DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 

Święty inkwizytor, papież

Święty inkwizytor, papież

Inkwizytor, „religijny fanatyk” zwalczający reformację, Turków i zabytki starożytności – tak „życzliwi” Kościołowi autorzy próbowali odmalowywać portret wielkiego Piusa V. Światło nadprzyrodzonej wiary pozwoliło mu kierować łodzią Kościoła pewną ręką, co w szczególności przeszkadza krytykom propagującym dziś czarną legendę świętego papieża.


Michele Ghislieri urodził się 17 stycznia 1504 roku w Bosco na północy Italii. Pochodził z ubogiej rodziny, podobnie jak wielu innych wybitnych teologów, duszpasterzy, papieży i książąt Kościoła. W wieku 14 lat wstąpił do zakonu dominikanów, w 1528 roku - mając 24 lata - przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił funkcje wykładowcy w jednym z konwentów, później przeora w Vigevano, Soncino i Albie.

 

W 1542 roku rozpoczął pracę dla trybunału inkwizycji w Pawii, 8 lat później został mianowany inkwizytorem diecezji Como na północy Włoszech, gdzie skutecznie zwalczał błędy zagrażające zbawieniu dusz. Wzrastając w cieniu herezji, która zdobywała sobie coraz to silniejsze pozycje tak w Niemczech, jak i w Italii, o. Ghislieri poświęcał szczególne wysiłki zachowaniu autentycznego depozytu wiary. Sukcesy w tym zakresie przyniosły późniejszemu papieżowi kolejne zadania, tym razem powierzane już przez Wielkiego Inkwizytora Rzymskiej Inkwizycji – kard. Giovanniego Pietro Carafę, późniejszego Pawła IV. To właśnie Michele Ghislieri OP przesłuchiwał i skazał jednego z liderów reformacji we Włoszech, benedyktyna Giorgio Rioliego, straconego w 1551 roku za herezję. W tym samym roku o. Ghislieri został komisarzem generalnym Rzymskiej Inkwizycji.

 

Niedługo po objęciu Stolicy Piotrowej przez kardynała Carafę – który przyjął imię Pawła IV – o. Ghislieri otrzymał nominację biskupią. Sakrę przyjął 14 września 1556 roku, później służąc dobru dusz i obronie wiary w diecezjach Nepi i Sutri, a następnie w Mondovii. W marcu 1557 został kreowany kardynałem, w grudniu kolejnego roku został także najwyższym inkwizytorem, następnie sekretarzem Świętego Oficjum.

 

Kardynałowie zebrani na konklawe po śmierci Piusa IV dzięki zaangażowaniu św. Karola Boromeusza wskazali właśnie na kard. Ghislieriego. Wybór został dokonany po blisko 15 głosowaniach, w których regularnie pojawiało się nazwisko przyszłego papieża. Tiara spoczęła na skroniach Piusa V 17 stycznia 1566 roku – dokładnie w dniu jego urodzin. Od rozpoczęcia tego wielkiego pontyfikatu mija dziś więc 448 lat.

 

Upowszechniając ortodoksyjną teologią Pius V wskazał na Akwinatę, ogłaszając go doktorem Kościoła i nakazując publikację wszystkich jego dzieł. Papież, przywiązany do obrony wiary nieskażonej błędami epoki, nie zawahał się przed wystąpieniem przeciwko grupie francuskich hierarchów ulegającej hugenotyzmowi. Potępił tezy Michała de Bay, chcącego podkopać gmach scholastycznej teologii. Staraniem papieża wydano pierwszy powszechny katechizm, a także poprawione i ujednolicone (a nie „zreformowane”!) księgi liturgiczne. Księgi, których teksty w sposób precyzyjny wskazywały na właściwy sens chrześcijańskiej liturgii, wbrew liturgicznym „reformatorom” usuwającym wskazania na Ofiarę Mszy świętej, obcowanie świętych, sakramentalne kapłaństwo, pokutę czy treści wskazujące na hierarchiczny charakter Kościoła. Na kartach bulli „Quo primum” przestrzegał przy tym, by duchowni nie „dopuszczali myśli o wprowadzaniu do odprawiania Mszy św. jakichkolwiek ceremonii lub recytowania jakichkolwiek innych modlitw, niż te zawarte w Mszale”.

 

Pius V zdecydowanie występował przeciwko próbom ograniczenia papieskiego autorytetu i władzy, nie zawahał się także ekskomunikować Elżbiety I, zwalniając jej poddanych z obowiązku posłuszeństwa. Zdecydowanie występował przeciwko zagrożeniu ze strony mahometan, zapowiadających zmiażdżenie katolickich państw basenu Morza Śródziemnego. Sojusz zawiązany z Hiszpanią, Maltą, Sabaudią, Wenecją i Genuą przyniósł zwycięstwo pod Lepanto, zażegnujące na pewien czas zagrożenie ze strony Turków.

 

Już jako kardynał sprzeciwiał się korupcji i nepotyzmowi, nie cofając się przed wystąpieniem przeciwko ówczesnemu biskupowi Rzymu. Ostro zwalczał rozluźnienie dyscypliny wśród duchowieństwa i nadużycia rzymskiej administracji. Według dzisiejszych krytyków, chciał uczynić z Rzymu „wielki klasztor”, a jego przykład porywał tak duchownych, jak i mieszkańców Wiecznego Miasta. Umarł w opinii świętości 1 maja 1572 roku. W stulecie narodzin dla Nieba został kanonizowany przez Klemensa X. Historia świętości, zwłaszcza w tym przypadku, okazuje się być „niepoprawna” politycznie.Michał W. Bieleński


DATA: 2017-04-30 09:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W czwartek miałem bierzmowanie. Mój patron
ponad 1 rok temu / Pontifex Internetus
 
Jest jak jest i choć to niezmiernie trudne to zaakceptowania to trzeba przyjąć to z godnością. Tacy herosi jak ŚW. Pius V, bł. Pius IX, Św. PiUs X, Leon XIII którzy bronili świętej wiary katolickiej zostali nam swoje słowa. Ich życie i czyny mówią do nas. To jest częścią zbroi wiary. Ich słowa można w każdej chwili cytować i bronić nimi wiary przed wilkami w owczych skórach.
ponad 1 rok temu / Nasa
 
Dziś byłby bardzo na bakier z Dignitatis Humanae ;-)
ponad 5 lat temu / Hehe
 
Papież na obecne czasy :). pozdr. MK
ponad 5 lat temu / mar219
 
Wielki Papież!!!
ponad 5 lat temu / halicz
 
Taki papież jest potrzebny w dzisiejszych czasach.
ponad 5 lat temu / Gabriel
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.