DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Święto Wojska Polskiego. ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ!

Święto Wojska Polskiego. ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ!
fot.Krystian Maj/FORUM
#WOJSKO    #PREZYDENT    #WARSZAWA    #ŚWIĘTO    #GUZDEK

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka w warszawskiej katedrze polowej zainaugurowała obchodzone w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Święto Wojska Polskiego. W homilii bp Guzdek podkreślił, że „troska o bezpieczeństwo granic i suwerenność naszego państwa jest zgodna z duchem chrześcijańskich wartości”.

 

Bp Guzdek zauważył, że choć Kościół na przestrzeni wieków przeciwstawiał się przemocy, to zdarzają się sytuacje, w których walka zbrojna jest złem nieuniknionym, od którego chrześcijanie nie mogą się uchylać.

 

Biskup Guzdek przypomniał, że od walki zbrojnej nie można było się uchylić w chwili najazdu armii bolszewickiej w 1920 roku. – W obliczu wielkiego zagrożenia suwerennego bytu młodego państwa, trwała modlitwa we wszystkich kościołach w Ojczyźnie, organizowane były nabożeństwa i błagalne procesje. Ale nasi ojcowie chwycili także za broń, aby odeprzeć atak sowieckiej armii – powiedział. Ordynariusz wojskowy przypomniał, że u boku żołnierzy trwało na posterunku 400 kapelanów „którzy nieśli pomoc duchową i zagrzewali ich do walki”.

 

Biskup polowy zauważył, że w chwili próby Kościół zawsze „był blisko tych, którzy walczyli o słuszną sprawę, był razem z prześladowanymi i krzywdzonymi”. – Jednocześnie w ciągu swej długiej historii często podkreślał, że w świecie pełnym niepokojów i napięć potrzebni są dobrze wyszkoleni i uzbrojeni żołnierze – „strażnicy” wolności i bezpieczeństwa narodów – powiedział. Dodał, że „troska o bezpieczeństwo granic i suwerenność naszego państwa jest zgodna z duchem chrześcijańskich wartości”. – Nie wystarczy tzw. „patriotyzm minimalnych środków”: płacenie podatków, uczciwe prowadzenie interesów, praworządność oraz takie cechy charakteru jak punktualność, pracowitość i sumienność – powiedział.

 

Przestrzegł, że nie należy zapomnieć o tym, że mogą zdarzyć się takie okoliczności, kiedy „troska o wolność naszej Ojczyzny będzie domagać się wyrzeczeń, cierpienia oraz poświęcenia zdrowia a nawet życia”. Podkreślił, że pozostają aktualne słowa wypisane na wojskowych sztandarach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”; „Miłość żąda ofiary”. Zdaniem bp. Guzdka konflikt na Ukrainie powinien być przestrogą dla wszystkich narodów Europy.

 

W katedrze polowej stanęły poczty sztandarowe wojskowe, służb mundurowych, szkół i organizacji kombatanckich. Swoje święto przeżywali żołnierze, pracownicy wojska, weterani, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

 

Po Mszy św. Bronisław Komorowski złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego, a następnie przed drugim z warszawskich pomników marszałka – ustawionym przy placu jego imienia, u wylotu ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza. O godz. 11 na dziedzińcu Belwederu Komorowski wręczył nominację generalskie i odznaczenia.

 

W południe ulicami Warszawy od Placu na Rozdrożu, Alejami Ujazdowskimi przeszła kolumna wojskowa. W defiladzie uczestniczyło ok. 1200 polskich żołnierzy oraz ok. 90 żołnierzy z USA i Kanady, którzy aktualnie przebywają na ćwiczeniach w Polsce. Przed oczami widzów zaprezentowano również ponad 120 pojazdów, a ponad głowami zgromadzonych przeleciało ponad 50 samolotów i śmigłowców.


Defiladę otworzył przelot siedmiu samolotów TS-11 Iskra. Następnie nad Al. Ujazdowskimi przeleciały śmigłowce (m.in. dwa amerykańskie UH-60 Black Hawk) oraz samoloty transportowe (m.in. dwa C-130 Hercules), szkolne (PZL-130 Orlik) i odrzutowe (Su-22, MiG-29, F-16). Po pokazie lotniczym wyruszyła część lądowa defilady.

Rzut kołowy otworzyły pojazdy Żandarmerii Wojskowej, po nich pojechały lekkie pojazdy będące na wyposażeniu Wojsk Specjalnych ipułków rozpoznawczych - m.in. quady, samochody HMMWV i Skorpion-3.

 

Pokaż cięższych pojazdów kołowych rozpoczął się od transporterów opancerzonych Rosomak. Po nich zaprezentowano sprzęt artylerzystów m.in. sześć armatohaubic Dana i sześć wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta.

 

Na końcu ulicami Warszawy wyruszyło czternaście czołgów Leopard 2 w wersji A5 oraz sześć armatohaubic Krab.

 

Po zakończeniu defilady w Łazienkach i w parku Agrykola odbył się festyn żołnierski.


 

Źródło: KAI, prezydent.pl, interia.pl

pam. luk


fot. Krystian Maj/FORUMDATA: 2014-08-15 21:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ Reytan: "Polska wciąż kupuje rosyjską broń" - czy nie starliśmy się pod tym artykułem? To może dla równowagi zaczniesz, pan, lamentować i na temat broni rosyjskiej? No albo, żeby było już całkiem fair, to podjudź podobnych sobie lewaków (zdaje się wyzwałeś mnie od brunatnych, odpłacam więc tym samym) i wystąpcie razem z Polską z NATO i rzućcie się w objęcia niedźwiedzia rosyjskiego. A tak, to ględzenie pod NATO\'wskim parasolem jest przejawem postawy fasadowej, alias nieszczerej.
ponad 6 lat temu / voxclamantis
 
@ Reytan: a co dokładnie jest dla ciebie "częścią prywatną", to o Hessie, czy o Wieszatielu? Nie zrozumiałem.
ponad 6 lat temu / voxclamantis
 
voxclamantis - Nie nie przeszkadza bo te kałasznikowy są produkowane u nas. Części prywatnej nie będę komentował nie niżę się do takiego poziomu.
ponad 6 lat temu / Reytan
 
no a przy okazji zwiększyła nam się kadra generalska; na tę wiadomość to Ruskie chyba się trochę zastanowią zanim pójdą do nas po nas; no bo jak, generałów ci u nas dostatek, a ciągle przybywa nowych; toż to tamci na takie info muszą paść, paść na glebę ze śmiechu - wtedy są bezbronni i ich mamy - tylko ich trzeba by wtedy szybko wiązać, żeby nie przestali się śmiać, bo jak już wstaną z ziemi to ...; i ten Ciapek co chce nimi dowodzić ...; żal d... itd.;
ponad 6 lat temu / jaro
 
@ Reytan: a to, że każdy żołnierz w ręku ma odmianę "kałasznikowa" tobie oko jakoś nie kłuje? Może to dlatego, że pamięć o Rudolfie Hessie jest nieco świeższa od pamięci o Muriawiowu-wieszatielu.
ponad 6 lat temu / voxclamantis
 
Jeśli chodzi o sprzęt to jedynym polskim akcentem był chyba tylko TS11 Iskra- samolot szkoleniowy z lat 50... Jak to jest, że młode państwo z Dwudziestolecia międzywojennego wytworzyło swój przemysł zbrojeniowy, a III RP do tej pory nic?
ponad 6 lat temu / Konrad
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.