DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Synod amazoński: brak kapłanów w Amazonii to nie tylko kwestia celibatu

Synod amazoński: brak kapłanów w Amazonii to nie tylko kwestia celibatu
Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Sternicki/ Forum

Po spotkaniach w grupach językowych uczestnicy zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii spotkali się dziś ponownie wszyscy razem na kongregacjach generalnych. Poranna sesja rozpoczęła się od odśpiewania maryjnego hymnu, ponieważ dziś przypada wspomnienie Matki Bożej z Aparecidy.

 

Tym razem w auli synodalnej wiele miejsca poświęcono kwestii edukacji w Amazonii i zadaniach Kościoła na tym polu. W ramach dyskusji nad ewentualnym zniesieniem celibatu, postawione zostały pytania o przyczyny braku powołań do kapłaństwa. Podkreślono też potrzebę powołania panamazońskiej komisji ds. formacji kapłanów.

 

Również i dziś mówiono o kluczowej roli kobiet w Kościele Amazonii. Podkreślono potrzebę ich równouprawnienia w posługach kościelnych, które nie są związane z kapłaństwem czy diakonatem.

 

Do tych tematów nawiązano też na popołudniowym briefingu dla dziennikarzy. Przyznano, że Kościół amazoński potrzebuje własnych kapłanów, wywodzących się z ludności tubylczej. Na tym polu pojawia się jednak wiele problemów. Zauważono, że przeszkodą jest tu nie tylko celibat, ale również i przede wszystkim nieprzygotowanie kandydatów pochodzących z puszczy do studiów akademickich. Inny problem polega na tym, że kapłani wywodzący się z ludów tubylczych nie chcą pracować w swym rodzimym środowisku.

 

Przypomniano ponadto, że zdecydowana większość mieszkańców Amazonii, a co za tym idzie również seminarzystów w tamtejszej diecezjach to nie Indianie. W związku z tym zastanawiano się nad zasadnością powołania specjalnego seminarium amazońskiego, który byłby przeznaczony wyłącznie dla kapłanów przeznaczonych do posługi w środowisku tubylczym.

 

Na dzisiejszym briefingu z dziennikarzami obecny był między innymi diakon stały z Peru, który pochodzi z ludów tubylczych. W kontekście negatywnych i oskarżycielskich głosów pod adresem misji Kościoła, wyraził on wdzięczność za to wszystko, co misjonarze zrobili do tej pory w Amazonii.

 

KAI

TK


DATA: 2019-10-12 17:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie jest rozwiązaniem zniesienie celibatu gdy brak powołań. Tak samo jak nie jest rozwiązaniem dopuścić żyjących w cudzołóstwie do Komunii Świętej z powodu kryzysu małżeństwa. Na tej zasadzie trzeba by było znieść 10 Przykazań, z tego powodu, że brak gorliwości w ich wypełnianiu! To droga donikąd. Nonsens Przewrotne działanie!!! Jezu, ratuj Twój Kościół! Jezu, ufam Tobie.
9 miesięcy temu / M.D.
 
Jeśli będzie osobne seminarium dla tubylców, to będziemy mieli de facto w Kościele Kościół Amazoński, inny od Kościoła powszechnego. Będą dwa rodzaje księży!
9 miesięcy temu / kid
 
Moim zdaniem, co wielu może zdziwić, nie ma braku powołań, lecz jest brak sensownej formacji seminaryjnej czy też zakonnej.Po prostu, wielu młodych ludzi jest rozczarowanych tym, co zastaje w tego typu placówkach. Młodzi chcą służyć Bogu, ale chcą być poważnie traktowani.
9 miesięcy temu / Albert
 
Przyczyny braku powołań do kapłaństwa? Brak obowiązkowej religii w szkołach - taki bezwzględny obowiązek - dla wszystkich!
9 miesięcy temu / Izydor Oracz
 
Mamy taki zwyczaj zrzucania wielu niepowodzeń w działaniu na tzw "czasy". Musimy mieć seminaria do kształcenia kapłanów, bo "takie mamy czasy". Musimy mieć struktury kościelne w krajach nawracanych, bo "takie mamy czasy". Tak się zawsze zastanawiam - Pan Jezus posłał w świat swych Apostołów i kilkudziesięciu innych, którym zawierzył chrystianizację całego świata. Bez struktur zarządczych, bez finansowania ... wyłącznie ze Słowem Bożym. I to wystarczyło, by dzisiaj ponad 2 miliardy ludzi na świecie było ochrzczonych. Sami utrudniamy sobie to, co Bóg pokazał nam w możliwie najprostszej formie. Jesteśmy mistrzami w komplikowaniu bo zawsze wiemy lepiej ...
9 miesięcy temu / martinic
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.