DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Świętość dla każdego

Świętość dla każdego
Grobowiec bł. Anieli Salawy w krakowskim kościele franciszkanów

Grób bł. Anieli Salawy w Krakowskim kościele franciszkanów nieustannie przystrojony jest świeżymi kwiatami. Przy grobie bł. Anieli Salawy co chwilę ktoś przyklęka. Kult "Bożej służącej" żyje, a przykład jej życia najwyraźniej wciąż pociąga. Bł. Aniela uczy bowiem, że wszyscy możemy być święci.

 

Świętych tworzy dom rodzinny – to odwieczna prawda, której nic nie zmieni. Potwierdzają ją nader liczne przypadki wiernych wyniesionych do chwały ołtarzy. Postać bł. Anieli Salawy dostarcza w tej materii znakomitego przykładu. Najmłodsza z grona dwanaściorga dzieci kowala z podkrakowskiej wsi Siepraw otrzymała od rodziców – podobnie zresztą jak reszta rodzeństwa – staranne wychowanie religijne, pomimo praktycznego braku wykształcenia zarówno ojca jak i matki. Podstawę formacji duszy stanowi bowiem nie religijna erudycja lecz szczera pobożność. Tej zaś Salawowie świecili przykładem – rodzina żyła sakramentami, Eucharystią, nade wszystko zaś modlitwą. Mama uczyła nas mało jeść, dużo pracować i modlić się – wspominała błogosławiona.

 

Od dzieciństwa Aniela pomagała w gospodarstwie, jednakże praca ta była za ciężka dla słabej fizycznie dziewczyny, dlatego w wieku szesnastu lat powędrowała do Krakowa, gdzie przez niemal dwie dekady spełniać miała obowiązki służącej.  Postępująca choroba płuc i żołądka znacznie utrudniała jej pracę, mimo to jednak Aniela, czerpiąc siłę z modlitwy i życia sakramentalnego nie zaprzestała troszczyć się o bliźnich, pomagać młodym dziewczynom przybywającym do Krakowa w poszukiwaniu pracy oraz udzielać jałmużny ze swych jakże skromnych środków. Miłosierdzie błogosławionej uwidoczniło się szczególnie w latach pierwszej wojny światowej, kiedy cały Kraków wypełnił się rannymi. Wykonawszy swe obowiązki domowe Aniela spieszyła opiekować się cierpiącymi. Idzie święta panienka – wołali na jej widok ranni żołnierze.

 

Aniela Salawa zmarła w opinii świętości. Przykład tej prostej dziewczyny dobitnie potwierdza prawdę, iż świętość nie jest bynajmniej zastrzeżona dla zamkniętej grupy, co więcej, uświęcenia wcale nie gwarantuje przynależność do stanu duchownego. Sutanna czy habit, owszem, mogą pomóc, ale wcale nie stanowią koniecznego warunku. Wszyscy zostaliśmy powołani do świętości – ludzie obu płci, wszystkich ras, stanów, zawodów i charakterów – bez względu na wiek, status majątkowy i predyspozycje intelektualne. Kościół wydał wielu świętych papieży i biskupów, ale w ciągu całej swej historii wyniósł na ołtarze również całą rzeszę wiernych zajmujących najniższe szczeble drabiny społecznej, dość wspomnieć świętych niewolników z pierwszych wieków chrześcijaństwa.  Chwały ołtarzy nie da się dostąpić „po znajomości” – tu nikt nie otrzymuje taryfy ulgowej. Bądźcie doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski – nakazuje Chrystus Pan w Ewangelii według św. Mateusza (5, 48). Heroizm cnót mogą w równym stopniu praktykować wielcy tego świata, jak i maluczcy. Heroizmem wykazać się można nie tylko poprzez męczeńską śmierć, ale też żmudny codzienny trud.

 

Jerzy Wolak


DATA: 2012-09-10 11:45
AUTOR: JERZY WOLAK
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ty, Edek, uważaj, bo się w herezję pakujesz. Owszem, łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna, ale jak o nią nie poprosisz, to ci ją Pan Bóg na siłę nie będzie kieszeni napychał - po to ci dał wolną wolę, żebyś z WŁASNEJ woli z JEGO łaską współpracował. A jak chcesz się przerzucać cytatami, to zważ, że "wiara bez uczynków jest martwa - także i złe duchy wierzą i drżą".
ponad 8 lat temu / elizeusz
 
Szczęść Boże Tak jak świętości nie koniecznie świadczy habit to sie zgodze ale że jak ktos nie miał tyle szczęścia i jest z rozbitej rodziny nie znaczy że nie dojdzie do swietości...z Bogiem:)
ponad 8 lat temu / Adrian
 
Świętych tworzy łaska Boża. "Beze mnie nic nie możecie". Nawet palcem w bucie ruszyć, a cóż dopiero być świętym. Całe dobro i miłość pochodzi od Boga, a nie od człowieka.
ponad 8 lat temu / edek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.