DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Światowe rankingi – wolność gospodarcza systematycznie ograniczana

Światowe rankingi – wolność gospodarcza systematycznie ograniczana
fot.lusi/sxc.hu

Ostatnie wyniki badań Instytutu Frasera, kanadyjskiej konserwatywno-liberalnej fundacji wskazują na Nową Zelandię, Holandię i Hongkong jako państwa, w których panuje największa wolność ekonomiczna. Polska znalazła się w tym rankingu w czwartej dziesiątce, choć pod względem wolności osobistej zostaliśmy ocenieni dość wysoko.

 

Do krajów o wysokim poziomie swobód gospodarczych należy również zaliczyć, według raportu, Australię, Kanadę, Irlandię, USA, a także Danię, Japonię i Estonię. Wszystkie te państwa w dziesięciostopniowej skali mają znacznie powyżej ośmiu punktów. Polska osiągnęła łączny wynik 7,73 punktu, co dało 37. pozycję w rankingu. Przed nami uplasowały się m.in. Niemcy, Francja, Wielka Brytania i państwa skandynawskie, ale także Kostaryka, Gwatemala czy Salwador. Wskaźnik wolności osobistej w naszym kraju został oceniony na 8,6 punktu, gospodarczej zaś znacznie gorzej – 6,88 punktu.

 

Kilka dni temu własny, doroczny raport opublikowały z kolei Heritage Foundation i „Wall Street Journal” – Index of Economic Freedom 2013. W Polsce partnerem strategicznym raportu jest  fundacja Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – Warsaw Enterprise Institute. Ogólne wnioski, płynące z raportu, nie są optymistyczne. „Globalny postęp w kierunku wolności gospodarczej będzie nadal zatrzymywany” – napisano w komentarzu. Ogólny wskaźnik wolności gospodarczej dla świata wynosi 59,6 punktu i jest tylko o jedną dziesiątą punktu powyżej średniego wyniku z 2012 roku. Poprawa niemalże niezauważalna, uzależniona w znacznym stopniu od przyjętej metody oceny wolności gospodarczej, trend ogólny zaś to raczej systematyczne ograniczanie wolności gospodarczej.

 

Na 177 państw objętych badaniem, w rankingu na 2013 r. lepsze wyniki wobec roku poprzedniego uzyskało 91 krajów, gorsze wyniki ma 78 państw. Globalna średnia wydatków rządowych jest niższa, niż w ubiegłym roku, ale w wielu państwach towarzyszą im coraz dalej idące regulacje – np. podnoszenie wynagrodzenia minimalnego i usztywnianie rynku pracy.

 

Polska zajęła 57. miejsce na świecie i w porównaniu do ubiegłego roku awansowała o 7 miejsc. Poprawiliśmy zeszłoroczny wynik o 1,8 punktu, otrzymując łącznie 66 punktów. Poprawa, zdaniem autorów raportu, nastąpiła m.in. w łatwości prowadzenia biznesu. Pod tym względem zajmujemy aż 11 pozycję na świecie. W obszarach praw własności oraz poziomu korupcji zajęliśmy odpowiednio 42. i 40. lokatę. Pośród państw europejskich Polska zajmuje 26. miejsce na 43 badanie kraje i ma wynik powyżej globalnej średniej. Autorzy Indeksu zwracają jednak uwagę na zagrożenia polskiej gospodarki, m.in. wysoki deficyt budżetowy, wzrost zadłużenia publicznego oraz niewydajny wymiar sprawiedliwości. Jeżeli chodzi o wydatki publiczne Polska zajmuje dopiero 140. miejsce na 177 badanych państw.

 

O ile oceny Instytutu Frasera są dość wyważone i raczej oddają rzeczywistość, tak autorzy raportu Heritage Foundation w kontekście Polski wykazali się chyba zbyt daleko posuniętym optymizmem, tym bardziej, że z roku na rok jest w naszym kraju coraz gorzej. Przeciętny Polak wskaże raczej na rosnące ceny i rosnącą opresję podatkową, a nie na łatwość prowadzenia biznesu. Skoro jest u nas tak dobrze, to dlaczego tego nie widać? Przypomina się stary dowcip, funkcjonujący za czasów PRL-u. Pewien taksówkarz niezmiennie słyszał od swoich klientów narzekania na władzę. Za którymś razem, odwracając się do utyskującego pasażera, powiedział: „Panie, jak to jest, w mediach mówią, że władza cieszy się 99-proc. poparciem, a ja wciąż ten jeden procent wożę!”.

 

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: forsal.pl, zpp.net.pl

 


DATA: 2013-01-14 09:45
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A co to takiego wolnosc godpodarcza?
ponad 7 lat temu / Malopolanin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.