DZIŚ JEST:   15   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP Bolesnej
XXIV Niedziela zwykła
Św. Katarzyny Genueńskiej
Św. Emila z Kordoby
 
 
 
 

Świętokradzka Komunia premiera Kanady i zatrważające wyjaśnienia arcybiskupa Montrealu

Świętokradzka Komunia premiera Kanady i zatrważające wyjaśnienia arcybiskupa Montrealu
Justin Trudeau. FOT.REUTERS/Mark Blinch/FORUM

Arcybiskup Montrealu Christian Lépine został ostro skrytykowany za udzielenie Komunii Świętej premierowi Kanady Justinowi Trudeau, który nie tylko w swoim kraju, ale także za jego granicami promuje aborcję, homoseksualne dewiacje i rzeczy sprzeczne z Prawem Bożym. Liberalny polityk wraz z innymi dygnitarzami partyjnymi wygłosił mowę podczas uroczystej Mszy Świętej z okazji 375. rocznicy założenia Montrealu.

 

Wydarzenie z katedry Notre Dame w Montrealu było transmitowane przez stację CBC. Kardynał Gérald Lacroix z Quebecu, kardynał Thomas Collins z Toronto i nuncjusz papieski arcybiskup Luigi Bonazzi obok arcybiskupa byli  koncelebransami uroczystej Mszy Świętej. Wydarzenie szeroko reklamowano w mediach.

 

Podczas uroczystości w katedrze obecny premier Kanady podszedł do duchownego, by przyjąć Komunię Świętą. Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego, kapłan powinien był mu odmówić. Kodeks stanowi, że duchowni powinni odmówić udzielenia Komunii tym, którzy są ekskomunikowani lub „trwają z uporem w jawnym grzechu ciężkim”.

 

Kardynał Joseph Ratzinger, który później został papieżem, potwierdził w liście z roku 2004, że prawo to stosuje się wobec polityków pro-aborcyjnych. Chodzi o to, aby z jednej strony uniknąć świętokradztwa, a z drugiej – skandalu.

 

Gdy w 2012 roku abp Lepine obejmował swoje stanowisko w Montrealu, wielu nominację postrzegało jako znak nadziei dla Kościoła w Quebecu. Jego głębokie oddanie nauczaniu i praktykom Kościoła wyraźnie kontrastowało z tym, co reprezentował poprzednik duchownego. Christian Lepine organizował procesje eucharystyczne w samym centrum miasta. Uczestniczył też w Narodowym Marszu dla Życia.

 

W 2012 roku obrońcy życia przyznali mu nawet nagrodę, doceniając wysiłki na rzecz obrony życia i rodziny.

 

Arcybiskup Montrealu uzasadniając udzielenie Komunii Świętej premierowi Trudeau stwierdził, że był to „gest nadziei”, który miał „utrzymać kontakt i otwarty most, jeśli można to tak powiedzieć”.

 

„Istnieje potrzeba rozróżnienia między człowiekiem a tym, co człowiek robi, mówi lub myśli” i „skupienie się na tym, kim jest osoba, człowiek powołany przez Chrystusa, wezwany do prawdziwej wolności” – wyjaśniał hierarcha dziennikarzowi portalu Life Site News.

 

– Myślę, że jedną z trudności jest to, że żyjemy w dialektyce opozycji, grup nacisku na grupy nacisku, myślenia przeciwko myśleniu, ale za tym wszystkim wciąż pozostajemy przede wszystkim ludźmi – dodał.

 

Arcybiskup zapytany przez portal, czy przed Mszą Świętą rozmawiał z premierem o jego proaborcyjnej postawie, duchowny odparł, że „prywatna rozmowa” była „prywatną” i dodał, że „publicznie potrzebna jest komunikacja, ta komunikacja się odbywa, ale w społeczeństwie jest wiele sił, a więc to jest kwestia nadziei”.

 

Zapytany o to, jak odpowiedziałby tym, którzy postrzegają udzielenie Komunii proaborcyjnemu politykowi jako świętokradztwo, abp Lepine ponownie zwrócił uwagę na rozróżnienie między „osobą, a aktami osoby i tym, co ta osoba mówi”. – To idzie za daleko, jeśli ktoś czuje się odrzucony jako człowiek – konstatował. – To, jak się prowadzi rozmowę o tym, co mówi się i co robi się, nie odrzucając osoby jako osoby i jak to robić stanowi wyzwanie, i ja właśnie staram się temu sprostać – wyjaśniał dalej.

 

Hierarcha nie widział w tym niczego zdrożnego. Uznał, że nie można doszukiwać się skandalu. Wielokrotnie powtarzał, że należy dokonać rozróżnienia między osobą a tym, co ta osoba „robi lub mówi czy myśli” i że „nie można tracić z pola widzenia człowieka stworzonego na obraz Boga”. Duchowny zapewnił, że trwają próby nawiązania kontaktu z Trudeau.

 

Katechizm Kościoła katolickiego wyraźnie naucza, że aborcja jest grzechem ciężkim i nie może być uzasadniona w żadnych okolicznościach. Trudeau zawsze promował aborcję w swojej politycznej karierze. W roku 2014 jako lider Partii Liberalnej zabronił członkom partii o poglądach pro-life kandydować w wyborach. Przekazał także miliony dolarów na upowszechnienie aborcji w krajach rozwijających się. Publicznie wypowiadał się za „prawem” do zabijania dzieci poczętych. Sprzeciwiał się nauczaniu Kościoła katolickiego w sprawie homoseksualizmu, ideologii gender i promował Dni przeciw transfobii, bifobii i homofobii. Polityk celowo nosił skarpetki tęczowe, aby uczcić te wydarzenia. W przemówieniu wygłoszonym w katedrze ostentacyjnie mówił, że „siłą Montrealczyków jest ich różnorodność”.

 

Jim Hughes, prezes Campaign Life Coalition ubolewał, że Trudeau dopuścił się publicznie  świętokradztwa. – To bardzo rozczarowujące, że Trudeau po raz kolejny przedstawia się jako wierny katolik, gdy w rzeczywistości jest wilkiem w owczej skórze i zamiast chronić owieczki, pożera je. Dodał, że oburzające jest to, iż Kościół nie robi nic, aby zapobiegać świętokradztwu.

 

Biskup pomocniczy Ottawy Christian Reisbeck tłumaczył, że jeśli podjęta wcześniej próba „braterskiej korekty” nie powiodła się, kapłan mógł odmówić udzielenia Komunii Świętej na podstawie kanonu 915. – Z obawy o zachowanie szacunku należnego naszemu Panu w Eucharystii i uniknięcie skandalu, można było to zastosować – tłumaczył.

 


Źródło: lifesitenews.com

AS
 


DATA: 2017-05-22 15:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Właściwie, po co go zaprosili na Mszę Świętą? Jak ktoś zaprasza kogoś na przyjęcię, to czy odmówi mu posiłku? Tak to jest jak ktoś myli tolerancję z przyjaźnią, i jest taki nieprzezorny...
ponad 2 lata temu / tezeusz
 
A gdyby się zdarzylo że w tej prywatnej rozmowie się przed Muszą wyspowiadał i żałował postanowił poprawę to by mogl Komunie Świętą przyjąć??? Czy wcześniej musiałby publicznie przeprosić i dokonać aktu wyznania wiary??? Ja tylko pytam was bracia i siostry. Viva Christo Rey
ponad 2 lata temu / Mikael Angelo
 
A novus ordo wygląda tak
ponad 2 lata temu / Kazio
 
W ŚWIĘTOKRADZTWIE abp nie ma postawy Piłata, jest on obrazem Judasza ,który jak wiemy na OSTATNIEJ WIECZERZY SPOŻYŁ NAJŚWIĘTSZE CIAŁO I KRWEW PANA NASZEGO JEZUSA CHRYSTUSA z jedną różnicą JUDASZ TYLKO PRZYJĄŁ, nie podał drudiemu JUDASZOWI....DZISIAJ WSPÓŁCZESNI KONSEKROWANI JUDASZE NIE TYLKO SAMI W ŚWIĘTOKRZDCTWIE NAJŚWIĘTSZY SAKRAMENT spożywają,ale INNYM ŚWIĘTOKRADCOM KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ udzielają...To jest przerażające...Postępują obrzydliwie, okryci są hańbą i wcale się tego NIE WSTYDZĄ zuchwale i arogancko GRZECH ŚMIERTELNY USPRAWIEDLIWIAJĄ...Kyrie elejson!...Chryste ratuj, bo nasze dzieci są deprawowane i życia w ŚWIĘTOKRADCTWIE uczone...
ponad 2 lata temu / Megi
 
Słowa Arcybiskupa mają jakiś sens jedynie do sytuacji pozostającej w sferze prywatnej. To sam Pan Jezus dopuścił Judasza do uczestnictwa w Ostatniej Wieczerzy. Z Jego ręki Judasz otrzymał Najświętszy Sakrament - do tego stopnia Jezus wydaje samego Siebie w nasze ręce... To wszystko stało się jednak przed publiczną zdradą.
ponad 2 lata temu / sp
 
[email protected]: tylko Piłat nie wiedział co się tak naprawdę dzieje! A arcybiskup doskonale wie Kogo reprezentuje i Kto jest obecny w Najświętszym Sakramencie. Chyba, że już w to nie wierzy. Piłata bym tak szybko nie potępiał!
ponad 2 lata temu / Jean Raspail
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.