DZIŚ JEST:   14   LISTOPADA   2019 r.

Św. Józefa Pignatellego
Św. Hipacego, biskupa
 
 
 
 

„Syberyjski Białystok” nie może być bez kościoła! Katolicka parafia chce odbudować spaloną świątynię

„Syberyjski Białystok” nie może być bez kościoła! Katolicka parafia chce odbudować spaloną świątynię
fot. belostok-catholic.ru
#KOŚCIÓŁ    #POŻAR    #SYBERIA    #BIAŁYSTOK    #ODBUDOWA    #TOMSK

Mieszkańcy Białegostoku i całej Polski chcą pomóc w odbudowie polskiego, zabytkowego kościoła, który niedawno spłonął we wsi Białystok, która leży na Syberii w Rosji. Pod hasłem „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie”, rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na ten szczytny cel.

 

Akcję prowadzi parafia rzymskokatolicka w Tomsku w Rosji, pod którą podlega syberyjski Białystok. Prezydent polskiego Białegostoku Tadeusz Truskolaski deklaruje wsparcie promocyjne i ewentualną pomoc przy akcjach organizacji pozarządowych, które zechcą pomóc w odbudowie świątyni, tak drogiej sercom Polaków mieszkających na Syberii. Na odbudowę świątyni z różnych miejsc Polski wpływają już datki.

 

W nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 roku, tuż po Wielkanocy, w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach, drewniany stuletni kościół w Białymstoku spłonął. Była to jedyna tego typu kaplica na Zachodniej Syberii, która funkcjonowała do czasów współczesnych. Pozostały po niej jedynie ceglane fundamenty. Polacy, którzy mieszkają w syberyjskim Białymstoku mówią, że utrata świątyni, to dla nich wielka tragedia, że nie wyobrażają sobie życia bez niej, bez księdza, Mszy św. i nabożeństw.

 

Ze zgliszcz spalonego kościoła wydobyto fragment dzwonu z napisem „Dziewica Maryja” i srebrny krzyż, który stał w centralnej części ołtarza. To było impulsem, znakiem żeby kościół odbudować jak najszybciej. „Społeczność Białegostoku oraz tomska parafia, pod której opieką znajduje się wioska, rozpoczynają zbiórkę funduszy na odbudowanie domu modlitwy, a przede wszystkim na symboliczne odtworzenie miejsca przez ponad 100 lat związanego z Polską” – mówi ks. Wojciech Ziółek SJ, proboszcz parafii w Tomsku.

 

Polską osadę Białystok na Syberii założyli pod koniec XIX w. dobrowolni przesiedleńcy z grodzieńskiej i wileńskiej guberni, którzy do Rosji trafili na podstawie reformy agrarnej Piotra Stołypina. Polacy spod Wilna, Grodna, Białegostoku czy Siedlec wyjechali zachęceni przez carskie władze perspektywą lepszego życia na własnej ziemi. Syberyjski Białystok założyło kilkadziesiąt rodzin.

 

W 1908 roku Polacy zbudowali tam drewniany kościół pw. św. Antoniego Padewskiego. Działał on nieprzerwanie przez niemal 25 lat. W 1931 r. został zamknięty przez władze sowieckie. W czasie wielkiego terroru stalinowskiego i czystek etnicznych przeprowadzonych podczas „operacji polskiej” w roku 1938 zamordowano prawie wszystkich mężczyzn ze wsi Białystok. W czasie II wojny światowej budynek drewnianej świątyni przeznaczono na magazyn zboża, od 1945 r. pełnił funkcję wiejskiego klubu. W latach 80. XX wieku budynek opustoszał. W 1990 r., po raz pierwszy od 50 lat, do Białegostoku, wśród wielkiej radości mieszkańców, przyjechał ksiądz. Jego wizyta stała się impulsem do odnowienia katolickiej społeczności. Budynek wrócił do jej rąk. Ponowne otwarcie kościoła, już po remoncie i poświęcenie świątyni odbyło się 13 czerwca 1998 r.

 

Szczegóły dotyczące akcji odbudowy kościoła znajdują się na profilu facebook.com/syberyjskibialystok oraz na stronie belostok-catholic.ru.

 

 

 

Źródła – radiobialystok.pl, AB

Adam Białous
DATA: 2017-06-08 07:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.