DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 40  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

bp Athanasius Schneider

Święty Pius X Wielki


Święty Pius X był i pozostaje wielkim światłem dla Kościoła i dla ludzi epoki nowoczesnej, w której od czasu rewolucji francuskiej – wielkiego buntu przeciwko Bogu i Jego Pomazańcowi (Ps 2, 2), aż do naszych dni trwa i ciągle rozwija się w społeczeństwie apostazja od Chrystusa i Jego prawdy. Apostazja ta ukazuje w przerażających rozmiarach, co oznacza życie bez Boga i bez prawdy – zniszczenie materialne, moralne i duchowe. Społeczeństwo dokonuje samounicestwienia, zastępując Chrystusa grzesznym człowiekiem, z którego czyni obiekt czci i arbitra prawdy. Antropocentryzm to prawdziwa choroba czasów nowoczesnych – od rewolucji francuskiej duch bałwochwalczego antropocentryzmu stopniowo usiłuje przeniknąć do życia Kościoła. Szermując uwodzicielskimi pojęciami „wolności” i „praw człowieka”, domaga się od Kościoła pojednania z nowoczesnym duchem dzisiejszego świata, co w ostateczności oznacza nic innego, jak akceptację ze strony Kościoła zasad antropocentryzmu i moralnego relatywizmu.

Święty Pius X, którego setną rocznicę śmierci obchodzimy w roku 2014, był prawdziwym darem Boga nie tylko dla własnych, ale i dla naszych czasów – dziś bowiem jego przesłanie jest jeszcze bardziej aktualne. Z duchem wiary i żarliwością autentycznego apostoła Chrystusowego jest jakby wskrzeszonym Ojcem Kościoła w duchu świętego Atanazego czy świętego Hilarego.

Pius X zdecydowanie oponował przeciwko zwodniczemu jednaniu się Kościoła z duchem neopogańskiego świata nowoczesnego. Nierzadko go krytykowano – nawet wewnątrz Kościoła – za rzekome „zamykanie się” na nowoczesny świat. Nic jednak bardziej mylnego niż ów zarzut. Pius X bowiem – wręcz przeciwnie – był zawsze otwarty na prawdziwe światło i rzeczywistą prawdę. Dla Chrystusowej prawdy otworzył szeroko drzwi Kościoła i świata żyjącego w aberracji i niewoli kultu człowieka. Ów święty papież był nie tylko wiernym pasterzem Kościoła, lecz również prawdziwym dobroczyńcą ludzkości jako nowoczesny apostoł i owocny ewangelizator. Niestety, obecnie trwający już od półwiecza kryzys posoborowy krępuje skuteczność owoców jego pracy. Papieskie motto: Odnowić wszystko w Chrystusie (Ef 1, 10) realizują dzisiaj w Kościele wyłącznie „maluczcy”, którzy nie należą do kościelnego establishmentu czy nomenklatury.
 
 
Idem Semper
Czy Giuseppe Sarto zawsze charakteryzował się takim nastawieniem umysłowym, nawet zanim jeszcze przyjął imię Piusa X? Dokumenty z jego biografii ukazują bardzo wyraźnie, że od samych początków swego kapłańskiego życia pozostawał zawsze wierny – idem semper – miłości do prawdy i mężnej jej obronie...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Źle wychowują rodzice, obiecując kapryśnemu dziecku, cukierek, lalkę, niedźwiadka, zabawkę… i nie wiem co jeszcze, byle tylko było posłuszne. Nie, to nie jest posłuszeństwo, to - handel! Posłuszeństwo polega na spełnieniu rozkazu, dlatego, że w rozkazującym widzi się samego Boga: dziecko w rodzicach, uczeń w nauczycielu, lub w osobie majstra, obywatel we władzy państwowej. Tak, albo od Boga pochodzi wszelka władza, więc i rodzicielska, albo w ogóle nie istnieje!

 
 

1919 - Ignacy Jan Paderewski objął stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Sławny kompozytor, związany politycznie z Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu, zastąpił na tym stanowisku socjalistę Jędrzeja Moraczewskiego.

 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Kard. Dolan podziękował Joe Bidenowi za stanowczy sprzeciw wobec ataku na Kapitol i zaapelował do prezydenta-elekta o konsekwentne stanowisko w walce z przemocą. „Joe Biden mówi z godną podziwu wrażliwością o ochronie praw osób najbardziej zagrożonych i jednocześnie opowiada się za «karą śmierci dla najsłabszych». Liczymy na to, że sanktuarium, jakim jest łono matki, będzie przez niego bronione przed atakami z równą stanowczością jak nasz Kongres” – powiedział arcybiskup Nowego Jorku.

 

 

Sposób, w jaki „zniknięto” niemiecką gwiazdę muzyki pop z anteny telewizyjnej, budzi rozbawienie i zażenowanie. Podobna toporna cenzura spotkała także czytelniczkę wydawanego w Polsce lewicowo-liberalnego dziennika, która napisała list do redakcji. Czy czeka nas era niewysublimowanego „poprawiania” medialnej rzeczywistości”? Piotr Relich i Michał Wałach zapraszają na program „Bez żadnego trybu”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.