DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 42  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jerzy Wolak

Świątynia Sztuki


Tu nie przychodzi się na krótko; tu się nie wpada na chwilę; tu się z niecierpliwością, acz dostojnie, wkracza o dziesiątej rano, by z ociąganiem, noga za nogą, wyjść o szóstej wieczorem. Tu się przeżywa, tu się chłonie, tu się trwa w uniesieniu.

 

17 października 1891 roku, punktualnie o godzinie jedenastej przed południem imperialny powóz zatrzymał się przed dopiero co ukończonym gmachem Cesarsko‑Królewskiego Muzeum Historii Sztuki – Franciszek Józef I przybył dokonać otwarcia placówki, której budowy osobiście sobie zażyczył przed z górą trzydziestoma laty w celu udostępnienia bogatych zbiorów sztuki znajdujących się w posiadaniu domu Habsburgów szerokiej rzeszy poddanych.

 

Jego cesarska wysokość przez bite dwie i pół godziny sumiennie oglądał całość ekspozycji, po czym wyraził swą niekłamaną satysfakcję z typową dla siebie dyplomatyczną rezerwą:

Szanowni panowie, wszystko wyszło bardzo dobrze. Budynek jest równie piękny, co praktyczny w układzie. Dopiero teraz można podziwiać wszystkie eksponaty w całej ich okazałości.

Stary cesarz nie mógł ujawnić zadowolenia w sposób bardziej powściągliwy. Cóż bowiem znaczy: Wszystko wyszło bardzo dobrze? Przecież Kunsthistorisches Museum to nie tylko miejsce składowania i eksponowania owoców artystycznego trudu, ale samo w sobie prawdziwe dzieło sztuki: z zewnątrz pyszny pałac w stylu włoskiego renesansu wzniesiony jako część symetrycznego kompleksu usytuowanych naprzeciwko siebie bliźniaczych gmachów (jego bliźniak to oddane do użytku dwa lata wcześniej Naturhistorisches Museum), w środku – istna owej sztuki świątynia.

Aby takie wrażenie odnieść, wystarczy wejść do przedsionka, rozejrzeć się po głównym holu i klatce schodowej – niejeden kościół nie może się poszczycić tak okazałym zdobieniem. Piękno tchnie z każdego centymetra kwadratowego powierzchni ścian i sufitów gęsto pokrytych sztukaterią i malowidłami. Bo pamiętajmy, że Kunsthistorisches Museum powstało w szczytowym momencie czasów elegancji, gustu i wrażliwości estetycznej, kiedy powszechnie uważano, że piękny przedmiot godzien jest oprawy nieustępującej mu pięknem – dopiero wtedy można w pełni docenić jego walory. Pulchrum pulchrum invocat – odwracając słowa psalmu – piękno ma pobudzać do piękna.

 

Z drugiej jednak strony, nadmierną ekscytację ową piękną epoką szczytowego wysublimowania elegancji i dobrego smaku powinna nieco ostudzić refleksja, iż była to jednocześnie epoka, w której świeckie świątynie bożka nowoczesności w rodzaju właśnie muzeów czy – o zgrozo! – dworców kolejowych wkroczyły na drogę powolnego wypierania ze sfery publicznej przybytków prawdziwego Boga. Ale to temat na zupełnie inne rozważanie…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Kolumbijscy biskupi z prowincji kościelnej Tunja skrytykowali nałożony na prezydenta Ivana Duque sądowy nakaz usunięcia z Twittera wpisu o Matce Bożej z Chiquinquirá. Zdaniem sądu odwoływanie się do Maryi przez szefa państwa narusza wolność religijną.

 
 

Tęczowa profanacja obraża katolików! Politycy lewicy, aktywiści LGBT+, którzy uważają inaczej są w swych deklaracjach niewiarygodni, bo reprezentują inny światopogląd. Symbole środowisk LGBT jawnie sprzeciwiają się nauce Kościoła, więc umieszczanie ich w obszarach kultu religijnego obraża uczucia religijne. O tęczowych profanacjach z Martą Kowalczyk z Instytutu Ordo Iuris rozmawia Paweł Chmielewski PCh24 TV.

 

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek propozycję zmian w prawie, które umożliwią członkom opozycji antykomunistycznej otrzymanie specjalnego świadczenia. – Wreszcie możemy zacząć spłacać dług, jaki wobec nich mamy. Dług, którego jednak nie sposób spłacić do końca – powiedział szef polskiego rządu.

 

Poseł Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska podczas jednej z tzw. demonstracji wsparcia dla osób LGBT w Polsce porównała ich obecną sytuację do mordów na Żydach.

 

Centrum Informacyjne Sejmu przekazało, że Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest jedynym kandydatem, jaki został zgłoszony na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.