DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 56  >   POLSKA

Łukasz Karpiel

Swoje życie zawdzięczam prawu


Jakie mogłabym mieć prawa, gdybym nie miała prawa nawet do tego, by się urodzić? Bez prawa do życia wszystkie inne prawa nie mają żadnego znaczenia – mówi Rebecca Kiessling, amerykańska adwokat działająca na rzecz ochrony życia, w rozmowie z Łukaszem Karpielem.

 

Co Pani poczuła, gdy spotkania z Panią zostały w naszym kraju oprotestowane przez środowiska lewicowe i LGBT?

– Byłam zaskoczona. Polaków uważa się za jeden z najbardziej opowiadających się za życiem narodów na świecie, a Polskę za kraj katolicki, bardzo pro‑life. Byłam bardzo zaskoczona, że próbowano przeszkodzić mi w wystąpieniu na uniwersytecie. W Stanach Zjednoczonych w takim przypadku uczelnia musiałaby się liczyć z pozwem; wolność słowa jest tam prawem fundamentalnym. Z drugiej strony, Polska ma za sobą historię cenzury w czasach komunistycznych. Dziwię się tylko, że działa ona jeszcze dzisiaj.

 

Po jednym ze spotkań podeszła do Pani pewna kobieta i stwierdziła, że zmieniła zdanie w sprawie aborcji. Pewnie nie był to pierwszy taki przypadek?

– Ludzie bardzo często mi mówią, że po wysłuchaniu mnie zmienili zdanie na temat aborcji. Dotyczy to także polityków popierających aborcję i proaborcyjnych aktywistów. Uświadomiłam sobie kiedyś, że same argumenty filozoficzne nie są skuteczne i dlatego łączę je z historią mojego życia. To pomaga w zmierzeniu się z tematem. Zostałam poczęta wskutek gwałtu, moja matka chciała dokonać aborcji. Swoje życie zawdzięczam prawu – aborcja była wówczas nielegalna.

 

Doświadcza Pani nienawiści?

– Wyraża ją wiele osób. Najbardziej zdumiewa mnie fakt, że atakują mnie inne kobiety. Takie jest moje życie: nie prosiłam o to, by zostać poczęta w wyniku gwałtu, to nie ja jestem sprawcą przemocy. Jestem niewinna.

 

Jednak atakujące Panią środowiska feministyczne prezentują się jako „głos kobiet”.

– Gdy spotykam takie osoby, mówię im, że jestem kobietą broniącą praw ofiar gwałtu. Pytam, jakie mogłabym mieć prawa, gdybym nie miała nawet prawa do tego, by się urodzić? Odpowiedzią jest milczenie. Bez prawa do życia wszystkie inne prawa nie mają żadnego znaczenia. Kiedy słyszę, że moja matka powinna była mieć wybór, wiem, że ktoś życzy mi śmierci. I w wielu wypadkach tak właśnie jest.

 

Pani historia nie pasuje do narracji środowisk aborcyjnych.

– Moja historia skutecznie wpływa na to, co ludzie myślą. I właśnie dlatego chcą mnie uciszyć. Autorzy niektórych artykułów sugerowali, że kłamię. Jeśli miałabym kłamać, to co w takim razie z moją matką, która także pojawia się w telewizji? Moja matka sama przyznaje, że opowiadała się za aborcją i starała się mnie zabić. Potwierdza też, że to prawo ochroniło moje życie. I że jest za to wdzięczna.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 
 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.

 

W Kolombo doszło do kolejnego wybuchu. Podczas rozbrajania eksplodowała zaparkowana w pobliżu kościoła św. Antoniego ciężarówka-pułapka z materiałami wybuchowymi w środku. Nikomu nic się nie stało.

 

„Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri Lance” – poinformował w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.