DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 40  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

bp Athanasius Schneider

Święty Pius X Wielki


Święty Pius X był i pozostaje wielkim światłem dla Kościoła i dla ludzi epoki nowoczesnej, w której od czasu rewolucji francuskiej – wielkiego buntu przeciwko Bogu i Jego Pomazańcowi (Ps 2, 2), aż do naszych dni trwa i ciągle rozwija się w społeczeństwie apostazja od Chrystusa i Jego prawdy. Apostazja ta ukazuje w przerażających rozmiarach, co oznacza życie bez Boga i bez prawdy – zniszczenie materialne, moralne i duchowe. Społeczeństwo dokonuje samounicestwienia, zastępując Chrystusa grzesznym człowiekiem, z którego czyni obiekt czci i arbitra prawdy. Antropocentryzm to prawdziwa choroba czasów nowoczesnych – od rewolucji francuskiej duch bałwochwalczego antropocentryzmu stopniowo usiłuje przeniknąć do życia Kościoła. Szermując uwodzicielskimi pojęciami „wolności” i „praw człowieka”, domaga się od Kościoła pojednania z nowoczesnym duchem dzisiejszego świata, co w ostateczności oznacza nic innego, jak akceptację ze strony Kościoła zasad antropocentryzmu i moralnego relatywizmu.

Święty Pius X, którego setną rocznicę śmierci obchodzimy w roku 2014, był prawdziwym darem Boga nie tylko dla własnych, ale i dla naszych czasów – dziś bowiem jego przesłanie jest jeszcze bardziej aktualne. Z duchem wiary i żarliwością autentycznego apostoła Chrystusowego jest jakby wskrzeszonym Ojcem Kościoła w duchu świętego Atanazego czy świętego Hilarego.

Pius X zdecydowanie oponował przeciwko zwodniczemu jednaniu się Kościoła z duchem neopogańskiego świata nowoczesnego. Nierzadko go krytykowano – nawet wewnątrz Kościoła – za rzekome „zamykanie się” na nowoczesny świat. Nic jednak bardziej mylnego niż ów zarzut. Pius X bowiem – wręcz przeciwnie – był zawsze otwarty na prawdziwe światło i rzeczywistą prawdę. Dla Chrystusowej prawdy otworzył szeroko drzwi Kościoła i świata żyjącego w aberracji i niewoli kultu człowieka. Ów święty papież był nie tylko wiernym pasterzem Kościoła, lecz również prawdziwym dobroczyńcą ludzkości jako nowoczesny apostoł i owocny ewangelizator. Niestety, obecnie trwający już od półwiecza kryzys posoborowy krępuje skuteczność owoców jego pracy. Papieskie motto: Odnowić wszystko w Chrystusie (Ef 1, 10) realizują dzisiaj w Kościele wyłącznie „maluczcy”, którzy nie należą do kościelnego establishmentu czy nomenklatury.
 
 
Idem Semper
Czy Giuseppe Sarto zawsze charakteryzował się takim nastawieniem umysłowym, nawet zanim jeszcze przyjął imię Piusa X? Dokumenty z jego biografii ukazują bardzo wyraźnie, że od samych początków swego kapłańskiego życia pozostawał zawsze wierny – idem semper – miłości do prawdy i mężnej jej obronie...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

 

Niekiedy zdaje Ci się, że zasnął Pan… i o Tobie zapomniał. Miota Tobą szalejący orkan gwałtownych pokus cielesnych i już powstaje w Tobie straszliwa myśl: „Nie! Nie mogę dłużej wytrzymać! Nie mogę się powstrzymać!” Byleś się jeno nie poddał Synu drogi! Uchwycić się ręki Pana, jak to uczynił z falami walczący, tonący św. Piotr, i wołaj w modlitwie: „Panie! S. O. S. Save our souls! Ratuj duszę moją!”

 

 
 

1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, poeta, wieszcz, konserwatywny myśliciel polityczny. Jego spuścizna literacka obejmuje powieści, dramaty, poezję, rozprawy polityczne, literackie, religijne, filozoficzne oraz bogatą korespondencję. (ur. 1812).

 

Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.

 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.