DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Święty Włodzimierz, Iwan Groźny i Józef Stalin – czyli polityka „pomnikowa” Władimira Putina

Święty Włodzimierz, Iwan Groźny i Józef Stalin – czyli polityka „pomnikowa” Władimira Putina
4.11.2016r. Władimir Putin pod pomnikiem Św. Włodzimierza w Moskwie. FOT.Mikhail Klimentyev/Russian Presidential Press and Information Office/TASS/FORUM

W Rosji trwa akcja określania państwowej ideologii za pomocą pomników. Niedawno w Moskwie odsłonięto olbrzymią figurę przedstawiającą świętego Włodzimierza. To jednak nie jedyna postać do której odwołuje się aparat administracyjny Federacji Rosyjskiej. Pozostałe persony muszą budzić zaniepokojenie.

 

Święty Włodzimierz to monarcha z dynastii Rurykowiczów, który porzucił błędy pogaństwa i przyjął chrześcijaństwo (wcześniej ochrzczona była jego babka, Olga). Tym samym rozpoczął trwający przez wieki proces wprowadzania Rusi w krąg cywilizacji wyznawców Chrystusa. 18-metrowy monument przedstawiający tego władcę zaliczonego przez Cerkiew prawosławną i Kościół katolicki w do grona świętych został odsłonięty w pobliżu moskiewskiego Kremla.

 

Zwolennicy władzy przyjęli powstanie pomnika z zadowoleniem, a przeciwnicy krytykują figurę za – ich zdaniem – wątpliwe walory artystyczne i kiepsko zamaskowaną podobiznę do Władimira Putina. Niektórzy mówią nawet, że to tak naprawdę pomnik na cześć Putina. Krytyka figury jest jednak jedną z odsłon krytyki kremlowskiego aparatu administracyjnego, gdyż ludziom przyzwoitym niezwykle trudno doczepić się do świętego Włodzimierza. Czym innym są natomiast odwołania do miejsca chrztu Włodzimierza – Krymu. Podkreślanie tego faktu i nadawanie półwyspowi niemal religijnej sankcji jest dla kremlowskiej administracji użyteczne.


FOT.Dmitry Astakhov/Russian Government Press Office/TASS/FORUM 


Prawdziwe wątpliwości budzić powinny figury upamiętniające Iwana Groźnego oraz Józefa Stalina. Dotychczas XVI wieczny monarcha był uważany za zbyt krwawego, by stawiać mu pomniki – odnotowuje serwis onet.pl. Z kolei pomniki sowieckiego dyktatora zaczęły znikać z miast Rosji niedługo po jego śmierci. Teraz obserwujemy jednak odwrotne trendy. Sprzyjają im niektóre środowiska polityczne zainteresowane reanimacją rosyjskiej tożsamości narodowej mocno zranionej rozpadem socjalistycznego imperium. Jednak władza może korzystać na tym także w inny sposób: podgrzewając dyskusję na temat historii odwraca się wzrok obywateli od teraźniejszości.

 

Pomnik Iwana IV Groźnego stanął w mieście Orzeł (Orioł) nad Oką. Starania o wzniesienie monumentu sprowokowały gorącą dyskusję w narodzie. Chcący wystawienia figury gubernator obwodu orłowskiego Wadim Potomskij przyjął narrację ministra kultury Władimira Madinskiego, którego zdaniem zły obraz Iwana to efekt czarnej propagandy zachodu.

 

Emocje budzą również powracające do rosyjskich miast popiersia Stalina. Wbrew lansowanej przez Kreml tezie, oblewanie sowieckich symboli czerwoną farbą nie jest jednak domeną „złej” i „niewdzięcznej” za „wyzwolenie” Polski. Zdarza się to także w ojczyźnie Puszkina.

 


Źródło: onet.pl

MWł
  


DATA: 2016-11-21 13:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Społeczeństwo rosyjskie odradza się duchowo a nie władze Imperium Rosyjskiego.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Tak, Tomaszu, odradzają się duchowo. Niedawno w Krasnodarze symboliczny płonący pomnik Aleisterowi Crowleyowi wystawili tzw. kozacy-czarownicy. A nad tym czuwa przysłowiowy "katechon" Dugina. Niezłe odrodzenie.
ponad 3 lata temu / voxclamantis
 
Mamy "Narew" Wisła" nowe systemy obrony rakietowej.Rosyjskie Rakiety balistyczne Iskander M Iskander manewrujący spadną na Warszawę Poznań Toruń Bydgoszcz itd a nie na Stany Stany Zjednoczone Ameryki.Tzw Tacza to nie żadna obrona tylko broń ofensywna.Z Polski zostanie "rów atomowy"czyli zgliszcza i popiół przez błędną politykę władz Rzeczypospolitej.Prezydent Donald Trump powiedział że państwa NATO na obronę powinny wyłożyć 2% PKB.Mam nadzieje że wojska amerykańskie zostaną wycofane.Polska i Ukraina prześcigają się w drażnieniu Rosji a Niemcy Francja itd robią interesy z Rosją."MĄDRY POLAK PO SZKODZIE" "POLSKA BĘDZIE ALBO JEJ NIE BĘDZIE WCALE"Józef Piłsudzki o politykach "IM SZCZAĆ KURY PROWADZAĆ A NIE POLITYKĘ ROBIĆ.Marszałek co by o nim nie mówić powtarzał że Polska do wojny powinna wchodzić ostatnia.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Ignorant marzy: "tyko dostarczyć nowe uzbrojenie". Czyli uważa że wyskoczenie z tykami na głowice jądrowe jest aktem odwagi. Na szczęście Polacy nie są idiotami, jak się ignorantowi widocznie wydaje.
ponad 3 lata temu / do ignoranta
 
.Nie potrzebujemy obcych wojsk na terytorium Polski.Siły Zbrojne Rp mają zdolności obronne tyko dostarczyć nowe uzbrojenie. Co myślisz że wojska amerykańskie będą umierać za Warszawę."WŚRÓD PRZYJACIÓŁ WILKI ZAJĄCA ZJADŁY".Polacy zawsze sami się bronili tylko tchórze ze strachu się chowają.Rosja zmieniła doktrynę wojenną użyje rakiet balistycznych z głowicami jądrowymi na państwa nie mające głowic atomowych.Obecnie Wojsko Polskie posiada m in Rakiety Toczka z lat 60 które nie trafią rakiet nowej generacji.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Ignorant twierdzi: "Obserwuje to co się dzieje w Rosji z tego względu że graniczymy z Imperium.A USA jest daleko." Ignorant nie wie, że na terenie Polski przebywają właśnie wojska USA, a nie Rosji. Czyli, militarnie, USA jest bliżej Polski niż Rosja.
ponad 3 lata temu / do ignoranta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.