DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Światowe Towarzystwo Medyczne chce łamać lekarskie sumienia. Chodzi o aborcję

Światowe Towarzystwo Medyczne chce łamać lekarskie sumienia. Chodzi o aborcję

Światowe Towarzystwo Medyczne (WMA), zrzeszające krajowe organizacje lekarskie z ponad 100 państw i reprezentujące ponad 10 milionów lekarzy na całym świecie, zamierza przyjąć nowe wytyczne, które będą wymagały od medyków uśmiercania dzieci poczętych, nawet wbrew sumieniu lekarza.

 

WMA powstała w 1947 roku w odpowiedzi na okrucieństwa, jakich dopuszczali się niemieccy naziści podczas II wojny światowej. Towarzystwo miało pomóc zapewnić niezależność lekarzy, umożliwić swobodną komunikację między ich członkami,  aktywną współpracę w celu osiągnięcia konsensusu w sprawach etyki lekarskiej i kompetencji zawodowych oraz promowania wolności zawodowej lekarzy na całym świecie.

 

Organizacja z założenia ma przyczyniać się do zapewnienia wysokiej jakości opieki medycznej, poszanowania życia ludzkiego i poprawy jakości życia wszystkich ludzi na świecie.

Towarzystwo do chwili obecnej wymagało od medyków m.in. zapewnienia ciągłości opieki nad pacjentkami, które zdecydowały się na aborcje. Nie zmusza jednak lekarzy do wykonywania tego typu „zabiegów”.

 

Niedawno WMA zaproponowała rewizję dotychczasowych wytycznych, które jeśli wejdą w życie, zagrożą prawom sumienia wszystkich pracowników służby zdrowia.

 

Proponuje się nowelizację wytycznych i wprowadzenie zapisu, który stanowi, że „Indywidualni lekarze mają prawo do wyrażania sprzeciwu sumienia i niewykonywania aborcji, ale to prawo nie upoważnia ich do utrudniania lub odmawiania dostępu do legalnych usług aborcyjnych, ponieważ opóźniałoby to opiekę nad kobietami, narażając ich zdrowie i życie. W takich przypadkach lekarz musi skierować kobietę do chętnego do wykonania zabiegu i odpowiednio wyszkolonego pracownika służby zdrowia w tym samym lub innym łatwo dostępnym zakładzie opieki zdrowotnej, zgodnie z prawem krajowym. Jeśli skierowanie nie jest możliwe, lekarz, który wyrazi sprzeciw, musi zapewnić bezpieczną aborcję lub zastosować jakąkolwiek inną procedurę, aby uratować życie kobiety i zapobiec poważnemu uszczerbkowi dla jej zdrowia”.

 

Proponowane zmiany w polityce przewidują eliminację zapisu, który „wymaga od lekarza zachowania szacunku dla ludzkiego życia”.

 

- Nie uznajemy, by aborcja stanowiła opiekę zdrowotną. Międzynarodowy wpływ Towarzystwa na globalną politykę aborcyjną może być nieobliczalny – ubolewał dr Peter T. Morrow, prezes zarządu Catholic Medical Association (CMA).

 

- Łączymy się z przedstawicielami ponad 25 tys. lekarzy, pielęgniarek, pracowników służby zdrowia i rzeczników pacjentów, którzy zapewniają doskonałą, naukową, etyczną i moralną opiekę zdrowotną zgodnie z zasadami przysięgi Hipokratesa. Wspólnie domagamy się, aby rewizja wytycznych WMA została odrzucona z powodu podważania wolności sumienia lekarzy odnośnie kwestii aborcji w perspektywie krótkoterminowej, a eutanazji i wspomaganego samobójstwa w perspektywie długoterminowej – dodał dr Morrow.

 

W USA o przyjęciu wytycznych zadecyduje American Medical Association (AMA), które jest członkiem stowarzyszonym WMA. CMA wspiera prawa sumienia wszystkich pracowników służby zdrowia w odniesieniu do aborcji, wspomaganego samobójstwa itp. Wraz z American Association of Pro-Life Obstetricians and Gynecologists, American College of Pediatricians, Christian Medical & Dental Association, National Association of Catholic Nurses-US oraz The Nation Catholic Bioethics Center stanowczo potępiło proponowaną przez WMA zmianę, zmuszającą lekarzy do naruszania ich praw sumienia.

 

Zaproponowane przez WMA wytyczne mogą stać się polityką globalną, o ile zgromadzenie ogólne je zaakceptuje podczas posiedzenia zaplanowanego na październik.

 

Źródło: lifesitenews.com.

AS


DATA: 2018-02-15 08:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ci co odrzucają etykę z przysięgi Hipokratesa nie mogą nazywać się lekarzami.
ponad 2 lata temu / Obserwator
 
Lewactwo korzysta z każdej okazji i każdej opanowanej przez siebie organizacji do łamania ludzkich sumień.
ponad 2 lata temu / klioes vel pislamista
 
Mengele też był lekarzem. Z wykształcenia. I paru innych.
ponad 2 lata temu / Kazio
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.