DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Święty, który rzeczy zwykłe robił w sposób niezwykły

Święty, który rzeczy zwykłe robił w sposób niezwykły
Wikimedia Commons

Istnieje wielu świętych, którzy pozostają dziś mało znani. Do tego grona należy Benild Romançon. Warto go dobrze poznać, bo jego życie może nas wiele nauczyć, a wstawiennictwo jest niezwykle skuteczne.

 

Święty Benild narodził się 14 czerwca 1805 roku jako Pierre Romançon w Thuret (departament Puy-de-Dôme). Pochodził z rolniczej rodziny, był niskiego wzrostu i raczej nikłej postury. Swoje powołanie – nauczyciela i wychowawcy – odkrył w szkole prowadzonej przez Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich w Riom. Wstąpił właśnie do Braci Szkolnych, a po odbyciu nowicjatu przyjął habit i nowe imię. Stał się znany światu jako brat Benild. Całe swoje życie poświęcił wychowaniu młodzieży, zadaniu, które realizował konsekwentnie osiągając świętość. Znany był z umiłowania różańca i rygorystycznej wierności regule zgromadzenia. Jak mawiał, aby stać się świętym nie trzeba dokonać wielkich czynów, wystarczy… przestrzegać reguły!

 

Jako wychowawca i nauczyciel pracował w wielu francuskich miastach i miasteczkach. Stawiał czoła licznym trudnościom, tak materialnym, jak i niechęci ze strony wysoko postawionych ludzi; uczył, wykładał wychowankom katechizm, odwiedzał chorych. Łączył ascezę z wielkim zaangażowaniem w pracę wychowawczą. Troszczył się o wykształcenie swoich podopiecznych, jak i o równowagę ducha i ciała. Szczególną uwagą i pomocą obdarzał uczniów pochodzących z ubogich rodzin. Był skromnym człowiekiem, a jego wysiłki przyniosły obfity owoc. Pomógł odkryć powołanie kapłańskie 15 chłopcom. Saugues, miejscowość w której br. Benild spędził ostatnie lata życia, zapisało się w historii jako miejsce narodzin i rozwoju wielu powołań zakonnych.

 

Brat Benild zmarł w opinii świętości 13 sierpnia 1862 roku w Saugues. Pierwszy cud odnotowano już w trakcie jego pogrzebu. Został beatyfikowany w 1948 roku przez Piusa XII. Papież opisał go wiernym jako człowieka, który robił rzeczy zupełnie zwyczajne – w sposób całkowicie niezwykły. Kanonizacja miała miejsce 29 października 1967 roku. W 1990 roku święty Benild został patronem akordeonistów – grał na akordeonie dzieciom na lekcjach muzyki, grał także braciom w czasie rekreacji. Był pierwszym (po założycielu zgromadzenia, św. Janie Chrzcicielu de la Salle) bratem szkolnym wyniesionym na ołtarze. Znany jest nowojorczykom: jego figura znalazła się w tamtejszej katedrze. Znany też jest w Australii i na Filipinach, gdzie był obierany jako patron katolickich szkół. Dom rodzinny Pierre’a Romançon wciąż stoi w Thuret, podobnie jak i sanktuarium pod jego wezwaniem. Każdego roku miejsce jego narodzin i śmierci odwiedzają pielgrzym, potwierdzają, że święty Benild wciąż wstawia się za wiernymi, upraszając u Boga rozliczne łaski.


JT


DATA: 2019-05-07 13:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Współczesnym niezwykłym zakonnikiem ze Zgromadzenia Braci Szkolnych jest br Tadeusz Ruciński. Bardzo mądry człowiek. Polecam Jego nauki na YT
5 miesięcy temu / Ela
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.