DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Synod: ryt amazoński i święcenia żonatych mężczyzn wśród propozycji roboczych grup językowych

Synod: ryt amazoński i święcenia żonatych mężczyzn wśród propozycji roboczych grup językowych
fot. pixabay.com

Coraz jaśniej wyłaniają się główne idee Synodu Biskupów dla Amazonii. Widać to w relacjach z roboczych grup językowych, które zostały zaprezentowane w watykańskim Biurze Prasowym ­ informuje portal Vatican News.

 

W czasie konferencji prasowej prezentującej wyniki prac w małych grupach roboczych podkreślono, że wysunięte przez nie propozycje nie są punktem dojścia synodalnej debaty, ale kolejnym krokiem w słuchaniu tego, co Bóg dziś mówi do Kościoła. „Są to obserwacje, a nie końcowe wnioski” – podkreślał ks. Giacomo Costa, sekretarz synodalnej Komisji ds. Informacji.

 

Abp Rino Fisichella zauważył, że w Kościele powszechnym każdy naród, każda kultura i każda tradycja ma coś do powiedzenia i do wniesienia we wspólne dziedzictwo. Stąd też, jak podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, włoska grupa robocza zaproponowała wprowadzenie specjalnego obrządku amazońskiego. Podkreślił przy tym, że Amazonia już jest otwarta na wiarę, istnieją tam wspólnoty kościelne i chodzi o to, by dać im większą możliwość życia zgodnie z własnymi tradycjami. 

 

„Postuluje się, by synod przyjął propozycję zgodnie, z którą ludy Amazonii mogą podjąć nową drogę własnego rytu amazońskiego, wyrażającego dziedzictwo liturgiczne, teologiczne, dyscyplinarne i duchowe, które do nich należy – mówił na konferencji prasowej prezentującej pracę w grupach roboczych abp Fisichella. – Ze specjalnym odniesieniem tego, co [soborowa konstytucja] Lumen gentium stanowi dla Kościołów Wschodnich. To ubogaci dzieło ewangelizacji wyrażającej wiarę, poprzez specyfikę własnej kultury”.

 

Hierarcha zuważył, że nowe ryty są wyrazem ewangelizacji. „Kiedy Ewangelia dociera do jakiejś kultury, inkulturuje się tzn. próbuje wyrazić tajemnice wiary w najbardziej spójny dla danej kultury sposób” – mówił hierarcha. Przypomniał, że ostatni nowy ryt został zatwierdzony w Kościele w XVIII w. Pytany, czy oznacza to otwarcie na zniesienie celibatu, zauważył, że w wymiarze dyscyplinarnym są w Kościele katolickim ryty, gdzie jest droga dla żonatych księży. Nie odpowiedział, czy nowy ryt zakłada też diakonat kobiet.

 

Uczestniczący w konferencji prasowej brazylijski biskup Mário Antônio da Silva poinformował, że zgłoszono również postulat święcenia żonatych mężczyzn, ponieważ potrzeba nowych współpracowników w dziele misyjnym, szczególnie we wspólnotach najbardziej oddalonych. Podkreślił jednocześnie, że nie umniejsza to znaczenia celibatu będącego darem, który należy uznać za bezcenne źródło łaski.

 

W relacjach z grup językowych pojawiła się również kwestia docenienie posług pełnionych przez kobiety. W niektórych sprawozdaniach zaproponowano rozciągnięcie na kobiety posługi lektora i akolity. Większość sprawozdań zachęca do refleksji nad kwestią diakonatu kobiet, a także do udzielania święceń kapłańskich żonatym mężczyznom, by zapewnić w ten sposób obecność Kościoła we wspólnotach tubylczych. Podkreślono też jednak potrzebę zachowania wartości celibatu.

 

Jedna z grup językowych wskazała też na brak adekwatnej refleksji nad przyczyną aktualnego kryzysu duszpasterstwa. Wiele grup wskazało na potrzebę zwołania osobnych synodów na temat roli kobiety w Kościele i celibatu.

 

Źródło: vaticannews.va

luk

 


DATA: 2019-10-19 16:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Medrcy na synodzie zaczeli interpretowac co Bog do nas mowi. Jak to sie mowi ? Pycha kroczy przed upadkiem ?
8 miesięcy temu / Stan
 
Jestesmy swiadkami kiedy wlasnie na swiecie rozszalal sie sam szatan ze swoimi slugami.a czasu ma niewiele..wilk w owczej skorze na synodzie udaje baranka a przemawia jak smok czyli bestia z Apokalipsy.bedziemy lada dzien a dzis mamy czwartek swiadkami heretyckich decyzji synodu szatanskiego.wprowadzane sa poganskie rytualy i jednanie sie z szamanami.wpuszczanie szamanskich rytualow do kosciola katolickiego.balwochwalstwo i herezja.jakze wasza wiara jest letnia wypluje was Pan ze swoich ust.wszyscy ktorzy uczestnicza w bluznierskim synodzie nie sa godni Pana.ich zadaniem bylo wyjsc opuscic miejsca i uciekac jak najdalej.stary swiat sie konczy.nadejdzie Nowa Ziemia i Nowe Niebo wraz z Chrystusem Panem.Chwala Tobie Chryste.Kroluj nam Panie.Ty jedyny jestes Glowa Kosciola ale Chrzescijanskiego.tylko Jeden jest OJCIEC SWIETY ten w Niebie.
8 miesięcy temu / Wioletta
 
@iskierka, wierzę, że ostatnie słowo należy do Boga i do Niepokalanej...
8 miesięcy temu / kwiatek77
 
Przepraszam , ale to co mówią i piszą POSTRONNI jest SPUSZCZANIEM WODY - "słów" i złych EMOCJI i NIE MA WPŁYWU na realną rzeczywistość w Nowym Chrześcijańskim / wieloreligijnym Kościele kierowanym przez pasterzy wilków. Licza sie NOWE DOKUMENTY KOŚCIOŁA , WYTYCZNE REFORM i to co "powie" Papież. Wykłady , książki osób kontestujących stanowią MARGINES i dają DOBRE SAMOPOCZUCIE i wpływy finansowe autorom. Nadto są DOWODEM dla Nowego kościoła na TOLERANCJĘ i AKCEPTACJĘ ROŻNORODNOŚCI prawd , co pochwala nawet sam papież. Wszystko się wali a Ty mówisz , że "wykład rozświetlił CIEMNOŚĆ". Chyba potrzebujesz OKUKLARÓW bo nie widzisz całości i sama dajesz "komentarze-wykłady".
8 miesięcy temu / iskierka > kwia
 
@iskierka, oglądałam, bardzo rozświetlające ciemności tego zamętu są wykłady Jose Antonio Ureta, które głosi w tym czasie w Polsce...ale nasi Polacy też dają radę np. w tym programie "Lisicki i Miśko: kiedy krytykować papieża?" dużo się dowiedziałam potrzebnych rzeczy i udostępniłam innym...zwłaszcza ciekawie jest od min. 25.52, gdy pan Lisicki cytuje książkę nowego świętego Johna Henry'ego Newmana...
8 miesięcy temu / kwiatek77
 
Poznajemy główne idee Synodu Biskupów dla Amazonii - DEMONIZACJA KOŚCIOŁA. Zobacz you tube. Magia w Kościele. Synod Amazoński. Joze Antonio Vreta w rozmowie z prof. St. Krajskim .
8 miesięcy temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.