DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Jan Gać

Świętość i kunszt

Świętość i kunszt

W samym sercu średniowiecznego Rzymu, tuż za Panteonem, znajduje się niewielki plac z pomnikiem słonia dźwigającym na grzbiecie najmniejszy w Wiecznym Mieście obelisk egipski. Ta przedziwna kompozycja, pełna fantazji i skojarzeń, jest dziełem niezmordowanego w sztuce rzeźbiarskiej Gian Lorenza Berniniego. Północną pierzeję placu zamyka uboga w elementy dekoracyjne fasada kościoła Santa Maria sopra Minerva, czyli poświęconego Matce Bożej kościoła wzniesionego na miejscu antycznej świątyni Minerwy. Ów niepozorny z wierzchu, wzniesiony przez dominikanów, jedyny w Wiecznym Mieście kościół gotycki kryje w swym wnętrzu prawdziwe skarby.

Zakon Świętego Dominika wraz z franciszkanami wszedł do miast w XIII wieku. Oba zakony miejskie, jako mendykanckie, czyli utrzymujące się nie z pracy na roli, co było domeną zakonów reguły benedyktyńskiej, lecz funkcjonujące w oparciu o datki, ofiary, zapisy, donacje i testamenty, użyczały swych świątyń na miejsce pochówku zakonnych dobrodziejów. Stąd też dominikański kościół w Rzymie to swego rodzaju chrześcijański panteon – jest pełen epitafiów, nagrobków i grobowych pomników ludzi znacznych, w tym czterech papieży. Są tu również dwa grobowce kryjące szczątki osób wyniesionych do chwały ołtarzy: pod głównym ołtarzem widzimy grób św. Katarzyny ze Sieny, wielkiej mistyczki z XIV wieku, której figura znajduje się na tumbie grobowca, po lewej zaś stronie ołtarza, minąwszy Chrystusa Odkupiciela dłuta Michała Anioła, znajdziemy leżącą na podwyższeniu płytę grobową z wizerunkiem zakapturzonego zakonnika – miejsce wiecznego spoczynku bł. Brata Anielskiego.

Prawość charakteru
Czym zasłużył sobie ów skromny dominikanin na tak podniosłe imię? Brat Jan z Fiesole pochodził z Toskanii, z okolic Florencji, i tam też – w granicach miasta, w którym rodził się renesans – spędził niemal całe życie, mieszkając w klasztorze San Marco. Żywot Fra Giovanniego da Fiesole wypełniały dwie pasje: zgłębianie tajników życia wewnętrznego oraz malowanie. Wielki pisarz i artysta, Giorgio Vasari, autor żywotów najsławniejszych włoskich malarzy i artystów, nie znajduje słów uznania dla świętości i talentu malarza w habicie... 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

+
ponad 5 lat temu / Asia
 
 

Ponad 54 proc. Polaków uważa, że należy zaostrzyć przewidziane przez prawo kary, gdyż jest to sposób na ograniczenie przestępczości – wynika z badań Kantar Public dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. 31 proc. ankietowanych twierdzi, że sankcje przewidziane obecnie są wystarczające, jeśli byłyby stosowane konsekwentnie.

 
 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.

 

W Kolombo doszło do kolejnego wybuchu. Podczas rozbrajania eksplodowała zaparkowana w pobliżu kościoła św. Antoniego ciężarówka-pułapka z materiałami wybuchowymi w środku. Nikomu nic się nie stało.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.