DZIŚ JEST:   06   GRUDNIA   2019 r.

Pierwszy Piątek
Św. MIkołaja z Miry
Św. Marii Carmen Sallés y Barangueras
 
 
 
 

Symboliczny proces w sprawie poddanego eutanazji Vincenta Lamberta

Symboliczny proces w sprawie poddanego eutanazji Vincenta Lamberta

26 listopada rozpoczął się symboliczny proces wytoczony przez rodziców uśmierconego już Vincenta Lamberta przeciw prowadzącemu jego przypadek lekarzowi Vincentowi Sanchezowi i szpitalowi w Reims. W procesie z powództwa cywilnego zarzucono im „nie udzielenie pomocy osobie w niebezpieczeństwie”.

 

Rozprawa odbywa się cztery miesiące po tragicznej śmierci Lamberta, którego odłączono od aparatury podtrzymującej życie i pozbawiono płynów. Protesty w obronie życia Lamberta trwały miesiącami, ale rodzice ostatecznie wyczerpali wszystkie możliwości i środki prawe i ich sparaliżowanego syna uśmiercono w szpitalu w majestacie prawa.

 

W wytoczonym lekarzowi i szpitalowi uniwersyteckiemu w Reims procesie adwokaci odwołują się do racji moralnych. Twierdzą, że nie wzięto pod uwagę godności tego człowieka, który został skazany za to, że był po prostu niepełnosprawny. Chociaż Lambert już nie żyje to jego postać stałą się symbolem debaty o eutanazji i cywilizacji śmierci.

 

Dr Sanchez, który kierował oddziałem opieki paliatywnej CHU Reims postanowił przerwać opiekę nad Vincentem Lambertem, który zmarł ostatecznie 11 lipca, w wieku 42 lat. Dla rodziców ich syn został zabity przez państwo i lekarza, który złożył przysięgę Hipokratesa i się jej sprzeniewierzył. Ich skarga została wniesiona do Sądu w Reims jeszcze 20 maja, czyli podczas pierwszej, nieudanej jeszcze próby pozbawienia organizmu Vincenta nawodnienia i odłączenia aparatury.  Wówczas jeszcze, po kolejnym odwołaniu, sąd w Paryżu nakazał przywrócenie opieki, aby dać czas Komitetowi ONZ ds. Praw Osób Niepełnosprawnych (CRPD) na rozpatrzenia tej sprawy. Było to jednak zwycięstwo pyrrusowe. W kolejnej instancji ten wyrok zakwestionowano. 28 czerwca Sąd Kasacyjny orzekł, że Sąd Apelacyjny nie jest właściwy i uchylił jego decyzję. Lambert zmarł, ale skarga złożona w sądzie w Reims toczyła się osobnym torem i dopiero teraz znajduje swój finał.

 

Adwokat rodziców Jerome Triomphe uważa, że zaistniało przestępstwo polegające na nieudzieleniu pomocy osobie, której życie zostało zagrożone. Argumentuje też, że dr Sanchez upierał się przy odmowie przeniesienia pacjenta do innych placówek medycznych, które chciały dalej Lamberta leczyć. Wreszcie Sanchez odrzucił także postulaty ekspertów agendy ONZ (CRPD), która chciała rozpatrzyć ten przypadek i prosiła, by do tego czasu wstrzymać się z eutanazją. Skąd ten nieuzasadniony  pośpiech – pytają adwokaci.

 

Niezależnie od decyzji sądu, przypadek Vincenta Lamberta pokazuje, że potworna ideologia cywilizacji śmierci potrafi doprowadzać nie tylko do łamania ludzkich sumień, ale też do zaparcia się składanej przez lekarzy przysięgi Hipokratesa.

 

Bogdan Dobosz  


DATA: 2019-11-26 15:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co za bzdura- kto komu dał prawo odbierania życia. Nie dałeś to nie odbieraj
8 dni temu / Malgorzata
 
pono prosił żonę. Łacina jest oficjalnym językiem państwa Watykan. Mizerykordia.
9 dni temu / szpulas11
 
@Michael Wolf Każdy z nas będzie w Niebie o "Niebo szczęśliwszy" jeśli, daj Boże, będzie nam dane się tam znaleźć. Co nie zmienia faktu, że zostało dokonane morderstwo na oczach świata. A morderstwo to grzech śmiertelny. Żadna święta dusza nie chce i nie pochwala grzechu ciężkiego innej duszy.
9 dni temu / Czytelniczka
 
@ Michael - A MOŻE A MOŻE - Vincent w niebie boleje tysiąc razy bardziej,że nie może już cierpieć z Chrystusem za takich wegetujących umysłowo i duchowo jak TY? A MOŻE A MOŻE cierpienie Vincenta byłoby szansą na wyproszenie łaski i ratunek wieczny dla Ciebie? Nie wiem A MOŻE A MOŻE
9 dni temu / niepewna
 
Mam nadzieję, że Rodzice wygrają i "dr" Vincent Sanchez, jak każdy morderca, będzie osądzony i skazany na wieloletnie więzienie niestety nie ma tam kary śmierci za umyślne spowodowanie śmierci człowieka.
9 dni temu / Kisielin
 
A może po prostu, teraz już nie cierpi i jest tysiąc razy bardziej szczęśliwy, niż wegetując bez końca i sensu...?
9 dni temu / Michael Wolf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.