
Oczywiscie ze bramy piekielne go nie przemoga,ale tez Pan Jezus nie mowil,siedzcie i patrzcie i nic nie robcie bo bramy piekielne go nie przemoga a jak sie uniols swietym gniewem to i bicz wzial w reke i poprzeganiaj kogo trzeba.
ponad 1 rok temu / Nick
 
Trzeba nam się modlić, aby nowy papież był rzeczywiście pasterzem na miarę Piotra Apostoła. Trzeba nam się modlić żarliwie. Zgadzam się z księdzem Stańkiem
ponad 1 rok temu / Neptun
 
Dyskusja znowu kuleje?
ponad 1 rok temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.