DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 24  >   HISTORIA

Jarosław Mańka

Syberyjskie państwo polskiego zesłańcaW lipcu 1686 roku pod położoną nad Amurem twierdzę Ałbazin przybyła dziesięciotysięczna armia chińska z czterdziestoma armatami. Mimo olbrzymiej przewagi nad 826 obrońcami grodu, Chińczycy nie potrafili go zdobyć. Wysłali więc do warowni dwóch jeńców z warunkami honorowego poddania Ałbazina. Co ciekawe, list od Chińczyków napisany został w trzech językach: mandżurskim, rosyjskim i… polskim. Ałbazin na chińskich mapach występował jako suwerenne Państwo Jaxa. Chińczycy bowiem doskonale pamiętali, iż jeszcze kilkanaście lat wcześniej ziemiami tymi rządził niezależny władca, którego sami wszak nazywali „chanem mądrym”. Był nim polski zesłaniec, Nicefor Czernichowski, szlachcic pieczętujący się staropolskim herbem Jaxa, czyli Gryf.


Wiadomości o losach zesłańców – obywateli państwa polsko litewskiego są w polskiej historiografii wręcz szczątkowe. Tymczasem z mroków dziejów siedemnastowiecznej Syberii przebijają się, nawet do naszych czasów, życiorysy wybitnych jednostek, wobec których nie sposób przejść obojętnie.

Opisywane powyżej wydarzenia z lipca 1686 r. stanowiły epilog niesamowitej historii polskiego szlachcica Nicefora Jaxy Czernichowskiego, która swymi korzeniami sięga roku 1632, kiedy to w granice Rzeczypospolitej wtargnął na czele carskiej armii Mikołaj Szein. Wówczas to do rosyjskiej niewoli dostał się młody Nicefor Czernichowski wraz z ojcem Romanem Jaxą Czernichowskim, chorążym wołyńskim. Wedle niektórych przekazów w niewoli znalazła się wtedy także siostra Nicefora i dwaj jego bracia (siedemnastowieczna kronika rosyjska Razriad uwięzienie Czernichowskiego datuje na rok 1633)... 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po raz pierwszy od pięciu lat w irackim Mosulu katolicy świętują ponownie Wielki Tydzień i Wielkanoc. Nowy arcybiskup chaldejski tego miasta Michael Najeeb Moussa zaapelował w Wielki Czwartek i Wielki Piątek do „małej trzódki” chrześcijan powracających do miasta, aby „budowali mosty braterstwa, burzyli mury i siali nadzieję”.

 
 

Z trudem bo z trudem, ale sprawa amerykańskiej ustawy 447 i roszczeń organizacji żydowskich przebija się do medialnego głównego nurtu w Polsce. Goście sobotniej audycji Polskiego Radia byli w tej kwestii dosyć zgodni.

 

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą obchodom Wielkiego Tygodnia w Pakistanie. Kościoły i miejsca spotkań chrześcijan są strzeżone przez policję i wojsko w obawie przed zamachami.

 

Wikariusz apostolski w stolicy Kambodży, Michel Marie Schmitthausler poinformował, że 294 mieszkańców tego kraju w Wigilię Paschalną przyjmie Chrzest Święty. W samym Phnom Penh będą to 154 osoby, pozostałe zaś w dwóch mniejszych miastach – Battambang i Kampomg Cham.

 

Ideowi poprzednicy Macrona zdążyli rozprawić się z katolicyzmem. Poza tym w samym Kościele w XX wieku – nie tylko we Francji – dały o sobie znać samobójcze tendencje redukujące chrześcijaństwo do dobroczynności i pacyfizmu. A duchowni, którzy przymykają oczy na polityczną poprawność i moralną degrengoladę Zachodu, to wymarzeni partnerzy gospodarza Pałacu Elizejskiego – pisze Filip Memches na łamach Tygodnika TVP.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.