DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Jan Gać

Świętość i kunszt

Świętość i kunszt

W samym sercu średniowiecznego Rzymu, tuż za Panteonem, znajduje się niewielki plac z pomnikiem słonia dźwigającym na grzbiecie najmniejszy w Wiecznym Mieście obelisk egipski. Ta przedziwna kompozycja, pełna fantazji i skojarzeń, jest dziełem niezmordowanego w sztuce rzeźbiarskiej Gian Lorenza Berniniego. Północną pierzeję placu zamyka uboga w elementy dekoracyjne fasada kościoła Santa Maria sopra Minerva, czyli poświęconego Matce Bożej kościoła wzniesionego na miejscu antycznej świątyni Minerwy. Ów niepozorny z wierzchu, wzniesiony przez dominikanów, jedyny w Wiecznym Mieście kościół gotycki kryje w swym wnętrzu prawdziwe skarby.

Zakon Świętego Dominika wraz z franciszkanami wszedł do miast w XIII wieku. Oba zakony miejskie, jako mendykanckie, czyli utrzymujące się nie z pracy na roli, co było domeną zakonów reguły benedyktyńskiej, lecz funkcjonujące w oparciu o datki, ofiary, zapisy, donacje i testamenty, użyczały swych świątyń na miejsce pochówku zakonnych dobrodziejów. Stąd też dominikański kościół w Rzymie to swego rodzaju chrześcijański panteon – jest pełen epitafiów, nagrobków i grobowych pomników ludzi znacznych, w tym czterech papieży. Są tu również dwa grobowce kryjące szczątki osób wyniesionych do chwały ołtarzy: pod głównym ołtarzem widzimy grób św. Katarzyny ze Sieny, wielkiej mistyczki z XIV wieku, której figura znajduje się na tumbie grobowca, po lewej zaś stronie ołtarza, minąwszy Chrystusa Odkupiciela dłuta Michała Anioła, znajdziemy leżącą na podwyższeniu płytę grobową z wizerunkiem zakapturzonego zakonnika – miejsce wiecznego spoczynku bł. Brata Anielskiego.

Prawość charakteru
Czym zasłużył sobie ów skromny dominikanin na tak podniosłe imię? Brat Jan z Fiesole pochodził z Toskanii, z okolic Florencji, i tam też – w granicach miasta, w którym rodził się renesans – spędził niemal całe życie, mieszkając w klasztorze San Marco. Żywot Fra Giovanniego da Fiesole wypełniały dwie pasje: zgłębianie tajników życia wewnętrznego oraz malowanie. Wielki pisarz i artysta, Giorgio Vasari, autor żywotów najsławniejszych włoskich malarzy i artystów, nie znajduje słów uznania dla świętości i talentu malarza w habicie... 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

+
ponad 5 lat temu / Asia
 
 

1455 – zmarł bł. Fra Angelico (właśc. Guido di Pietro), włoski dominikanin, wybitny malarz religijny (ur. 1387). Do klasztoru wstąpił w wieku 20 lat. Pełnił funkcję wikariusza i przeora konwentu w Fiesole. Malarstwa uczył się we Florencji. Na polecenie papieża Eugeniusza IV udał się do Rzymu, gdzie wymalował dwie kaplice w bazylice św. Piotra i Pałacu Watykańskim. Na zamówienie Ojca Świętego Mikołaja V przyozdobił jego apartament oraz prywatną kaplicę. Swoje dzieła Fra Angelico pozostawił także w Kortonie i Orvieto.

 
 

Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd na zebranie państw Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Powodem absencji szefa polskiego rządu ma być zamieszanie jakie wywołały słowa Benjamina Netanjahu mówiące o Polakach pomagających Niemcom w holokauście.

 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.