16 października 2017

Orisa: miejsce przemocy wobec chrześcijan stało się celem pielgrzymek

(Arcybiskup John Barwa SVD. Screen: You Tube/Trenton Monitor)

Ofiary antychrześcijańskiej przemocy z lat 2007-2008 r. w indyjskim stanie Orisa to „świadkowie autentycznej wiary, którzy przetrwali próby i prześladowania, a dziś inspirują wielu ludzi w Indiach i za granicą” – powiedział tamtejszy arcybiskup John Barwa.

 

Hierarcha podkreślił, że dystrykt Kandhamal, który był widownią cierpienia wyznawców Chrystusa, stał się „miejscem pielgrzymkowym, gdzie można usłyszeć świadectwa ocalałych, a następnie dzielić się solidarnością z ofiarami – ludźmi biednymi materialnie, ale silnymi i bogatymi duchowo”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Niedawno Kandhamal odwiedziło między innymi 45 kobiet reprezentujących 14 regionów Indii, zaproszonych przez episkopat tego kraju. Goście uczestniczyli w spotkaniu poświęconym roli kobiet w tworzeniu rodziny. Na czele delegacji stał przewodniczący komisji episkopatu Indii ds. kobiet. – Odwiedziliśmy ziemię męczenników, mamy bogate doświadczenie wiary, które musimy głosić – powiedział biskup Jacob Mar Barnabas. – Ci ludzie potrzebują naszej solidarności. Dzieliliśmy z nimi ich ból i cierpienie za wiarę w Jezusa. Mieli oni udział w Jego krzyżu. My również jesteśmy wezwani, aby tak jak oni głosić, że Chrystus jest Panem. Ich doświadczenie może być bardzo ważne zwłaszcza dla indyjskiej młodzieży – podkreślił.

 

Hierarcha dodał, że wobec tych braci i sióstr, którzy wykazali tyle odwagi w obronie wiary, nie można pozostawać tylko widzami. – Trzeba się angażować jako jedna społeczność w cały proces odbudowy. Dopiero wtedy nasza wizyta będzie owocna. To jest zadanie dla całego Kościoła w Indiach – dodał biskup Jacob Mar Barnabas.

Na fali masowej przemocy w dystrykcie Kandhamal w 2008 r. około stu chrześcijan zostało zabitych przez zmilitaryzowanych ekstremistów hinduistycznych, 600 chrześcijańskich wsi zrównano z ziemią, 5 6  tys. domów splądrowano, 295 kościołów i innych miejsc kultu zniszczono razem z 13 szkołami i domami dla trędowatych. Ok. 56 tysięcy tamtejszych wyznawców Chrystusa musiało uciekać w obawie o własne życie, stając się uchodźcami. Prześladowcy mówili im, że warunkiem ich pozostania w Kandhamal jest przejście na hinduizm.

 

Źródło: KAI/RV

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram