DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Zastanawiające są te oskarżenia kierowane w stronę pogan o dewastację katolickich miejsc kultu. Czy to zostało udowodnione, że zrobił to ktoś z kręgu rodzimowierczego? Tak bez dowodów, to każdego można oskarżyć. Druga sprawa: p. Lewandowski to persona non grata w całym rodzimowierczym świecie. Niemal nikt nie chce z nim przestawać ze względu na jego niewyparzony język, butę, krótkowzroczność, samouwielbienie i niesamowity przerost ego. To całkowicie skompromitowany człowiek.
4 miesiące temu / Stasia
 
@Pani Paleolog Czyżby palili owe znicze po to, aby lepiej żyć? Już to samo świadczy o upadku.
4 miesiące temu / Ryś
 
Zacytowana została tutaj wypowiedź pana lewandowskiego - chciałbym tutaj więc nadmienić, że ten człowiek nie jest wyrazicielem zdania polskich Pogan w żadnym wypadku. W zasadzie na żadne zgromadzenia nie ma wstępu, jako osoba siejąca wszędzie ferment i nienawiść. Do wszystkich.
4 miesiące temu / Druid
 
@Ryś. Ludzie potrzebują w coś wierzyć. Wielu odwróciło się od chrześcijaństwa - ale tych nie da się siłą do kościoła sprowadzić. Jeżeli palenie zniczy choćby pod krasnalem ogrodowym, pomaga im uczciwie żyć, to chyba nic złego.
4 miesiące temu / Pani Paleolog
 
Kształt Swiatowida ma również Pomnik bitwy na polach grunwaldzkich.
4 miesiące temu / Ryś
 
@Panipaleolog \\ Nie chodzi o moce magiczne "krasana ogrodowego, ale o to, że w tych nieszczęśliwych czasach są tacy co w nie wierzą i zapalają im ogarki. Podobnie jak wierzą w moc masek zabezpieczających przed chorobą.
4 miesiące temu / Ryś
 
@ Mirek \\ Problemów ze Światowidem jest sporo. Nie wiadomo, gdzie dokładnie znaleziono tę figurę i w jakich okolicznościach. To nadal jest zagadka i chyba nie do rozwiązania. Jednym z najważniejszych argumentów jest sprawa zachowania tej rzeźby. Została zrobiona z lokalnego wapienia i jest w świetnym stanie. Widać ślady dłuta. Gdyby leżała w rzece 1000 lat, lub więcej WYGLĄDAŁABY INACZEJ. Miałaby znacznie więcej zacieków wapiennych. Rzeźba nie mogła leżeć w rzece dłużej niż 20 lat
4 miesiące temu / Ryś
 
Światowid z Krakowa jest oszustwem.Kamienny posąg z pasami reliefów cos opowiadających jest całkowicie spoza kontekstu cywilizacyjnego i kulturowego Słowian i wczesniejszych mieszkańców tych ziem.Nigdzie nie odkopano czegos choćby dalece mającego podobne założenia i również nie ma żadnego zapisu o czyms takim.Nie uzywano również ociosanego kamienia itd.Natomiast ten posąg doskonale wpisuje się w kontekst dziewiętnastowiecznych urojeń o naszych praprzodkach.Ten kontekst polega głównie na braku faktów i uzupełnianiu go przy uzyciu dostepnej wiedzy o cywilizacjach starożytnych.Pomysł reliefowych historyjek został najprawdopodobniej zainspirowany rycinami przedstawiającymi rzeżby z Egiptu.Filcowy,chłopski kapelusz znany z malarstwa rodzajowego XVIII i XIX wieku jest chyba szyderstwaem z osób ,które dały sie nabrać.Wspomniany poniżej przypadek Rudolfa Kozłowskiego uświadamia nam,że uzywanie w słuzbie kłamstwa autorytetu naukowego nie jest dzisiejszym wynalazkiem
4 miesiące temu / Mirek
 
postawić tam toy-toya aby każdy mógł to masońskie dzieło "ochrzcić" oddając to co należne ....
4 miesiące temu / itd jest złe
 
A sercem polskiego Kościoła nie jest przypadkiem Częstochowa?
4 miesiące temu / Igor
 
Widzę, że niektórzy powinni się wybrać do miejscowego muzeum archeo zamiast opierać swoje opinie o internety. W latach 1948-49 Rudolf Kozłowski przeprowadził badania makroskopowe i mikroskopowe posągu ze Zbrucza. Dostarczyły one istotnych informacji o samym zabytku. Posąg wykonano z mioceńskiego wapienia rafowego pochodzącego zapewne z mioceńskich pokładów wapiennych z okolic Husiatyna na Podolu. Pierwotnie pokryty był barwnikami, których ślady ocalały w zagłębieniach reliefu. Wyniki badań mikroskopowych, makroskopowych, analiza kroplistych nacieków na powierzchni, warstwowych nacieków na tylnej stronie posągu, nacieków żelaza, resztek polichromii, mułów - pozwoliły potwierdzić, że zabytek jest najzupełniej autentyczny.
4 miesiące temu / Autentyczność
 
Rozbawił mnie przedmiot sporu. Według interdyscyplinarnego zespołu, z którym kiedyś współpracowałam, ów posąg to XIX wieczna rzeźba, wykonana na zlecenie ówczesnego szlachcica. Taki odpowiednik "krasnoludka ogrodowego". Gdy podmiot jego zalotów skrytykował rzeźbę - polecił sługom wrzucić go do rzeki, a roztopy - pół wieku później odsłoniły go na nowo. Symbole w dolnej części mają się do symboliki słowiańskiej tak, jak tarka kuchenna do alfabetu Breile'a. Ale jak ktoś boi się mocy magicznych "krasana ogrodowego - to współczuję. ;
4 miesiące temu / Pani_paleolog
 
@ Clopixol Jaką kulturę? Jakie korzenie? Przecież ten posąg wyłowiony ze Zbrucza nie wiadomo co oznacza. Równie dobrze może być figurą 4 Ewangelistów, jak i falsyfikatem z XIX wieku.
4 miesiące temu / Ryś
 
leje sie wam katolom po rajtuzach :
4 miesiące temu / hugo
 
Chcecie wyplenić naszą tradycję i kulturę? Odebrać Polakom ich korzenie?
4 miesiące temu / Clopixol
 
Witam wszystkich, a mor prościej, przyjąć przedmiot dyskursu jako element Naszego Dziedzictwa Narodu i skupić się na tym, aby trwać jako Wielka Polska!...
4 miesiące temu / Jac61
 
A co powiedziec o masońskim globusie z wtloczonym wen Tabernakulum w Bazylice Lagiewnickiej nieopodal Wawelu?
4 miesiące temu / stan
 
Władza ustawia pomniki w miejscach publicznch dla szerzenia propagandy.To nie jest rzeżba w muzeum. Przywracanie "tradycji" przedchrzescijańskich jest elementem anglosaskiej polityki rozbijania społeczeństw , co toruje drogę do podboju. W sieci są zdjęcia budowy Stonehenge na poczatku XX wieku przy uzyciu koparek i dzwigów.Budowle Majów sa wzniesione za pieniądze bankierów z Wallstreet . Najsłynniejsza "świątynia" w Palenque została zbudowana na początku XX wieku według widzimisię amerykańskiego inżyniera i tylko 3 kamienie z płaskorzezbami są autentyczne. Reszta to robota współczesna. To jest oszustwem , na które dają się nabierać ludzie słabi intelektualnie , ale otwarci na robienie zła . Ich z kolei chcą wykorzystać inni,cwańsi , żli ludzie , którzy również na robieniu zła chca zbudować swoja przyszłość.Trzeba miec władzę polityczna ,żeby to zmienic . Władzę w demokracji zdobywa się przy pomocy partii politycznej.Konieczne jest istnienie partii katolickiej
4 miesiące temu / Mirek
 
ale tylko tobie tak się skojarzyło ,masz obsesję
4 miesiące temu / do Izydor Orac
 
Co do wpływu Żyd?w to wcale bym tego nie bagatelizował. Estera coś mówi? Albo skad to uwielbienie wobec "starszych braci w wierze" skoro plują na Zbawiciela? Jeszcze kiedyś wyjdzie ilu mamy przechrztów fałszyaych w hierarchii.
4 miesiące temu / Jot
 
Anglicy nie wypierają się Celtów ,Skandynawowie nie wypierają się Wikingów a my mamy się bać słowiańskich legend?
4 miesiące temu / hm
 
Jak wiemy, nie jest to słowiański obiekt kultu, a fanaberia kresowego szlachcica z początku XIX wieku. Po nieudanej próbie poderwania córki są siada "na słowiańszczyznę", polecił rzeźbe rozhybać i wrzucić do rzeki, ok 40 lat potem, powódź odsłoniła fragment góry bez stopy i jego historia potoczyła się sama. Bardziej przeraża mnie falliczność kształtu tego posągu i zgorszenia obyczajowego, jakie ze sobą niesie.
4 miesiące temu / Izydor Oracz
 
Prezydent wszystkich polaków Formalnie zgodnie z prawem jest prezydentem wszystkich. Nie każdy uważa konkretnego prezydenta za swojego. Fundamentalny podział każdej społeczności na 3 obozy wynika z odniesienia się człowieka do Boga prawdziwego. Jest obóz wierny Bogu prawdziwemu. Obóz odrzucenia Boga. Obóz boga fałszywego ? wynika on z faktu że prawda Objawiona jest niepodzielna, jeśli ktoś pomija choćby jedną stawia się poza religią Boga prawdziwego. Tylko partie centrowe złożone z katolików, niewierzących, wyznawców innych religii /np. PiS/ unikają tak pełnej akceptacji religii jak i ideologii. Stąd partie te były określane zgniłym kompromisem lub bagnem/. Zarówno partie odrzucające Boga jak i partie centrowe skupiają się wyłącznie na doczesności i obiecują raj na ziemi a efektem jest cywilizacja śmierci. Partia katolicka proponuje ład oparty o prawo Boże. Szansą na taką partię w Polsce jest sukces wyborczy prof. M. Piotrowskiego
4 miesiące temu / fidelis
 
Konrad Lewandowski pisze o moralnej wyższości rodzimowierstwa nad katolicyzmem. Hmmm...I okazują tę wyższość niszcząc sanktuaria katolickie? Już sam ten fakt powinien odrzucać rozumnych.
4 miesiące temu / naxa
 
Zawsze zastanawiałem sie kiedy ustawili ten totem.A to nasze komuchy zrobily.pewnie take bezwyznaniowi jak Hartmann
4 miesiące temu / fredy
 
Stefanie, masz nadzieję nawrócić Polaków? Przecież około 98% Polaków jest ochrzczonych. Skoro porzucają znany im katolicyzm, to nie po to,żeby się nawrócić.
4 miesiące temu / Maria
 
Ustawienie posągu światowida na pewno nie jest godne pochwały. Jednak "z tego serca polskiego kościoła" wyszedł człowiek, który organizował spotkania i modlitwy z autentycznymi poganami. Proponuję, żeby autor wylał swoje wielkie oburzenie na "świętego" JP2
4 miesiące temu / pomysłowy
 
No to Panie Piotrze, zamiast opisywać przerażające praktyki palenia znicza pod posągiem Światowida, proszę SŁOWEM nawrócić tych pogan.
5 miesięcy temu / Stefan
 
nie będziesz miał bogow cudzych przede Mną" - nasz kraj przyjal chrzest wiec skad to przetrwało do tej pory? należy zlikwidować ten obrazoburczy postument
5 miesięcy temu / wera
 
Nie odpowiada wam "tolerancjonizm", to nie obrażajcie się, że was się nie toleruje.
5 miesięcy temu / N
 
W ogole nie wiadomo co oznacza rzeźba wydobyta z dna Zbrucza w roku 1848 w pobliżu wsi Liczkowce koło Husiatyna na Podolu. \\ Nazwa Światowid została nadana rzeźbie przez Joachima Lelewela, który ją błędnie za przedstawienie połabskiego Świętowita. \\ Czas powstania rzeźby jest dyskusyjny i nie ma pewności co do jego przynależności etnicznej. Według opinii części badaczy możliwe jest inne niż słowiańskie pochodzenie posągu; zgodnie z tymi hipotezami posąg pierwotne należał np. do Traków, Waregów, a nawet Celtów. Jest też opinia, że posąg jest XIX-wieczną mistyfikacją, powstałą na fali zainteresowania słowiańskimi starożytnościami w epoce romantyzmu; powstanie obiektu mogło mieć związek z zainteresowaniami historycznymi zamieszkałego w Liczkowcach Tymona Zaborowskiego. \\ Nie można wykluczyć, że jest to jednak posąg chrześcijański i przedstawia 4 Ewangelistów, podobnie jak kolumna w kościele Św. Michała w Fuldzie. \\ Taki jest los milczących symboli.
5 miesięcy temu / Ryś
 
Zgoda z antyheretykiem. A ponadto . Idea tysiąca szkół na Tysiąclecie, w ówczesnych realiach, zwłaszcza na wsi była bardzo pożyteczna.Światowe muzea, w tym Watykańskie, zapełnione są rzeźbami pogańskich bóstw, i nie komuniści je tam wnosili.A owe groźne zapleciny, do niedawna były niegroźnymi oczepinami.
5 miesięcy temu / ena
 
Katechizm w tych punktach nie pasuje do paczamamy obawiam sie ze bedzie znowu redagowany przez jakiegos wyznawce drewna ekologicznego.
5 miesięcy temu / Nick
 
ciekawe ze palenie zniczy czasowo zbiega sie z synodem amazonskim
5 miesięcy temu / 11111
 
Przykład świętych jest dla naśladowania. Może w Krakowie pojawi się jakiś współczesny św. Mikołaj, który zniszczył posążki rzymskiej boginii Diany oraz przeznaczoną jej świątynię? Albo ktoś idący w ślady św. Benedykta z Nursji, który oczyścił z pogańskich bożków Montecassino?
5 miesięcy temu / M.
 
jest to replika jedynego posagu światowida jaki istnieje na świecie!!! więc atrakcja turystyczna i zacheta do odwiedzenia muzeum archeologicznego aby zobaczyć oryginał. problem róznych rodzimowierców, druidów we francji, koscioła jedi w czechach to nie taka czy inna replika zabytku, ale szerzaca się w Kościele degrengolada, czego wstrzasajacym przykładem kult pachamamy, zloty w asyżu, itp itd
5 miesięcy temu / antyheretyk
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.