DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Jan Gać

Świętość i kunszt

Świętość i kunszt

W samym sercu średniowiecznego Rzymu, tuż za Panteonem, znajduje się niewielki plac z pomnikiem słonia dźwigającym na grzbiecie najmniejszy w Wiecznym Mieście obelisk egipski. Ta przedziwna kompozycja, pełna fantazji i skojarzeń, jest dziełem niezmordowanego w sztuce rzeźbiarskiej Gian Lorenza Berniniego. Północną pierzeję placu zamyka uboga w elementy dekoracyjne fasada kościoła Santa Maria sopra Minerva, czyli poświęconego Matce Bożej kościoła wzniesionego na miejscu antycznej świątyni Minerwy. Ów niepozorny z wierzchu, wzniesiony przez dominikanów, jedyny w Wiecznym Mieście kościół gotycki kryje w swym wnętrzu prawdziwe skarby.

Zakon Świętego Dominika wraz z franciszkanami wszedł do miast w XIII wieku. Oba zakony miejskie, jako mendykanckie, czyli utrzymujące się nie z pracy na roli, co było domeną zakonów reguły benedyktyńskiej, lecz funkcjonujące w oparciu o datki, ofiary, zapisy, donacje i testamenty, użyczały swych świątyń na miejsce pochówku zakonnych dobrodziejów. Stąd też dominikański kościół w Rzymie to swego rodzaju chrześcijański panteon – jest pełen epitafiów, nagrobków i grobowych pomników ludzi znacznych, w tym czterech papieży. Są tu również dwa grobowce kryjące szczątki osób wyniesionych do chwały ołtarzy: pod głównym ołtarzem widzimy grób św. Katarzyny ze Sieny, wielkiej mistyczki z XIV wieku, której figura znajduje się na tumbie grobowca, po lewej zaś stronie ołtarza, minąwszy Chrystusa Odkupiciela dłuta Michała Anioła, znajdziemy leżącą na podwyższeniu płytę grobową z wizerunkiem zakapturzonego zakonnika – miejsce wiecznego spoczynku bł. Brata Anielskiego.

Prawość charakteru
Czym zasłużył sobie ów skromny dominikanin na tak podniosłe imię? Brat Jan z Fiesole pochodził z Toskanii, z okolic Florencji, i tam też – w granicach miasta, w którym rodził się renesans – spędził niemal całe życie, mieszkając w klasztorze San Marco. Żywot Fra Giovanniego da Fiesole wypełniały dwie pasje: zgłębianie tajników życia wewnętrznego oraz malowanie. Wielki pisarz i artysta, Giorgio Vasari, autor żywotów najsławniejszych włoskich malarzy i artystów, nie znajduje słów uznania dla świętości i talentu malarza w habicie... 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

+
ponad 7 lat temu / Asia
 
 

Amerykański przywódca – w przeciwieństwie do poprzedniej administracji – zakazał łączenia kryzysu i choroby COVID-19 z Chinami. Dlaczego? By przeciwdziałać „uprzedzeniom rasistowskim” w stosunku do Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W przestrzeni publicznej nie można mówić o „chińskim wirusie”, „wirusie z Wuhan” itp.

 
 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.

 

Czy Polak, leżący w szpitalu w Plymouth, musiał umrzeć? Dlaczego do tego doszło? I co mówi nam to o współczesnej cywilizacji? Dziennikarz i publicysta, Roman Motoła w rozmowie z Piotrem Relichem.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.