DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

XXIX Niedziela zwykła
Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Świnka Peppa na celowniku londyńskich strażaków. Bo nie jest neutralna płciowo

Świnka Peppa na celowniku londyńskich strażaków. Bo nie jest neutralna płciowo
ChrisTheDude at English Wikipedia [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

Londyńscy strażacy muszą chyba nudzić się w pracy skoro mają czas na podejmowanie walki z bohaterami kreskówek zamiast z ogniem. Ideologicznym celem walki z świnką Peppą jest modne na Zachodzie burzenie stereotypów płci i dowodzenie, że kobiety nie mogą być zniechęcane do pełnienia służby np. w straży pożarnej.

 

Na razie zachęcanie kobiet do wstępowania w szeregi londyńskiej straży pożarnej przynosi mizerne efekty. Sami strażacy znad Tamizy żalą się, że na ponad 5000 strażaków kobiety to tylko 354 osoby. W poszukiwaniu winnych takiego stanu rzeczy strażacy trafili na trop bohaterów kreskówek dla dzieci. Pierwszą obwinioną stała się świnka Peppa, a dokładniej producent popularnej kreskówki, wyświetlanej na całym świecie. Batalia stoczyło się o słowo „fireman”, czyli określenie strażaka zawierające w słowie  końcówkę „man”, a więc według strażaków z Londynu sugerujące, że jest to zawód dla mężczyzn. Świnka Peppa w strażackim ubiorze była zbyt mało poprawna politycznie i powinna być – w opinii strażaków – określona jako neutralny płciowo „firefighteer”.

 

Walczący z ogniem londyńscy strażacy martwią się ponadto o oddziaływanie na dzieci (w domyśle przede wszystkim na dziewczynki) innej popularnej bajki – „Strażak Sam”. W tych filmach dla dzieci czujni strażacy także wykryli pierwiastek „przestarzałego stereotypu płci”. O ile bowiem w odniesieniu do drużyn strażackich stosowane jest neutralne płciowo „firefighteer”, o tyle główny bohater, strażak Sam, nadal tkwi w „ciemnej przeszłości” i określany jest jako „fireman”.

 

Zdaniem rzeczniczki londyńskiej drużyny strażackiej, powielanie takich stereotypów płciowych, przypisujących zawodowi strażaka męski charakter, przeszkadza młodym dziewczętom i kobietom, aby stały się profesjonalnymi „strażaczkami”. W ten sposób ustalono, że za fakt, iż w kadrze londyńskich strażaków tylko 7 proc. stanu osobowego to kobiety, winni są wszyscy, którzy powielają płciowe stereotypy. Dynamiczni strażacy z stolicy Anglii postanowili więc wziąć sprawy w swoje ręce i rozpoczęli kampanię w mediach społecznościowych pod nazwą #FirefightingSexism”.

 

Peppe nie pierwszy raz popadła w polityczną niełaskę. W maju ubiegłego roku w Chinach ocenzurowano bajkę w sieci jednej z firm Państwa Środka. Powodem miało być pojawienie się treści, które „nie pokrywały się z wartościami socjalistycznego rdzenia i nie były właściwym modelem do tworzenia opinii”.

 

PK

Źródła: Idnes.cz, Echo24.cz


DATA: 2019-03-22 07:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A to świnia z tej Peppy! Nie dość, że seksistowska, to jeszcze nie jest halal i nie jest koszerna! Ukamienować!
6 miesięcy temu / Bondaree
 
Nawet ta sławetna "bajka" o księciu z homoczytanek, który jest homo i "kocha" innego księcia jest niepoprawna politycznie, albowiem nie jest zgodna z zasadą, że "żadnych panów", a przecież książę to przedstawiciel przebrzydłej klasy panującej.
6 miesięcy temu / aaa
 
Czy Czerwony Kapturek jest poprawny płciowo? Ma szczęście że czerwony. A Kopciuszek?
6 miesięcy temu / Perrault
 
widać po co są kobiety w SP - po to żeby zajmować się właśnie tego typu bzdurami. A swoja drogą Strażak Sam to też bajka bardzo poprawna politycznie. Poza Samem wszyscy mężczyźni są pokazani jako fajtłapy, Sam jest samotnym kawalerem, podobnie jak Elvis, Trewor, Dilis wychowuje samotnie Normana, Bella jest tez samotną kobietą : A na dwa małżeństwa z dziećmi jedno jest oczywiście mieszane rasowo. : Lewactwu to już nie wystarcza i walka klas zaostrza się wraz z postępem rewolucji.
6 miesięcy temu / maciek
 
Durni genderyści jeszcze nie odkryli, że oprócz świnki Peppy, jest też świnka mama i świnka tata, a nie świnka 1 i świnka 2.
6 miesięcy temu / Obcy Astronom
 
Ci wariaci atakują nawet świnkę Peppe. Normalne bajki teraz są seksistowskie, muszą tam występować gender, homo i inni, inaczej mają rzekomo zły wpływ na dzieci.
6 miesięcy temu / Michu.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.