DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

Święty Tomasz z Akwinu zapowiadał główne odkrycia współczesnej neuro-nauki!

Święty Tomasz z Akwinu zapowiadał główne odkrycia współczesnej neuro-nauki!

Gdzie w mózgu ukryła się dusza i czego nie potrafił zrozumieć wybitny neurochirurg, do momentu, w którym nie przeczytał Świętego Tomasza z Akwinu?

 

Całkiem niedawno, bo w ostatniej dekadzie, brytyjski badacz Adrian Owen za pomocą fMRI (obrazowania metodą rezonansu magnetycznego) wykazał, że u pacjentów znajdujących się praktycznie w stanie wegetatywnym, u których doszło do trwałych uszkodzeń mózgu, obserwuje się zdolność do wyrafinowanych myśli. Skany mózgu pacjentów znajdujących się w stanie śpiączki pokazują, że w odpowiedzi na pytanie egzaminującego – myślą oraz wyobrażają sobie pewne rzeczy!

 

Michael Egnor, profesor neurochirurgii w Stony Brook University School of Medicine, prezentuje niezwykle ciekawą rozmowę, którą miał okazję przeprowadzić:

 

„Ten głos mnie zaskoczył. Przeprowadzałem operację mózgu u kobiety z guzem w pobliżu obszaru, który kontroluje mowę. Usuwałem dużą część jej płata czołowego w celu usunięcia zmiany nowotworowej. Aby wyznaczyć obszar mowy, kobieta musiała być przytomna. Zatem przeprowadziłem operację w lekkim miejscowym znieczuleniu. Sam mózg nie odczuwał bólu.

 

Chwilę zajęło mi uświadomienie sobie, że to moja pacjentka, a nie pielęgniarka, mówiła do mnie spod zasłon chirurgicznych. – To tylko dźwięk narzędzi – odpowiedziałem nie do końca szczery. Dźwięk wydawało zasysanie dużej części jej płata czołowego do pojemnika przez mój ssak.

 

– Jest głośno – powiedziała uśmiechając się na wpół ze zdenerwowania i na wpół w wyniku działania środków uspokajających. Jak idzie operacja?

 

W porządku. Wszystko idzie dobrze. Jak się Pani czuje?

 

OK. Śpiąca. Nie boli.

 

Rozmawialiśmy w trakcie mojej pracy. Pacjentka była senna, ale dość spójna. Jej rekonwalescencja przebiegała pomyślnie. Guz okazał się łagodny i jej prognozy były dobre”.

 

Francis Crick, neurolog i współodkrywca spiralnej struktury DNA, wyraził powszechnie przyjęty pogląd jakoby umysł był efektem funkcjonowania określonej materii: „Aktywność umysłowa osoby jest całkowicie konsekwencją zachowania komórek nerwowych, komórek glejowych, a także atomów, jonów oraz cząsteczek, które je budują i wpływają na ich funkcjonowanie”.

 

W związku z tymi ogólnie przyjętymi poglądami profesor Egnor zastanawia się, jak możliwą pozostaje rozmowa z osobą, której właśnie usuwa się dużą część jej mózgu odpowiadającą za myślenie i rozumowanie?

 

„Jestem naukowcem zajmującym się neurologią oraz profesorem neurochirurgii. Nawiedzają mnie pytania dotyczące umysłu-mózgu. Neurochirurdzy ingerują w mózg każdego dnia i to co udaje się nam ustalić nie pasuje do aktualnego poglądu, że mózg zapewnia funkcjonowanie umysłu, tak jak komputer [hardware] zapewnia funkcjonowanie oprogramowania [software]”.

 

Egnor wyjaśnia, że posiada wielu pacjentów, którzy zostali pozbawieni dużych obszarów mózgu, a pomimo tego pod względem umysłowym funkcjonują całkiem dobrze. „Mam pacjentkę, która urodziła się z deficytami dwóch trzecich mózgu. Jest normalną uczennicą gimnazjum, która gra w piłkę nożną. Inny pacjent, któremu brakuje podobnej ilości tkanki mózgowej, jest utalentowanym muzykiem z tytułem magistra z angielskiego” – pisze autor.

 

Neurochirug wyznaje, że nie potrafił zrozumieć tego wszystkiego do momentu, w którym przeczytał Świętego Tomasza z Akwinu. Podążając za Arystotelesem zakłada, że dusza ludzka posiada trzy rodzaje właściwości: właściwości wegetatywne, które zapewniają funkcjonowanie fizjologiczne takie jak bicie serca, oddychanie i metabolizm; funkcje zmysłowe takie jak czucie, percepcja, pamięć, smak czy możliwość poruszania się; wegetatywne oraz zmysłowe stanowią konsekwencję działania materii w czysto fizyczny sposób.

 

Jednak dusza ludzka posiada również intelekt oraz wolę, czyli właściwości całkowicie innego rodzaju. Dzięki naszemu intelektowi możemy myśleć o uniwersalnych pojęciach takich jak litość, sprawiedliwość czy abstrakcja matematyczna. Poprzez naszą wolę możemy działać przy wykorzystaniu abstrakcyjnych zasad.

 

„Z uwagi na to, że myślenie o pojęciach abstrakcyjnych wymaga oderwania myśli od konkretnych rzeczy, Święty Tomasz z Akwinu wyjaśniał, że intelekt nie może należeć do świata materialnego. Intelekt i wola są właściwościami niematerialnymi” – pisze neurochirurg. Po czym dodaje, że zgodnie z nauczaniem średniowiecznego apologety, przejawianie niematerialnych właściwości duszy jest jedynie ułatwione przez materię, ale nie spowodowane przez nią. Zatem korelacja pozostaje bardzo luźna. „Święty Tomasz z Akwinu w sposób przenikliwy zapowiadał główne odkrycia współczesnej neuronauki” – wyjaśnia profesor Egnor.

 

Autor powołuje się za słowa Wilder’a Penfield’a, neurochirurga z początku XX wieku, który zauważył, że w trakcie stymulacji mózgu przytomnego pacjenta, nigdy nie był w stanie pobudzić umysłu jako takiego – poczucia „ja” – ale tylko fragmentaryczne odczucia, spostrzeżenia, ruchy oraz wspomnienia. Wniosek: nasza podstawowa świadomość nie może zostać wywołana lub zmieniona poprzez fizyczną stymulację mózgu. Penfield zauważył również, że spontaniczne wyładowania elektryczne w mózgu wywołują mimowolne odczucia i ruchy, a nawet emocje, ale nigdy myślenia abstrakcyjnego czy też kalkulacji.

 

Podobne zależności zauważył Roger Sperry, badający pacjentów poddanych operacji przecięcia połączeń pomiędzy półkulami mózgowymi. Miało to na celu zapobiegać występowaniu napadów drgawkowych. Pacjenci po operacji doświadczali nietypowych zmian percepcyjnych oraz behawioralnych. Jednakże zachowywali oni ciągłość osobistej tożsamości – połączonej z intelektem oraz wolą.

 

Profesor Egnor zauważa, że kobieta znajdująca się na stole operacyjnym, poddana usunięciu części płata czołowego, posiadała zachowane materialne oraz niematerialne właściwości mózgu. Wyższe funkcje mózgu nie dają się odwzorować na tkance mózgowej, ponieważ nie są generowane przez tkankę jak niższe funkcje mózgowe.

 

Z całą pewnością warto zapamiętać konkluzję jaką naukowiec umieszcza pod koniec swych rozważań: „materializm, przekonanie że materia jest wszystkim co istnieje, stanowi przesłankę współczesnego myślenia o tym kim jest człowiek. Jednakże dowody z laboratoriów, sali operacyjnych, a także doświadczenia kliniczne wskazują na mniej modne wnioski: istoty ludzkie łączą w sobie sfery materialne i niematerialne”.

 

Po czym dodaje również „(…) istoty ludzkie posiadają zdolności, które przekraczają redukcjonistyczne wyjaśnienia materializmu. W wieku bezprecedensowych osiągnięć w badaniach mózgu, niesamowitym pozostaje fakt, że najgłębsze spostrzeżenia wywodzą się ze starożytnego paradygmatu: mapy duszy Świętego Tomasza z Akwinu”.

 

 

Malk

 

 

 

 


DATA: 2020-01-28 09:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

do tropper: Według Tomasza z A., intelekt nie działa przez narządy cielesne, ale (!) ponieważ pracuje on na wyobrażeniach (a te są tworzone dzięki pracy zmysłów), przeto zakłócenia w pracy narządów cielesnych, przez które działają zmysły, przeszkadzają w poznaniu intelektualnym.
ponad 1 rok temu / vera
 
Istoty żywe posiadają śmiertelne (typowo cielesne) dusze i już Księga Rodzaju mówi o tym, odróżniając wyraźnie istoty żywe od materii: "A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona?. I stało się tak" (Rdz 1,30) albo "Wszelkie istoty, w których było tchnienie życia, weszły po parze do Noego do arki" (Rdz 7,15). Jednak tylko człowiek został stworzony na Boży obraz i podobieństwo i tylko o człowieku możemy powiedzieć - za Chrystusem - że ludzkie ciało jest świątynią Ducha Świętego. Dusza ludzka jest duchowa i obdarzona nieśmiertelnością. Natomiast co do inteligencji, to nie zgodziłbym się z Tomaszem/Arystotelesem. Uważam, że inteligencja istot żywych (oczywiście na ich poziomie), również może być właściwością ich dusz - dlatego jest nieosiągalna poprzez technikę. Nasz rozum też nie sięga Rozumu Bożego.
ponad 2 lata temu / sp
 
Przepraszam, że ja znów swoje, ale według teorii kwantowej świadomości, istnieje wyraźna różnica pomiędzy działaniem mózgu ludzi i innych ssaków. U zwierząt mikrotubule synapsalne rzadziej produkują momenty świadome, ok. kilku razy na minutę, podczas gdy u człowieka ok. 50 razy na sekundę. Człowiek ma dużo lepszą izolację superpozycji. Oczywiście nie przesądza to o duszy. Św. Tomasz z Akwinu mówił o paru rodzajach dusz: ludzkiej, zwierzęcej i jeszcze jednej. Wg. niego jedynie ludzka jest rozumna, posiada wolną wolę i jest nieśmiertelna. U zwierząt brakuje rozumu (a wola jest ograniczona przez instynkt).
ponad 2 lata temu / @Stormer
 
Rozwinięte gatunki ssaków nie mają duszy a mają podobnie.
ponad 2 lata temu / Stormer
 
@Emil M. A gdzie, ja chciałem podważyć tę teorię? Czyżby wg tego wszystkiego mózg nie służył do myślenia i był narządem zbędnym? Czy ja zanegowałem istnienie duszy? Istnienie duszy stanowi dla mnie taki sam problem jak istnienie eteru, 2 zasady dynamiki Newtona czy prawa Ohma. Co do funkcjonowania mózgu to część mózgu może przejąć funkcje innych części. W Brazylii żyje koleś co nie ma połowy głowy i mózgu.
ponad 2 lata temu / TROOPER
 
@incuss Tak, zawsze jest ryzyko błędnego zinterpretowania teorii Orch-OR. Np. sam jej promotor, Hameroff, pod wpływem swojej teorii zaczął romans z filozofią wschodu. Sądzę, że materializm jest w odwrocie, ale niestety zostanie zastąpiony panteistyczną duchowością, a nie logocentryczną religią katolicką. Nie będą temu winne jednak obiektywne teorie naukowe, ale nieznajomość doktryny katolickiej. Wszak postulowana proto-świadomość może być zinterpretowana i po katolicku, np. że Bóg/aniołowie/ludzie/istoty żywe świadomie wpływają na rezultat kolapsu funkcji falowych i przez efekt Zenona (znany z fizyki kwantowej) decydują o rozwoju wydarzeń na świecie. Jednak coś musi moją świadomość oddzielać o świadomości innych bytów. Proto-świadomość sama w sobie nie daje na to odpowiedzi, jest tylko pewnym "frameworkiem" mówiąc językiem IT. Tam, gdzie kończy się fizyka, zaczyna się filozofia/teologia. Do dzieła więc, teologowie! Czas odpuścić deistyczny materializm newtonowski.
ponad 2 lata temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.