DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Światowe wydatki na zbrojenia sięgają prawie 2 bilionów dolarów

Światowe wydatki na zbrojenia sięgają prawie 2 bilionów dolarów
Fot. Pixabay

Według ekspertów, globalne wydatki na zbrojenia wzrosły w 2019 roku o 3,7 procent i wyniosły 1,917 biliona dolarów. Na czele listy dziesięciu krajów o największym budżecie na cele militarne znajdują się Stany Zjednoczone, następnie Chiny i Indie oraz Arabia Saudyjska – ogłosił w poniedziałek Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).

 

Według raportu, Stany Zjednoczone wydały ok. 732 mld dolarów, co stanowi 38 procent wszystkich światowych wydatków na zbrojenia. Chińczycy przeznaczyli na ten cel 261 miliardów, Hindusi – 71,1 mld i awansowali, po raz pierwszy, na 3. miejsce w zestawieniu. Natomiast w Arabii Saudyjskiej wydatki spadły o 16 procent. Nadal jednak największy kraj na Półwyspie Arabskim zajmuje piąte miejsce w globalnym rankingu wydatków na zbrojenia.

Niemcy są siódme wśród 15 krajów o najwyższym poziomie wydatków na zbrojenia, ze wzrostem o 10 procent w porównaniu z rokiem 2018 . SIPRI odnotowuje też znaczny wzrost wydatków w Bułgarii – o 127 proc., Togo o 70 proc., Ugandzie o 52 proc. i Słowacji o 48 proc. Instytut odnotował także znaczny wzrost wydatków wojskowych w bałkańskich krajach: Serbii i Macedonii Północnej.

Celem powstałego w 1966 r. i finansowanego przez rząd Szwecji Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) są naukowe badania nad kwestiami konfliktu i współpracy, pokojowego rozwiązania światowych konfliktów. SIPRI informuje m.in. o wydatkach na zbrojenia w poszczególnych krajach, produkcji i sprzedaży broni przez różne kraje.

 

KAI

 


DATA: 2020-04-27 18:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A gdzie w tym zestawieniu jest Rosja?
6 miesięcy temu / Grzegorz Ch.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.