DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Święto Imienia Maryi

Święto Imienia Maryi
#LITURGIA    #MARYJA    #IMIĘ    #ŚWIETO

Imię Matki Zbawiciela wyprowadzane jest od mara – być pięknym, egipskiego słowa merijam – ukochana przez Boga lub miłująca Boga, względnie od czasownika rawahpoir – napawać radością. Św. Hieronim imię to tłumaczy jako pani. Oczywiście nie tyle znaczenie  imienia Maryja jest ważne, co Osoba, które je nosiła – Matka Boga, współpracownica Syna w dziele Odkupienia. Liturgiczne wspomnienie imienia Bogarodzicy jest przejawem czci jaką Kościół oddaje swojej Orędowniczce.


Święto Imienia Maryi pojawiło się w Hiszpanii. Obchodzono je tam oficjalnie już od 1513 r., kiedy to diecezja Cienca otrzymała z Rzymu zgodę na liturgiczne czczenie Imienia Bogarodzicielki. Celebrowano je w oktawie święta Narodzenia Maryi - 15 września.

Rozszerzenie kultu Imienia Maryi nastąpiło pod koniec XVII w. i wiąże się ściśle ze zwycięstwem sprzymierzonych wojsk katolickich pod Wiedniem w 1683 r. Trzy lata po bitwie papież bł. Innocenty XI postanowił, że święto to będzie obowiązywało w całym Kościele. Jako datę uczczenia Imienia Maryi wyznaczył niedzielę przypadającą w oktawie święta narodzenia Matki Bożej. Ze zrozumiałych względów, największą popularnością cieszyło się ono w państwach, które na Bożej pomocy w 1683 r. najbardziej skorzystały tj. w Austrii, Niemczech i Polsce.


W 1911 r. papież św. Pius IX przesunął datę święta Imienia Maryi na 12 września, czyli datę dzienną zwycięskich zmagań pod murami Wiednia.


W wyniku reform przeprowadzonych po Soborze Watykańskim II, święto Imienia Maryi pozostało w kalendarzu liturgicznym, jednak tylko jako wspomnienie dowolne. Uroczyście obchodzi się je nadal w Piekarach Śląskich (Matki Bożej Piekarskiej). Notabene w sanktuarium tym, przed cudowną ikoną Bożej Rodzicielki modlił się król Jan III Sobieski w trakcie wyprawy pod Wiedeń.

AK


DATA: 2017-09-12 08:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.