DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Święta Woda nadzieją dla duszy i ciała. 300 lat Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Święta Woda nadzieją dla duszy i ciała. 300 lat Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej
FOT. Adam Białous

Boża moc, niezwykła obecność Maryi, cudowne źródełko i przepiękna przyroda już od 300  lat przyciągają rzesze pielgrzymów do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, niedaleko Białegostoku. Pierwsze udokumentowane uzdrowienie miało tu miejsce w 1719 roku, kiedy to ówczesny dzierżawca supraskiej papierni Bazyli Lenczewski, za sprawą wody z cudownego źródła, został uzdrowiony ze ślepoty. Od tamtej pory do dziś Bóg wylewa zdroje łask na pielgrzymów pobożnie nawiedzających świętowodziańskie sanktuarium.

 

Maryjne sanktuarium Święta Woda zachwyca piękną przyrodą, otaczającą wszystkie znajdujące się tu obiekty sakralne. Biały kościółek pw. Matki Bożej Bolesnej, stoi na wysokim wzgórzu. Z niego rozciąga się widok na okalające sanktuarium, z północnej i wschodniej strony, przepastne sosnowe bory Puszczy Knyszyńskiej. Wszędzie tu pełno zieleni, drzew, krzewów, kwiatów. Ta przepiękna flora przybliża do Boga. Daje ukojenie pielgrzymom, którzy przed cudowny wizerunek Matki Bożej Bolesnej, znajdujący się w białym kościółku, przybywają z krzyżami swojego życia. Krzyże te niosą tu w duszach, ale też w rękach. Drewniane, metalowe czy wykonane z innego tworzywa, krzyże małe i duże pielgrzymi stawiają na Górze Krzyży. Dziś jest ich tu niezliczona ilość. Niektóre z nich, stawiane przez zakłady pracy, firmy czy instytucje, mają mega rozmiary.   

 

Tuż za niewielkim, białym kościółkiem wybija cudowne źródełko, a nad nim skalna grota z figurą Matki Bożej. Od 300 lat ludzie przychodzą do źródła. Czystą, źródlaną wodą obmywają chore ręce, nogi, głowy prosząc przy tym Matki Najświętszej o ratunek. Wielu już tu go otrzymało. Świadczą o tym wpisy do księgi przechowywanej w sanktuarium. Wiele w Świętej Wodzie było i nadal jest uzdrowień nie tylko fizycznych, ale i duchowych. Każdy kto przybywa do tego maryjnego sanktuarium otrzymuje od Boga łaski. Choćby nawet łaskę duchowego wyciszenia i radości w sercu. Najgłośniej swoje zadowolenie z nawiedzenia Świętej Wody wyrażają dzieci, dla których kustosz, u podnóża świętowodziańskiego wzgórza, urządził rozległy plac zabaw. Jego nazwa, Świątynia Radości, doskonale oddaje ducha panującego w całym sanktuarium.   

 

Początek historii Świętej Wody to rok 1719, czyli rok  pierwszego odnotowanego cudownego uzdrowienie w tym miejscu. Tej niezwykłej łaski Bożej doznał szlachcic Bazyli Samotoja Lenczewski, dzierżawca papierni w Supraślu. Z powodu choroby stracił on wzrok. Dwa lata wożono go do różnych lekarzy, ale żaden nie mógł mu pomóc. Dopiero dobrzy ludzie doradzili Lenczewskiemu, aby udał się na wzgórze koło Wasilkowa, gdzie z ziemi wybija cudowne źródełko. Poradzono mu także, gdy tam przybędzie, aby o wstawiennictwo w swojej intencji poprosił Najświętszą Marię i źródlaną wodą oczy przemył. Tak też wszystko dokładnie zrobił. I stał się cud, Lenczewski odzyskał wzrok. Jego wdzięczność była tak wielka, że zaledwie w ciągu tygodnia przy źródełku stanęła drewniana kaplica fundacji cudownie uzdrowionego szlachcica. W niej umieszczono wizerunek Matki Bożej Bolesnej.

 

Od tego wydarzenia Maryjny kult w miejscu zwanym Święta Woda zaczął się szybko szerzyć. Zaraz zamieszkał tam pustelnik – ojciec bazylianin z nieodległego klasztoru w Supraślu. W rozwoju katolickiego kultu w Świętej Wodzie ważnym wydarzeniem było nadanie przez Stolicę Apostolską dnia 18 stycznia 1778 roku przywileju odpustowego. Odtąd przybywający tutaj na Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Bolesnej oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, po spełnieniu odpowiednich warunków ustalonych przez Kościół, mogą dostąpić łaski odpustu. Dzieje tego sanktuarium były burzliwe, jak dzieje całej Rzeczypospolitej, jednak dziś, dzięki Bożej Opatrzności panuje tu prawdziwy święty spokój, a sanktuarium pięknieje z każdym rokiem.  

 

Adam Białous


DATA: 2019-09-20 14:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.