DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Natalia Dueholm

Święta Wiara w Ameryce


Katolicka dusza Ameryki? Trudno powiedzieć, gdzie naprawdę się znajduje. Jedno jest pewne – w jej poszukiwaniu warto wybrać się do miasta zwanego Święta Wiara (Santa Fe), leżącego u stóp gór Krwi Chrystusa (Sangre de Cristo).

Natalia Dueholm


Podróż do Santa Fe – stolicy Nowego Meksyku – oznacza przeniesienie się w zupełnie inny świat, będący swego rodzaju mieszanką kultur Europy, hiszpańskiego Meksyku i świata Indian. Już na pierwszy rzut oka widać, że miejsce jest wyjątkowe – w mieście rosną kaktusy, stanowiące zresztą podstawę wielu pysznych meksykańskich dań. Wszędzie też pełno charakterystycznych czerwono brązowych, niskich zabudowań z suchej cegły (adobe). Tej suszonej (i niewypalanej) cegły, wykonanej z mieszanki gliny i słomy, tradycyjnie od stuleci używali Indianie z grupy Pueblo. Domy z tej cegły buduje się w klimacie suchym i gorącym, gdzie nie ma dużej wilgoci i opadów. Ich mury są bardzo grube, dzięki czemu temperatura w środku pozostaje przez cały rok mniej więcej taka sama. Większość domów w centrum Santa Fe zbudowana jest właśnie w takim stylu, imitującym zabudowania indiańskie, bo tak nakazuje lokalne prawo. Budynki te zimą zdobią latarenki (farolitos), a czasem sznury papryczek chilli (ristras), stanowiące jeden z symboli Nowego Meksyku.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Artykuł Benedykta XVI o kryzysie nadużyć w Kościele katolickim ma olbrzymią wagę. Papież-emeryt wskazał, że gdy w naszym życiu brakuje wiary w realną obecność Boga, do głosu dochodzi subiektywizm. Wiara traci wówczas swoją istotę, którą jest gotowość do męczeństwa – pisze bp Stefan Oster, biskup niemieckiej Pasawy.

 
 

Naukowcy dysponują ogromną liczbą danych dotyczących katedry Notre-Dame, które mogą posłużyć do odbudowy świątyni. Informację mogą być przekazane - o ile tylko rząd francuski wyrazi taką chęć.

 

W ocenie ks. prof. Dariusz Oko, w przeżywaniu Wielkanocy może pomóc nam straszny pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Jak mówił w programie „Minęła 9”, człowiek jest jak wspaniała katedra, bo tak nas Bóg stworzył, ale niszczy ją grzech, głupota, nałogi, i tak jak zgliszcza budowli same się nie podniosą, tak jeżeli sami siebie obrócimy w zgliszcza, tylko Bóg może nas odbudować.

 

W miejscowości Marlhes, położonej niedaleko Saint-Étienne we Francji doszło do zniszczenia posągu Matki Bożej. Była to celowa i przygotowana dewastacja.

 

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły – to sprawa oczywista i niepodlegająca żadnej dyskusji. Ale jak jest w Wielką Sobotę? Temat spożywania mięsa tego dnia wzbudza spore emocje. Czas w końcu rozwiać wszelkie wątpliwości!


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.