DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Święta Eucharystia, walka z kryzysem Kościoła i Msza pontyfikalna - kardynał Burke w Krakowie

Święta Eucharystia, walka z kryzysem Kościoła i Msza pontyfikalna - kardynał Burke w Krakowie

Trzeba koniecznie przywrócić sakralny wymiar liturgii, który należy zbudować na fundamentalnej zasadzie, że to nie my tworzymy liturgię, lecz jest ona czynem, akcją i działalnością Chrystusa – podkreślił JE ks. kardynał Raymond Leo Burke podczas spotkania w Krakowie.

 

Kardynał Raymond Leo Burke, były arcybiskup metropolita amerykańskiego Saint Louis i prefekt Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a dziś zwierzchnik Suwerennego Zakonu Maltańskiego, odwiedził Kraków 8 lutego 2016 roku w ramach wizyty w Polsce promującej jego najnowszą książkę. Do wypełnionej po brzegi auli Klasztoru Franciszkanów wprowadził go JE ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który ciepłymi słowami powitał gościa. Oklaski witające w Krakowie autora książki Boża Miłość stała się Ciałem. Najświętsza Eucharystia, jako Sakrament Miłości zdawały się nie mieć końca. Wyraźnie poruszony tymi oznakami serdeczności ksiądz kardynał rozpoczął swój wykład po słowach, które do dostojnego gościa i licznie zgromadzonej publiczności w imieniu organizatorów spotkania skierował redaktor naczelny magazynu "Polonia Christiana", wiceprezes Stowarzyszenia Księdza Piotra Skargi, Sławomir Skiba.


- Dziękujemy za nieugiętą i odważną postawę pasterską i katolicką w obronie rodziny i małżeństwa podczas ostatniego synodu. Jesteśmy za nią, jako świeccy katolicy, księdzu kardynałowi szczególnie wdzięczni - mówił redaktor Skiba. - Ksiądz kardynał całym swym życiem, a także i publikacją Boża Miłość stała się Ciałem. Najświętsza Eucharystia jako Sakrament Miłości wskazuje na to, co stanowić powinno centrum życia katolickiego - podkreślił.


- Od czasów młodości doświadczałem jedności i pewności, z jaką Polacy przeżywali swoją wiarę przyjeżdżając do mojej ojczyzny. Polski katolicyzm był zawsze wielkim błogosławieństwem dla Kościoła w Stanach Zjednoczonych i dla mnie osobiście. Dlatego bardzo się cieszę, że moja książka o Najświętszej Eucharystii jest dostępna dla czytelników posługujących się językiem polskim - mówił kardynał Burke.


Jak wspominał dostojny gość „wszystkie moje wspomnienia dotyczące rozwoju mojej wiary wiążą się z niedzielną Mszą Świętą, praktykami eucharystycznymi oraz ich rozwijaniem ich poprzez nabożeństwo do Serca Jezusowego”. - Nigdy nie miałem wątpliwości, że największym darem dla mnie, dla mojej rodziny i całego Kościoła jest Najświętsza Ofiara i jej owoce - mówił ksiądz kardynał.


- Czas wzrostu mej pobożności eucharystycznej zbiegł się z chwilą, kiedy w wieku lat 10 zostałem ministrantem. Bycie jeszcze bliższym świadkiem całego bogactwa i piękna Mszy Świętej a przede wszystkim niezastąpiona posługa kapłańska było łaską, które do dziś przepełnia mnie poczuciem wdzięczności – powiedział kardynał Burke, tłumacząc dlaczego na temat swej publikacji wybrał właśnie Najświętszy Sakrament.


Hierarcha wspominał także swoje doświadczenia - jak podkreślił „bardzo bolesne” - dotyczące efektów reform liturgicznych: "wnętrza kościołów zostały przeorganizowane, najpiękniejsze przedmioty zostały usunięte - w szczególności główne ołtarze. Przestano dbać o bieliznę ołtarzową oraz naczynia i szaty liturgiczne. Pojawiła się nierzadko fatalna muzyka współczesna. Łacina była słyszana rzadko lub nigdy". - Eksperymentom zdawało się nie być końca - stwierdził.


Pytania, które padły z sali po zakończeniu prelekcji bez wątpienia stanowiły dowód na troskę obecnych o stan Kościoła, ale były także świadectwem głębokiej miłości i przywiązania do Świętej Wiary. Pytania dotyczyły między innymi Mszy Świętej sprawowanej w nadzwyczajnym rycie rzymskim, sytuacji kanonicznej Bractwa św. Piusa X oraz sposobom na przezwyciężeniu kryzysu, w jakim znajduje się Kościół.


- Źródłem kryzysu Kościoła są bardzo głębokie i sięgają w przeszłość. Kryzys społeczny, który polegał na odrzuceniu autorytetów, spotkał się z kryzysem liturgiczny. Wierni, którzy weszli w ten kryzys, nie otrzymali wsparcia ze strony Kościoła – powiedział.


Jak podkreślił duchowny, aby wyjść z kryzysu, w którym obecnie się znajdujemy, koniecznie są dwie drogi. Jakie to ścieżki? - Pierwsza to prowadzona od najmłodszych lat aż po wiek dorosły pogłębiona i rzetelna katecheza, która da wyjaśnienie wiary. Dziś spotykamy się bowiem ze sytuacją, że ludziom chcącym bronić swej wiary, brakuje wiedzy i znajomości zasad. Druga to konieczność przywrócenia sakralnego wymiaru liturgii, który należy zbudować na fundamentalnej zasadzie, że to nie my tworzymy liturgię, lecz jest ona czynem, akcją i działalnością Chrystusa. Podkreśleniu tej zasady mają służyć wszystkie detale dotyczące liturgii a także wystrój kościoła. Pamiętajmy zawsze, że w liturgii działa Chrystus – napominał JE ksiądz kardynał Burke.

 

Tłumy wiernych zgromadziła także Msza Święta pontyfikalna w krakowskim kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Była ona sprawowana przez kardynała Burke’a w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Krakowscy wierni stali się więc świadkami Mszy świętej w tym rycie odprawianej w Polsce przez kapłana noszącego kapelusz kardynalski po raz pierwszy od czasu wprowadzonych po Soborze Watykańskim II zmian w liturgii, a więc po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat!


Organizatorzy wydarzenia podkreślali, że Mszę Świętą udało się zorganizować również dzięki pomocy udzielonej przez proboszczów Kościoła Mariackiego oraz Katedry Wawelskiej, którzy wypożyczyli na tę okoliczność niezbędne szaty.


Podczas homilii kardynał Raymond Burke wspominał patrona dnia – świętego Jana z Matty, założyciela pierwszego zakonu redempcyjnego – Zakonu Przenajświętszej Trójcy od Wykupu Niewolników, zajmującego się wykupem chrześcijan, którzy zostali wzięci do niewoli przez muzułmanów. Ksiądz kardynał podkreślał niezwykłą aktualność dzieła świętego Jana.


Licznie zgromadzeni na Mszy Świętej wierni odśpiewali na zakończenie po polsku pieśń: „My chcemy Boga!”.


Wszyscy nieobecni na Mszy Świętej sprawowanej przez kardynała Raymonda Leo Burke’a już wkrótce będą mogli obejrzeć nagranie video, które zamieścimy na PCh24.pl. W najbliższych dniach opublikujemy także relację filmową ze spotkania autorskiego księdza kardynała, promującego książkę „Boża Miłość stała się Ciałem. Najświętsza Eucharystia jako Sakrament Miłości”.Kliknij by zobaczyć galerię pięknych zdjęć ze Mszy Świętej.


 

luk, kra, p
 DATA: 2016-02-11 14:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rozczarowany kto głosi herezje na Pch 24 pl PO VATICANUM SECUNDUM PAN BÓG NIE ZMIENIŁ POGLĄDÓW.Radzę zgłębić wiedzę na temat Najświętszej Eucharystii oraz Doktryny Katolickiej cztery Tomy o Mszy Św Ks B.Antoniego Nowowiejskiego ckt Wiedeń Leksykon Liturgii Ks Nadolnego .oraz Katechizm św Piusa X WYD die Sandomierz Katechizm Katolicki Kard Gasparii wyd Tede-um 1999 Katechizm Apologetyczny Ks Gadowski wyd te-deum warszawa. książki teologiczne wydane również do 1958
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
CD ,jeśli pozostanie,była natychmiast całkowicie spożyta przez kapłana lub zgodnie z przepisami przez innego szafarza,konsekrowane zaś Hostie.które pozostaną,były spożyte przez kapłana przy ołtarzu lub odniesione do miejsca przeznaczonego do przechowywania Eucharystii.Por Mszał Rzymski.Ogólne wprowadzenie nry.163,284.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Kongregacja Ds.Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Instrukcja Redemptionis Saramentum wyd Palltinum 107.Zgodnie z ustaleniami kanonów"kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym porzuca zbiera lub przechowuje,podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa,zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej;duchowny może być ponadto ukarany inną karą,nie wyłączając wydalenia ze stanu duchownego.CIC 1983,Kan 1369.Do tego przypadku należy jeszcze zaliczyć wszelkie działanie mające znamiona dobrowolnej pogardy,okazywanej świętym postaciom.Stąd jeżeli ktoś wbrew wspomnianym normom,rzucając święte postacie do kościelnej studzienki lub w miejsce niegodne,lub na ziemię podlega ustalonym kanom.Por Pap.Rada DS.Interpr.Tekstów Prawnych Responsio ad prpositium dubium,3 Lipca 1999;AAS91(1999)918.Ponadto wszyscy powinni pamiętać że po zakończeniu Komunii Świętej należy zchowywać przepisy Mszału Rzymskiego.W szczególności należy pamiętać,aby Krew Chrystusa
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
cd przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii w której uczestniczy,z zachowaniem przepisu CIC 1983 Kan.921&2.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Kongregacja DS.Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Instrukcja Redemptoris Sacramentum 91.Przy udzielaniu Komunii świętej należy pamiętać,że"święci szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym,którzy o właściwie o to poproszą,są odpowiednio przygotowani i prawo tego nie zabrania,powinien być dopuszczony do Komunii świętej.W związku nie wolno odmawiać Komunii świętej tylko dlatego,że na przykład chce przyjąć na klęczącą lub na stojąco.[...]93.W celu uniknięcia niebezpieczeństwa upadku konsekrowanej Hostii lub jakiegoś jej fragmentu ,podczas Komunii wiernych należy używać pateny.94.Nie wolno samym wiernym"brać konsekrowanego Chleba ani kielicha Krwi Pańskiej,ani tym tym bardziej przekazywać miedzy sobą z rąk do rąk.Podobnie należy wyeliminować nadużycie polegające na tym,że nowożeńcy w czasie Mszy świętej ślubnej udzielają sobie wzajemnie Komunii Świętej.95.Wierny świecki,który przyjął już Najświętszą Eucharystię,może ją ponownie przyjąć jedynie podczas sprawowania
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
@Proboszcz55 Jak pamiętamy Św. Augustyn nie od razu ze stanu religijnego indeferentyzmu i agnostycyzmu nawrócił się do wiary katolickiej. Początki jego nawrócenia to błędy i herezje (manichejskie, o ile dobrze pamiętam). Potem jednak nie tylko odnalazł drogę do katolickiej ortodoksji, ale sam ją przyszłym pokoleniom wyprostował ;) Dlatego nie trzeba się zanadto martwić błędną, rugującą katolicką Tradycję formacją niejednego księdza w Polsce i na świecie, bo puki życia póty nadziei :) Ponadto prawda ma - dla nieuprzedzonego umysłu - niezwykłą moc przyciągającą, a dotyczy to w szczególności katolickiej Tradycji. Być może Kościół w przyszłości będzie liczebnie mniejszy, być może będzie też szczególnie ciężko prześladowany w Europie. Ale na pewno będzie to Kościół, który stoi twardo na opoce Piśma Św. i Tradycji katolickiej, To właśnie tradycyjny ryt rzymski, a nie NOM, jest jej wyrazem.
ponad 2 lata temu / Ernest Treywasz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.