Kto znajdzie się na warszawskim Wilanowie – w jego części nowszej, zwanej też nie bez racji (z uwagi na charakterystyczny przekrój społeczny tej części miasta) Lemingowem – z pewnością nie przeoczy Świątyni Opatrzności Bożej, której gmach, górujący nad powstającymi dookoła osiedlami mieszkalnymi, wieńczy niedomknięta kopuła. Monumentalna, widoczna z oddali struktura jest na tyle charakterystyczna, że inwencja językowa użytkowników sieci komputerowej znalazła dlań takie określenia jak: wyciskarka do cytrusów czy dom Batmana. Jest w tych przejawach bezwzględnej ironii polskiego ludu boleśnie trafna recenzja tak samego dzieła architektury, jak i założeń urbanistycznych, a bodaj i całego przedsięwzięcia, którego historia sięga XVIII wieku.
Pierwszą decyzję o budowie w stolicy Świątyni Najwyższej Opatrzności podjęli, jak wiadomo, autorzy Konstytucji 3 Maja – a ponieważ całe ich dzieło w krótkim czasie zostało obalone, więc i pierwotny projekt odłożony został ad acta. Wracał później niejeden raz wprowadzany na wokandę prasową, a nawet parlamentarną w kolejnych pokoleniach. Szereg razy ogłaszano konkursy i wznawiano zbiórki datków na ten cel – pod zaborami i za II Rzeczypospolitej, i w czasach PRL. Zmieniały się projekty architektoniczne i proponowane lokalizacje (Łazienki, Ujazdów, Pola Mokotowskie, Rakowiec, wreszcie Pola Wilanowskie)...
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
1863 – wybuchło Powstanie Styczniowe. W tym dniu Komitet Centralny ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym, wezwał wszystkich obywateli do walki oraz zapowiedział uwłaszczenie chłopów. Niestety, zawiodła strona militarna powstania.
Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.
Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.
„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.
Francuskie ministerstwo zdrowia przedstawiło dane dotyczące powikłań poszczepiennych u osób, którym zaaplikowano szczepionkę przeciwko COVID-19. Pięć osób zmarło, a u ponad 130 stwierdzono poważne przypadki skutków ubocznych.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI