DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

„Świętokradcza głupota” w brazylijskiej świątyni

„Świętokradcza głupota” w brazylijskiej świątyni
Zdjęcie ilustracyjne

Liturgiczne aberracje, które tak bardzo rozpowszechniły się w ciągu ostatniego półwiecza, zwłaszcza w kościołach Zachodu, nie są już dzisiaj nowym zjawiskiem. Jednak katolicy w jednym z kościołów na terenie Brazylii przenieśli brak poszanowania dla liturgii i Najświętszego Sakramentu na wyższy poziom. W przenośni i dosłownie.

 

Kościół São Geraldo Magela w archidiecezji Sorocaba był miejscem wyjątkowo gorszącego zdarzenia. Na filmie zamieszczonym w sieci internetowej widzimy jak podczas Mszy Świętej bądź nabożeństwa monstrancja z Ciałem Pańskim została umocowana na dronie, który przeniósł Najświętszy Sakrament w stronę ołtarza. Tam przejął go kapłan i postawił na ołtarzu.

 

To „unowocześnienie”  adoracji Pana Jezusa i błogosławieństwa wiernych – jak łatwo się domyślić – nie spowodowało, że zgromadzeni w kościele wierni w większym skupieniu czcili naszego Zbawiciela. Przeciwnie, w pozycji stojącej wzniecili aplauz, klaskali i wiwatowali. Uwagę oglądających film „niereformowanych” katolików zwracają również luźne ubiory zebranych (w tym mężczyzny, który zainstalował monstrancję na dronie) oraz obecność w otoczeniu ołtarza „ministrantek”.

 

Ksiądz John Zuhlsdorf, znany duszpasterz wiernych tradycji łacińskiej, nazwał wydarzenie „świętokradczą głupotą”. Zdarzenie spotkało się z silną krytyką w mediach społecznościowych.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

RoM

 

 


DATA: 2018-04-04 14:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

... nazwał wydarzenie ?świętokradczą głupotą?. Naiwny optymizm.
ponad 1 rok temu / agricola
 
"Różnorodną duchowością", z którą rozprawia się każdy mistyk już pierwszych kartach każdego dzieła podejmującego tematykę wzrostu duchowego... Wystarczy poczytać, przede wszystkim św. Jana od Krzyża lub św. Teresę z Avila, już na samym wstępie, gdy nie podejmują oni jeszcze de facto kwestii wzrostu duchowego, nocy ciemnych czy jakiejkolwiek mistyki, wyliczają oni te bardzo niebezpieczne dla dusz zjawiska, które w ruchach charyzmatycznych są niejako fundamentem. Poza tym, co do "katolickich ruchów charyzmatycznych", no to w każdym z nich obecne są pierwiastki protestanckie: praktyki modlitewne (a przecież lex orandi, lex credendi), literatura, nierzadko również zapraszani goście. Trochę znam ten temat ;) A co do tego antykwaryzmu, że "kiedyś nie było tabernakulum", to proszę zauważyć, że na Ostatniej Wieczerzy nie było też ołtarza. No i w ogóle skąd nawiązanie do niej, skoro była to "jedynie" (i aż) prefiguracja Ofiary Krzyża, uobecnianej na każdej Mszy Świętej?
ponad 1 rok temu / incuss
 
Tabernakulum służy do przechowywania konsekrowanych komunikantów. W centrum mszy jak i kościoła powinien być ołtarz - nie tabernakulum, nie jest tor również tron biskupi - tylko właśnie ołtarz. Niektórzy błędnie sądzą, że to tabernakulum powinno być najważniejsze - kiedyś ich w ogóle nie było. Na wieczerzy pańskiej rownież go nie było. A charyzmatykami byli też apostołowie, więc nie warto wszystkich wrzucać do jednego worka.
ponad 1 rok temu / gosc
 
@Chrzescijanin, proszę nie wrzucać wszystkich ruchów charyzmatycznych do jednego worka. Nie lubię takich uogólnień, jak wszędzie zdarzają się odchyły od normy, ale charyzmaty Ducha Św. to nie sekciarstwo, tylko bogactwo Kościoła. Szanujmy się nawzajem i całość Kościoła z jego bogactwem i różnorodną duchowością.
ponad 1 rok temu / znowu...
 
To był normalny cyrk. Można być "podatnym" na różne nowości, świętokradztwa, odchyły od normy itp., ale to była po prostu czarna komedia.
ponad 1 rok temu / Eulalia
 
@Janek. Niestety, katolicki na 100%. Przynajmniej "teoretycznie". ;( Igreja S?o Geraldo Majella; Church of St. Gerard Majella Sorocaba, S?O PAULO, Brazil
ponad 1 rok temu / Obcy Astronom
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.