DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Symbol Chrystusowej Męki jest w każdym z nas! Laminina, czyli białko w kształcie krzyża

Symbol Chrystusowej Męki jest w każdym z nas! Laminina, czyli białko w kształcie krzyża
Laminina. Louie Giglio/commons.wikimedia.org

Jesteśmy Bożymi dziećmi. To nie metafora, to fakt. Pan Bóg stworzył każdego z nas, a my, ludzie, stanowimy koronę wszelkiego stworzenia. A czy Autor podpisał swoje dzieło?

 

„Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię” (Jr 1, 5) – powiedział Pan do proroka Jeremiasza. „Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie” (Iz 49, 15) – czytamy z kolei w Księdze Izajasza.

 

Księga Rodzaju mówi wprost o stworzeniu człowieka przez Pana Boga: „Bóg uczynił różne rodzaje dzikich zwierząt, bydła i wszelkich zwierząt pełzających po ziemi. I widział Bóg, że były dobre. A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi! Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” (Rdz 1, 25-27).

 

Jak widzimy, Pan Bóg jest Stwórcą, Autorem świata oraz wszelkiego życia na świecie. Czy więc Autor nie mógłby „podpisać” swojego dzieła? Mógłby, gdyż jest Wszechmogący. Ponadto – jak czytamy w Księdze Rodzaju – „Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Rdz 1, 31). Ale czy taki „podpis” istnieje w każdym z nas? Już sam stworzony na obraz nieśmiertelnego Boga człowiek z nieśmiertelną duszą jest swego rodzaju „podpisem”. Czy możemy natomiast doszukać się jakiegoś fizycznego „znaku” Autora?

 

W każdym z nas odnajdziemy „coś”, co niektórzy interpretują właśnie jako ów „podpis” samego Stwórcy. To laminina – niezwykle istotne dla życia białko w kształcie krzyża.

 

Projet Tut gpe4/commons.wikimedia.org

 

Laminina to cząsteczka budującą błonę podstawną, czyli oparcie dla wielu tkanek ludzkich i zwierzęcych. We współpracy z innymi molekułami umożliwia stabilne przyłączenie komórek, które budują nasze i ich ciała. Można powiedzieć, że jest molekularnym fundamentem. Ponadto to białko uczestniczy również w regulacji ruchów i specjalizowania się komórek – mówi portalowi PCh24 popularyzator nauki dr Mariusz Gogól. Jak tłumaczy, pojawiające się niekiedy określenie lamininy jako „białka życia” jest nieco naciągane, gdyż „każde białko, jeśli nie jest błędnie produkowane, jest potrzebne, a jego brak powoduje pewne dysfunkcje”. Znaczenie lamininy ciężko jednak przecenić. – Jak istotną rolę pełni w naszym organizmie możemy zobaczyć u pacjentów cierpiących na jej niedobory. Choroba, w której do nich dochodzi, nazywa się pęcherzykowym oddzielaniem się naskórka. W tej jednostce chorobowej, na skutek nawet drobnych urazów mechanicznych, tworzone są bolesne pęcherze – wyjaśnia dr Mariusz Gogól.

 

Gad Armony/commons.wikimedia.org

 

Ktoś może jednak zapytać: jeśli laminina faktycznie stanowi „podpis” Stwórcy, to dlaczego jest tak mała, niedostrzegalna gołym okiem? Faktycznie – nie zobaczymy jej bez odpowiednich narzędzi badawczych. Czy jednak nie jest symptomatyczne, że ludzkość przez tysiące lat nic nie widziała o istnieniu lamininy, a dowiedzieliśmy się o białku w kształcie krzyża w czasach, gdy coraz większa grupa ludzi odrzuca wiarę w Stwórcę, odrzuca Chrystusowy Krzyż?

 

Pytań oczywiście możemy zadać znacznie więcej – włącznie z takimi, które wręcz zaprzeczą idei traktowania lamininy jako „podpisu” Stwórcy. Nie musimy się jednak tym przejmować, wszak kształt białka nie stanowi istoty naszej Wiary. Spojrzenie na schemat lub zdjęcie lamininy ma jednak swoją wartość. Ten widok przypomina nam – właśnie teraz, w epoce odrzucania Krzyża przez wielu – że życie bez symbolu Śmierci, która stała się Zwycięstwem, jest niemożliwe.

 

Życie bez Boga jest niemożliwe, gdyż to właśnie On, Syn Boży, Bóg-Człowiek, skruszył śmierci wrota, a Jego symbolem jest Krzyż – znak tryumfu nad wężem starodawnym, sztandar Zwycięzcy śmierci, piekła i szatana, chorągiew zapowiadanego w Starym Testamencie Mesjasza, który „przez swoją śmierć zniweczył śmierć naszą i zmartwychwstając przywrócił nam życie”. Życie dane od Stwórcy.

 

 

Michał Wałach

 

 


DATA: 2019-04-19 11:21
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Marek D: Oczywiście że nie, bo Stwórca nie jest twórcą Windowsa. Za to Stwórca jest twórcą człowieka: Rdz1,26.
4 miesiące temu / serio?
 
No to pohańce mają problem. No, chyba że u nich występuje jakaś antylaminina w kształcie półksiężyca. Badał ktoś jakiegoś?
4 miesiące temu / agricola
 
@MAREK D: Chyba nie przeczytałeś do końca ; Summa summarum nie jest ważne, czy to podpis, czy nie... Ważne jest dostrzeganie wszedzie krzyża!
4 miesiące temu / WAT
 
Znak zamykania programu w systemie Windows to lekko obrócony krzyż. Podpis Stwórcy? Chyba jednak nie...
4 miesiące temu / Marek D
 
Jesteśmy własnością Boga - zatem oczywistym jest, że nasz Ojciec złożył podpis w każdym z nas. Podpis będący znakiem wielkiej miłości. Jednocześnie znak ten jest zaproszeniem do życia z Bogiem. Amen
4 miesiące temu / Aga
 
Lamininy zawierają łańcuchy alfa, beta i gamma, w różnych wariantach genetycznych. Krzyżowa struktura ułatwia im wiązanie z innymi cząsteczkami błony komórkowej i macierzy pozakomórkowej. Trzy krótsze ramiona krzyża są specjalnie ważne przy budowie warstw cząsteczkowych, a dłuższe ramię pozwala na zakotwiczenie się w błonie. Tak jak napisał Autor, rodzina laminin jest podstawową częścią rusztowania każdej tkanki organizmu.
4 miesiące temu / Ryś
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.