DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Światowy wolny rynek? To mit – w ważnych branżach dominują rządy

Światowy wolny rynek? To mit – w ważnych branżach dominują rządy
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Rządy dominują w strategicznych branżach. To zaś wpływa negatywnie na uczciwy i wolny handel. Tymczasem jak zauważa wybitny ekonomista, rola państw w dzisiejszej ekonomii budzi także wątpliwości moralne – w kwestiach manipulowania wartością pieniądza. 

 

Alejandro Chafuen podkreśla, że państwowi aktorzy dominują w sektorze ropy naftowej. Na przykład 

wenezuelskie władze kontrolują Petróleos de Venezuela (PDVSA), a władze rosyjskie posiadają 50 proc. rosyjskiej firmy Roseneft. Z kolei chińskie władze dysponują znacznym wpływem na Petro China i China National Petroleum Corporation – twierdzi znawca katolickiej myśli wolnorynkowej, dyrektor zarządzający Instytutu Actona i prezydent Towarzystwa Filadelfijskiego. 

 

Chafuen zauważa również, że władze Arabii Saudyjskiej kontrolują Saudi Aramco – największą korporację naftową (455,5 miliardów dolarów przychodów w 2017). Nie inaczej wygląda sytuacja w Afryce, gdzie największe nigeryjskie przedsiębiorstwo naftowe znajduje się w ręku władz. Podobnie dzieje się z brazylijskim Petrobrasem, meksykańskim PEMEXem czy argentyńskim YPF (znacjonalizowanym ponownie). Również Norwegia posiada 67 proc. udziałów w Equinor – wcześniejszym Statoil. 

 

Jak zauważa ekonomista, Światowa Organizacja Handlu nie radzi sobie z problemem państwowej kontroli w kluczowych przedsiębiorstwach. Tymczasem ta ostatnia zaburza wolny handel globalny.

Chafuen porusza także problem istniejący na rynku układów scalonych. Alejandro Chafuen powołuje się na raport Cato Institute dotyczący interwencji państwa w ten sektor. Zaburza to rynkową równowagę. Państwo wywiera także znaczący wpływ na rynek komunikacji bezprzewodowej 5G, istotny dla nowych technologii.

 

Do tego dochodzi oczywista ingerencja władz w wartość walut. Zaniżanie wartości pieniądza ułatwia eksport rodzimym przedsiębiorstwom. Trudno wówczas jednak mówić o wolnym światowym handlu.

Manipulacja wartością pieniądza budzi także wątpliwości moralne. Jak bowiem zauważa Alejandro Chafuen, obywatele nie zdają sobie sprawy z tego, że padają obiektem manipulacji. Chodzi o to, że manipulacja kursami, w przeciwieństwie do podatków jest trudna do wykrycia przez obywateli. 

 

Na marginesie rozważań Alejandro Chafuena warto zauważyć, że własność prywatna, dziś traktowana z niechęcią nawet przez niektórych ludzi Kościoła (ulegających ekosocjalizmowi), stanowi fundament zachodniej cywilizacji. Święty Tomasz zauważał, że ludzie dbają najbardziej o to, co należy do nich. Podkreślał również, że prywatne posiadanie sprzyja dobrej organizacji społecznej. Powoływał się także na VII Przykazanie Dekalogu; wskazywał, że prywatne posiadanie umożliwia uczynki miłosierdzia. Zalecał jednocześnie dzielenie się owocami prywatnej własności z bliźnimi.

 

Z kolei Leon XIII w „Rerum Novarum” wskazywał na to, że własność prywatna stanowi prawo naturalne. Umożliwia bowiem planowanie przyszłości, właściwe człowiekowi, jako istocie rozumnej. Na znaczenie prywatnego posiania wskazywał też Jan Paweł II – uznający w „Centesimus annus” także rolę prywatnej przedsiębiorczości i dążenia do godziwego zysku.

 

Jednocześnie jednak należy pamiętać, że własność prywatna nie stanowi według Kościoła wartości absolutnej i rola państwa w pewnych przypadkach staje się uzasadniona. Dziś jednak – jak wynika z tekstu Alejandro Chafuena, wiele rządów posuwa się zbyt daleko.

 

Źródła: forbes.com / komentarz pch24.pl

mjend


DATA: 2019-12-09 11:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszelkiej maści iberałowie uwielbiają gloryfikować tzw. wolny rynek ale w rzeczywistości silne państwo w gospodarce jest potrzebne aby chronić społeczeństwo przed tyranią mega-korporacji czy banksterów dla których najwyższą wartością jest zysk.
7 miesięcy temu / Filip S
 
na temat wolnego rynku napisano tysiące prac,wśród nich i takie,które kwestionują jego istnienie i uważają go za mit; wolny rynek nie istnieje choćby z jednego oczywistego powodu- istnienia pieniądza państwowego/którego tworzy przecież państwo,jest to prawny środek płatniczy zastrzeżony i chroniony przez państwo;niegdyś za podrabianie pieniędzy była kara śmierci,a i dziś w Polsce grozi akra bodajże 25 lat więzienia/;
7 miesięcy temu / marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.