DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 24  >   HISTORIA

Jarosław Mańka

Syberyjskie państwo polskiego zesłańcaW lipcu 1686 roku pod położoną nad Amurem twierdzę Ałbazin przybyła dziesięciotysięczna armia chińska z czterdziestoma armatami. Mimo olbrzymiej przewagi nad 826 obrońcami grodu, Chińczycy nie potrafili go zdobyć. Wysłali więc do warowni dwóch jeńców z warunkami honorowego poddania Ałbazina. Co ciekawe, list od Chińczyków napisany został w trzech językach: mandżurskim, rosyjskim i… polskim. Ałbazin na chińskich mapach występował jako suwerenne Państwo Jaxa. Chińczycy bowiem doskonale pamiętali, iż jeszcze kilkanaście lat wcześniej ziemiami tymi rządził niezależny władca, którego sami wszak nazywali „chanem mądrym”. Był nim polski zesłaniec, Nicefor Czernichowski, szlachcic pieczętujący się staropolskim herbem Jaxa, czyli Gryf.


Wiadomości o losach zesłańców – obywateli państwa polsko litewskiego są w polskiej historiografii wręcz szczątkowe. Tymczasem z mroków dziejów siedemnastowiecznej Syberii przebijają się, nawet do naszych czasów, życiorysy wybitnych jednostek, wobec których nie sposób przejść obojętnie.

Opisywane powyżej wydarzenia z lipca 1686 r. stanowiły epilog niesamowitej historii polskiego szlachcica Nicefora Jaxy Czernichowskiego, która swymi korzeniami sięga roku 1632, kiedy to w granice Rzeczypospolitej wtargnął na czele carskiej armii Mikołaj Szein. Wówczas to do rosyjskiej niewoli dostał się młody Nicefor Czernichowski wraz z ojcem Romanem Jaxą Czernichowskim, chorążym wołyńskim. Wedle niektórych przekazów w niewoli znalazła się wtedy także siostra Nicefora i dwaj jego bracia (siedemnastowieczna kronika rosyjska Razriad uwięzienie Czernichowskiego datuje na rok 1633)... 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 
 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.

 

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazał, że według statystyk Polska to najbezpieczniejszy kraj dla kobiet w Unii Europejskiej. Wskaźnik przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet wynosi w naszym kraju 19 proc. i jest najniższy w całej UE. Dodatkowo oznajmił, że w Polsce coraz rzadziej dochodzi do przypadków odbierania dzieci rodzicom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.

 

W 2018 w Finlandii, której większość mieszkańców wyznaje, przynajmniej nominalnie, luteranizm, było 15483 katolików, czyli o 534 więcej niż rok wcześniej. W tym samym okresie do pierwszej komunii przystąpiło 219 osób (nie tylko dzieci), 188 razy udzielono sakramentu bierzmowania i zawarto 49 katolickich związków małżeńskich, przy czym tylko w 19 przypadkach oboje małżonkowie byli katolikami. Ponadto w ub. roku zmarły 43 osoby tego wyznania a 45 opuściło kraj. Te i wiele innych danych zawiera najnowsze opracowanie statystyczne tamtejszego Kościoła.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.