DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

„Święty z Anjou”. Rocznica śmierci wandejskiego męczennika

„Święty z Anjou”. Rocznica śmierci wandejskiego męczennika
Jacques Cathelineau (Anne-Louis Girodet de Roussy-Trioson), wikimedia

Czy prosty woźnica może dowodzić zbrojnym powstaniem? Czy chłop może stanąć na czele sił znanych jako Wielka Armia Katolicka i Królewska? Czy autorytet może wynikać z głębokiej pobożności, a nie siły? Tak, tak i jeszcze raz tak! Dowodzi tego historia „świętego z Anjou”.

 

Jacques Cathelineau zwany jest „świętym z Anjou” chociaż nie został przez Kościół wyniesiony na ołtarze. Przydomek nadali mu ówcześnie żyjący, którzy mieli z nim kontakt – znali jego pobożność. Miejmy jednak nadzieję, że kiedyś Wandejczyk zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy. Wszak żył dla Chrystusa i zginął w obronie Jego Mistycznego Ciała – Kościoła.

 

Z pewnością nikt spośród krewnych i znajomych rodziców Cathelineau nie przewidywał, że życie urodzonego pod koniec lat 50. XVIII wieku Jacquesa potoczy się właśnie w taki sposób. Póki losy jego ojczyzny oraz rodzimego, prowincjonalnego regionu – Wandei – toczyły się względnie spokojnie, bez wątpienia i sam „święty z Anjou” widział kres swoich dni raczej w domowym zaciszu, w towarzystwie rodziny oraz – jako człowiek pobożny – katolickiego kapłana.

 

Wszystko zmieniło się z chwilą, gdy Francja, wraz z wybuchem antykatolickiej rewolucji, weszła w dramatyczny okres swojej historii. W pierwszych miesiącach po roku 1789 prowincjonalna Wandea nie doświadczała jeszcze znanej z Paryża zawieruchy. Antyklerykalna furia nowych, oświeconych panów Francji, w końcu jednak zwróciła swoje ostrze i na tę zachodnią, biedną prowincję, która jednak wyróżniała się na tle kraju wyjątkową pobożnością. To wszak tam na przełomie XVII i XVIII wieku pracował święty Ludwik Maria Grignion de Montfort.

 

Skierowane przeciw Kościołowi (rozumianemu zarówno jako duchowieństwo jak i wierni) ustawodawstwo świeckiej Republiki nie mogło zyskać akceptacji pobożnego narodu. Szczególnie, że dokonując de facto schizmy i powołując licencjonowany, państwowy „Kościół”, Francja odcięła od sakramentów miliony katolików. Czarę goryczy przelało ścięcie na początku roku 1793 króla Ludwika XVI.

 

W chwili wybuchu wandejskiego powstania w obronie wiary i korony 36-letni Cathelineau miał żonę i piątkę dzieci. Nie wybrał jednak stabilnego życia połączonego z duchowym dogorywaniem w laickiej Republice, jakie w końcu dotknęło całą Francję. Bez wahania chwycił za broń, walcząc nie tylko za Kościół i monarchię, ale także za wolność swoich dzieci – by mogły korzystać z sakramentów.

 

Jacques na początku dowodził garstką chłopów. Nastroje w prowincji sprzyjały jednak błyskawicznemu rozwojowi sił znanych dziś jako Wielka Armia Katolicka i Królewska, zaś Cathelineau – mimo braku wojskowego doświadczenia – wybrany został generalissimusem sił rojalistycznych. Cieszył się również prawdziwym autorytetem wynikającym z głębokiej pobożności. O praktykach religijnych nie zapominał również podczas walk toczonych z siłami antykatolickiej Republiki.

 

„Święty z Andegawenii” doskonale wykorzystał dany mu czas – krótki czas – by zapisać się złotymi zgłoskami w historii Kościoła i Francji. 29 czerwca roku 1793, podczas szturmu, odniósł rany, w wyniku których zmarł 14 lipca. Odszedł jednak tak, jak mógł sobie to wymarzyć każdy pobożny Francuz – w gronie najbliższych.

 

I chociaż los sprawy, za którą walczył, potoczył się – patrząc z ziemskiej perspektywy – fatalnie, to Cathelineau z pewnością nie żałował, że sprzeciwił się antykatolickiemu reżimowi. Nie mógł stać przecież obojętnie, gdy rewolucyjna banda niszczyła jego ojczyznę i Kościół. A on – chociaż z pochodzenia chłop – reprezentował utracone przez sporą część francuskich elit szlachetne cechy rycerza. Rycerza Chrystusowego.

 

 

Michał Wałach

 

 

Polecamy również film pt. „Śmierć Wandei! Ludobójstwo dumą Francji”

 

   


DATA: 2018-07-16 07:17
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

DIEU LE ROI!
8 miesięcy temu / zrw
 
nie wykształcony chłop stał się zdolnym dowódcą wojskowym dzięki wielkiej wierze i Bożęj łasce. historia jaquesa cathelineau jest bardzo podobna do histori jego rodaczki św Joanny dark
8 miesięcy temu / mateusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.