DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Święty Patryku, miej w opiece Irlandię!

Święty Patryku, miej w opiece Irlandię!
By Sicarr (Flickr) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Już w maju Irlandczycy w referendum wypowiedzą się na temat lewackiej propozycji zmniejszenia ochrony życia nienarodzonych. Naruszenie tzw. ósmej poprawki, czego domagają się zwolennicy aborcji, ma jednak być tylko pierwszym krokiem w „cywilizowaniu” prawa, które docelowo ma zezwalać na bezkarne mordowanie dzieci w łonach matek. Czy „zielona wyspa” gotowa jest obronić swoje chrześcijańskie dziedzictwo? A może wszechobecny „shamrock” – na którym św. Patryk wyjaśniał prostemu ludowi istotę Trójcy Świętej – pozostanie już tylko trójlistną koniczyną?

 

W Irlandii 17 marca – dzień śmierci św. Patryka, patrona Irlandii – jest narodowym i religijnym świętem w tym kraju. Ulice zielenieją, ludzie biorą udział w ulicznych korowodach, świętują. Nikt tego dnia zapewne nie pamięta, że już niebawem, w maju, przyjdzie zdecydować o losie dzieci w łonach matek. Kraj, uznawany za katolicki, co raz szybciej przechyla się ideologicznie na lewacką stronę, a sondaże społeczne – ku uciesze zwolenników mordowania nienarodzonych – wykazują na postępującą znieczulicę i ugięcie się pod naporem postępowych ideologii.

 

Jeśli wierzyć w rzetelność przeprowadzonych badań, za naruszeniem tzw. ósmej poprawki – dającej ochronę nienarodzonym – zagłosuje ponad połowa Irlandczyków. Tak oto tradycyjny „shamrock” – na którym św. Patryk wyjaśniał prostemu ludowi istotę Trójcy Świętej – ma szansę postać w świadomości Irlandczyków zwykłą trójlistną koniczyną, kojarzoną z hucznie obchodzonym „dniem patrona”.

 

„Zielona” czy „krwawa” wyspa?

Aborcja w Irlandii od lat uznawana była za czyn niegodny, jako przeczący prawu naturalnemu. Już 1861 roku wprowadzony został zaś zapis przewidujący karę dożywotniego więzienia za morderstwo prenatalne. Na tym nie koniec, bo jeszcze czterdzieści lat temu nielegalna była też antykoncepcja (tego rodzaju środki były ściśle reglamentowane).

 

W końcu w 1983 roku – właśnie w drodze referendum – została przyjęta tzw. ósma poprawka do konstytucji. Tak oto w najważniejszym akcie prawnym Irlandii uznano prawa nienarodzonych do życia, zrównując je z prawami matki. Taka konstytucyjna gwarancja miała powstrzymywać zapędy aborcjonistów w ich próbach liberalizacji prawa, co do tej pory się udawało. Warto dodać, że w roku 1991 Irlandia podpisując traktat z Maastricht zastrzegła sobie prawo do zachowania własnego prawodawstwa w zakresie ochrony życia nienarodzonych.

 

Oczywiście pojawiały się próby wyważenia obowiązującego prawa. W latach 90-tych Sąd Najwyższy dwukrotnie uznawał prawo zgwałconych nastolatek do aborcji. Podpierano się wówczas argumentacją wysokiego ryzyka samobójstwa matek. Jednak próba wprowadzenia w 1992 roku poprawki wskazującej ryzyko samobójstwa matki jako przesłanki aborcyjnej, nie powiodła się. Podobnie jak referendalna próba z 2002 roku. Debata mocno nabrała rumieńców w 2012 roku, gdy nagłośniona została sprawa śmierci Savity Halappanavar. Jej przypadek stał się symbolem walki aborcjonistów, a to doprowadziło do zgody na aborcję w przypadku, gdy życie matki jest zagrożone. Zmniejszeniu uległy też dotychczasowe kary dla sprawców aborcji – z dożywocia do 14 lat więzienia.

 

Obecnie jesteśmy świadkami kolejnej batalii, której stawką jest życie ludzkie. W maju 2018 roku w Irlandii odbędzie się referendum, którego inicjatorzy mają jasny i niezmienny cel – wyrzucenia tzw. ósmej poprawki. Kolejnym krokiem będzie ustawa legalizująca aborcję do 12. tygodnia życia płodowego dziecka. Sondaże – jakimi chwalą się zwolennicy tzw. liberalizacji przepisów – wskazują, że ponad połowa Irlandczyków chce – jeśli nie zniesienia ósmej poprawki, to choćby jakiejś formy jej „złagodzenia”.

 

Jeszcze trzy lata temu taki scenariusz byłby uznawany za nierealny, ale to właśnie Irlandia – kraj uznawany za „konserwatywny i przywiązany do tradycyjnych wartości” zalegalizował tzw. małżeństwa homoseksualne. I uczynił to właśnie w referendum w 2015 roku (ponad 62 proc. głosów „za”).

 

Zły to prognostyk dla sprawy ochrony życia nienarodzonych.

 

Przed nami jednak ważne wydarzenie. 18 marca odbędzie się uroczystość intronizacji Chrystusa na Króla Irlandii. Nabożeństwo jest częścią akcji modlitewnej „Różaniec święty o ocalenie życia i wiary” podjętej właśnie w intencji majowego referendum.

 

Sprawę życia nienarodzonych trzeba też polecać orędownictwu patrona Irlandii. Św. Patryk jeszcze za życia dokonywał cudów, które przyczyniły się do wielu nawróceń. Pod koniec swego życia dokonał chrztu Irlandii. I oby świętujący mieszkańcy Zielonej Wyspy o tym pamiętali. Bo najwyższy już czas, by powrócić do Źródła!

 

Święty Patryku, miej w opiece Irlandię!

 

Marcin Austyn


DATA: 2018-03-16 16:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Hanka Dziękuję za informacje.
ponad 1 rok temu / trooper
 
@trooper. Kolejna próba wpisu: Czytałam opublikowane w Internecie akta procesu sądowego z Galway, tj. zeznania koronera, świadków i fragmenty dokumentacji medycznej Savity. Kobieta zgłosiła się do szpitala z podejrzeniem poronienia, ale nie zrobiono jej odpowiednich badań i nie wykryto w porę zakażenia Escherichią coli, która zaatakowała łożysko. Szybka interwencja chirurgiczna natychmiastowo pogorszyłaby stan chorej. Za późno zrobiono antybiogram i za późno podano antybiotyk celowany. Decyzję o usunięciu ciąży lekarka podjęła bez wiedzy o stanie płodu, po fakcie okazało się, że dziecko już nie żyło, czego też nie zauważono. Płód nie stanowił zagrożenia, nie wykryto u niego bakterii gnilnych, sam zginął wskutek zakażenia bakterią E. coli. Szereg błędów lekarskich. Ustalono to po śledztwie, którego wynik opublikowano około rok po rozgłosie, jaki media nadały tej sprawie, a wersja, którą przytaczasz, nie została sprostowana.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
@Hanka Trochę Ci się pomyliło. Kobieta była w ciąży. Lekarze nie chcieli usunąć jej martwego płodu, gdyż nie mieli pewności, że jest martwy i bali się oskarżenia o aborcję. W wyniku tego złapała zakażenie.
ponad 1 rok temu / trooper
 
Przypadek Savity Halappanavar został wypaczony w mediach: kobieta roniła, a potem zmarła wskutek niewykrycia i nieleczenia zakażenia bakterią Escherichia coli, a nie dlatego, że nie wykonano u niej aborcji. Ciąża jej nie zagrażała, przeciwnie, strata ciąży nastąpiła wskutek sepsy. Brzydko wykorzystano ten dramat jako argument na rzecz prewencyjnej aborcji.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Po aferach pedofilskich i tych z domami sióstr zakonnych dla dziewcząt autorytet Kościoła spadł jak napisał użytkownik majkkk. Efektem prawa aborcyjnego w Irlandii jest to, że Irlandki nabijają kieszeń aborterom z Wielkiej Brytanii. A propos antykoncepcji. Jak to było w Irlandii . W Polsce jako antykoncepcję reklamował NPR Tadeusz Boy- Żeleński. Pisał, że w Anglii lekarze mówili o NPR tylko małżeństwom. W Hiszpanii za czasów gen. Franco karano za rozpowszechnianie ulotek o metodach NPR. A jak było w Irlandii?
ponad 1 rok temu / trooper
 
Niestety, duża tu wina afer pedofilskich wśród księży w Irlandii. Ludzie odwrócili się od kościoła i teraz są tego efekty.
ponad 1 rok temu / majkkk
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.