DZIŚ JEST:   01   GRUDNIA   2020 r.

Św. Edmunda Campion, męczennika
Św. Eligiusza, biskupa
 
 
 
 

Święty Roch patronem Kazimierzy Wielkiej

Święty Roch patronem Kazimierzy Wielkiej
figura św. Rocha w Poznaniu fot. Koefbac / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Radni Kazimierzy Wielkiej (woj. świętokrzyskie) jednogłośnie przyjęli uchwałę stanowiącą o tym, że św. Roch będzie patronem ich pięknego miasta.

 

Uchwała czyniąca św. Rocha patronem Kazimierzy Wielkiej została przyjęta podczas uroczystej sesji rady miasta.  Pomysłodawcami uchwały są mieszkańcy. Petycję w sprawie patronatu podpisało około 600 osób. Zgodę na ustanowienie św. Rocha patronem miasta wydała watykańska Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Spełnienie wszystkich starań i procedur, potrzebnych do tego aby św. Roch mógł stać się patronem miasta, trwało kilka lat. 

 

Kazimierza Wielka jest związana ze świętym Rochem od dawna. W połowie XIX wieku ufundowano w mieście wspaniałą figurę świętego. Rzeźba przedstawia św. Rocha jako młodego pielgrzyma z siedzącym obok psem. Na początku lat 60’ ubiegłego wieku władze komunistyczne pod pretekstem budowy ulicy, w atmosferze społecznego protestu, figurę św. Rocha przeniosły z centrum miasta na cmentarz parafialny. Dopiero trzy lata temu, uroczyście ustawiono odnowioną figurę na dawnym miejscu, czyli nieopodal ronda Solidarności w centralnej części Kazimierzy Wielkiej.  W nieodległych miejscowościach Małej Kazimierzy oraz Ziemblicach również stoją figury św. Rocha.

 

Pierwsza wzmianka o Kazimierzy Wielkiej nad rzeką Nidzicą została zapisana w1320 roku jako Cazimiria (było to za panowania króla Władysława Łokietka).  Właścicielem Kazimierzy Wielkiej i Kazimierzy Małej był szlachecki ród Kazimierskich vel Kazimirscy, stąd nazwa miasta. Przez kilka wieków Kazimierza Wielka była siedzibą parafii i dekanatu diecezji krakowskiej (jedną z najludniejszych).  Kazimira Wielka jest położona na szlaku komunikacyjnym pomiędzy Krakowem a uzdrowiskowym Busko – Zdrojem.  Jedną z najpiękniejszych zabytkowych budowli miejskich jest tu XVII wieczny kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

Święty Roch, który jest już patronem Kazimierzy Wielkiej, żył w XIV wieku we Francji. Jako młody człowiek rozdał cały majątek ubogim, a sam zaczął ewangelizować. Jego orędownictwo chroni od chorób, w tym zakaźnych, jest patronem aptekarzy, rolników, szpitali, więźniów oraz zwierząt domowych. Przedstawiany jest najczęściej jako zakonnik z torbą pielgrzyma, z kijem oraz kapeluszem podróżnym, czasem z psem, trzymającym w pysku chleb. Dawniej na wsiach w dniu wspomnienia świętego (16 sierpnia) kropiono wodą święconą inwentarz gospodarski. W Polsce oprócz Kazimierzy Wielkiej św. Roch jest patronem Sokołowa Podlaskiego.

 

Adam Białous

Czytaj także:
DATA: 2020-06-03 08:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.