DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 42  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jerzy Wolak

Świątynia Sztuki


Tu nie przychodzi się na krótko; tu się nie wpada na chwilę; tu się z niecierpliwością, acz dostojnie, wkracza o dziesiątej rano, by z ociąganiem, noga za nogą, wyjść o szóstej wieczorem. Tu się przeżywa, tu się chłonie, tu się trwa w uniesieniu.

 

17 października 1891 roku, punktualnie o godzinie jedenastej przed południem imperialny powóz zatrzymał się przed dopiero co ukończonym gmachem Cesarsko‑Królewskiego Muzeum Historii Sztuki – Franciszek Józef I przybył dokonać otwarcia placówki, której budowy osobiście sobie zażyczył przed z górą trzydziestoma laty w celu udostępnienia bogatych zbiorów sztuki znajdujących się w posiadaniu domu Habsburgów szerokiej rzeszy poddanych.

 

Jego cesarska wysokość przez bite dwie i pół godziny sumiennie oglądał całość ekspozycji, po czym wyraził swą niekłamaną satysfakcję z typową dla siebie dyplomatyczną rezerwą:

Szanowni panowie, wszystko wyszło bardzo dobrze. Budynek jest równie piękny, co praktyczny w układzie. Dopiero teraz można podziwiać wszystkie eksponaty w całej ich okazałości.

Stary cesarz nie mógł ujawnić zadowolenia w sposób bardziej powściągliwy. Cóż bowiem znaczy: Wszystko wyszło bardzo dobrze? Przecież Kunsthistorisches Museum to nie tylko miejsce składowania i eksponowania owoców artystycznego trudu, ale samo w sobie prawdziwe dzieło sztuki: z zewnątrz pyszny pałac w stylu włoskiego renesansu wzniesiony jako część symetrycznego kompleksu usytuowanych naprzeciwko siebie bliźniaczych gmachów (jego bliźniak to oddane do użytku dwa lata wcześniej Naturhistorisches Museum), w środku – istna owej sztuki świątynia.

Aby takie wrażenie odnieść, wystarczy wejść do przedsionka, rozejrzeć się po głównym holu i klatce schodowej – niejeden kościół nie może się poszczycić tak okazałym zdobieniem. Piękno tchnie z każdego centymetra kwadratowego powierzchni ścian i sufitów gęsto pokrytych sztukaterią i malowidłami. Bo pamiętajmy, że Kunsthistorisches Museum powstało w szczytowym momencie czasów elegancji, gustu i wrażliwości estetycznej, kiedy powszechnie uważano, że piękny przedmiot godzien jest oprawy nieustępującej mu pięknem – dopiero wtedy można w pełni docenić jego walory. Pulchrum pulchrum invocat – odwracając słowa psalmu – piękno ma pobudzać do piękna.

 

Z drugiej jednak strony, nadmierną ekscytację ową piękną epoką szczytowego wysublimowania elegancji i dobrego smaku powinna nieco ostudzić refleksja, iż była to jednocześnie epoka, w której świeckie świątynie bożka nowoczesności w rodzaju właśnie muzeów czy – o zgrozo! – dworców kolejowych wkroczyły na drogę powolnego wypierania ze sfery publicznej przybytków prawdziwego Boga. Ale to temat na zupełnie inne rozważanie…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.

 
 

"Hipokryzją byłoby ograniczać skandal pedofilii, ignorując plagę homoseksualizm, który jest nie tylko występkiem przeciwko ludzkiej naturze, ale także formuje strukturę władzy w Kościele" - mówi prof. de Mattei.

 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.

 

Francuski sąd w środę nakazał szwajcarskiemu bankowi inwestycyjnemu UBS zapłacić rekordową grzywnę w wysokości ponad 4,5 miliarda euro (około 15,54 miliardów złotych) za nielegalne pozyskiwanie zamożnych francuskich klientów, by pomóc im uniknąć płacenia podatków. Z zasądzonej kwoty, 800 milionów euro miałoby trafić bezpośrednio do francuskiego rządu.

 

 

Amerykański aktor Jussie Smollett, który miał zostać napadnięty i torturowany przez dwóch niezidentyfikowanych rasistów i homofobów został oskarżony o składanie fałszywych zeznań. Okazuje się, że atak na jego osobę został starannie zaplanowany i wyreżyserowany przez niego samego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.