DZIŚ JEST:   16   LUTY   2019 r.

Św. Daniela i towarzyszy
św. Faustyna z Brescii
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Natalia Dueholm

Święta Wiara w Ameryce


Katolicka dusza Ameryki? Trudno powiedzieć, gdzie naprawdę się znajduje. Jedno jest pewne – w jej poszukiwaniu warto wybrać się do miasta zwanego Święta Wiara (Santa Fe), leżącego u stóp gór Krwi Chrystusa (Sangre de Cristo).

Natalia Dueholm


Podróż do Santa Fe – stolicy Nowego Meksyku – oznacza przeniesienie się w zupełnie inny świat, będący swego rodzaju mieszanką kultur Europy, hiszpańskiego Meksyku i świata Indian. Już na pierwszy rzut oka widać, że miejsce jest wyjątkowe – w mieście rosną kaktusy, stanowiące zresztą podstawę wielu pysznych meksykańskich dań. Wszędzie też pełno charakterystycznych czerwono brązowych, niskich zabudowań z suchej cegły (adobe). Tej suszonej (i niewypalanej) cegły, wykonanej z mieszanki gliny i słomy, tradycyjnie od stuleci używali Indianie z grupy Pueblo. Domy z tej cegły buduje się w klimacie suchym i gorącym, gdzie nie ma dużej wilgoci i opadów. Ich mury są bardzo grube, dzięki czemu temperatura w środku pozostaje przez cały rok mniej więcej taka sama. Większość domów w centrum Santa Fe zbudowana jest właśnie w takim stylu, imitującym zabudowania indiańskie, bo tak nakazuje lokalne prawo. Budynki te zimą zdobią latarenki (farolitos), a czasem sznury papryczek chilli (ristras), stanowiące jeden z symboli Nowego Meksyku.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1665 – zmarł Stefan Czarniecki, wybitny polski dowódca wojskowy, doskonały kawalerzysta, mistrz "wojny szarpanej" (ur. 1599). Podczas potopu szwedzkiego jako jeden z niewielu nie odstąpił Jana Kazimierza. Bronił Krakowa, a po kapitulacji udał się do przebywającego na Śląsku monarchy. Po wyparciu Szwedów i Siedmiogrodzian z Rzeczypospolitej został wysłany do Danii, gdzie jego oddziały wsławiły się zdobyciem Koldyngi i przeprawą na wyspę Alsen.

 
 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 

Rząd przygotował specjalną ofertę dla Polaków, którzy zdecydują się na powrót z emigracji. O planach opowiadała minister Jadwiga Emilewicz. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. zachęty podatkowe.  

 

 

Bezpieczeństwo, edukacja antydyskryminacyjna i antyprzemocowa w szkole, wolność artystyczna, hostel interwencyjny – oto elementy deklaracji na rzecz LGBT+ jaką zamierza w poniedziałek podpisać prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.