DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   TEMAT NUMERU: NADZIEJA W FATIMIE

Mateusz Ziomber

Światło z Fatimy

Światło z Fatimy

Wiek XX widział wiele: komunizm i narodowy socjalizm, dwie wojny światowe i jedną „zimną”, kryzysy gospodarcze i polityczne, euforię powojennego optymizmu i życie w cieniu – jak się wydawało – nieuchronnej atomowej „apokalipsy”. Widział kolejne rewolucje i ich tragiczne skutki, wielkie przełomy i podążające za nimi fale rozczarowania. Łudzimy się myślą o oswojeniu historii, choć o przyszłości myślimy z optymizmem o wiele mniejszym niż poprzednie pokolenia. Tymczasem obraz sytuacji, w której ciągle się znajdujemy, został nam dany już sto lat temu. W Fatimie.

 

Autentyczne objawienia prywatne są szczególnym darem, ofiarowanym nie tylko ich świadkom. To znaki dawane w celu skruszenia naszej obojętności i wzmocnienia wiary, wezwania do działania, do duchowej walki o zbawienie dusz. Choć posiadają one „prywatny” charakter – nie zmieniają ani nie dodają niczego do Objawienia, które zakończyło się wraz ze śmiercią ostatniego z Apostołów – są skierowane do Kościoła, poszczególnych narodów i całej ludzkości. Stanowią jasne przypomnienie, że Bóg nie chce śmierci grzesznika, lecz tego, aby występny zawrócił ze swej drogi i żył (Ez 33, 11). Znamy treść błogosławieństw, przypowieści o siewcy i chwaście, ziarnku gorczycy i zaczynie, skarbie i perle, pannach mądrych i głupich. Wiemy, że Chrystus zwyciężył świat (J 16, 33) i że mądrość Krzyża jest głupotą w oczach świata. Właśnie o tym przypominają wielkie objawienia maryjne XIX i XX wieku – w La Salette, Lourdes, Fatimie i Akicie.


Kościół uznał autentyczność objawień przekazanych Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji, ponieważ – jak w 1982 roku tłumaczył święty Jan Paweł II – przekazują one prawdę i wezwanie samej Ewangelii. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (Mt 1, 15): są to pierwsze słowa, jakie Mesjasz skierował do ludzkości. Orędzie z Fatimy jest w swej istocie wezwaniem do nawrócenia i pokuty, tak jak Ewangelia. Wołanie to rozległo się na początku XX wieku i stąd zostało skierowane szczególnie do tego stulecia.


Dalej żyjemy w cieniu Fatimy, jej przesłanie nie straciło na aktualności.

Nie jest przypadkiem, że nadprzyrodzone objawienia często są adresowane do dzieci (zob. Mt 18, 2–5). To ostrzeżenia, wezwania do pokuty i nawrócenia, przypominające o Bogu, który dał nam Syna, abyśmy mieli życie wieczne (zob. J 3, 16), ale także o Bogu zazdrosnym (Wj 20, 5), który nie dozwoli z siebie szydzić (Ga 6, 8). Fatima nie pozostawia wątpliwości: miłosierdzie Boga jest równie wielkie i doskonałe jak Jego sprawiedliwość. To ciągła groźba pod adresem współczesnego świata. Słyszeliśmy ją wyraźnie w orędziu z La Salette: Jeżeli mój lud nie zechce się poddać, będę zmuszona puścić ramię Mojego Syna. Jest ono tak ciężkie i tak przygniatające, że już dłużej nie będę mogła go podtrzymywać. Od jak dawna już cierpię z waszego powodu! Chcąc, aby Mój Syn was nie opuścił, jestem zmuszona nieustannie wstawiać się za wami. Ale wy sobie nic z tego nie robicie.


Objawienia Matki Bożej wymagają odpowiedzi i wierności. Jak wyglądałaby dziś Francja, gdyby Ludwik XIV podążył za przesłaniem danym Małgorzacie Marii Alacoque? Jak potoczyłaby się historia, gdyby Francuzi wykorzystali szansę daną im w La Salette? Każde z tych objawień prowokowało tę samą pokusę: okrojenia go i dostosowania do ducha czasów, stworzenia nowego „przesłania” sfabrykowanego zgodnie z oczekiwaniami epoki.


Zbliżające się stulecie objawień w Fatimie naturalnie rodzi pytanie o odpowiedź udzieloną orędziu fatimskiemu; o wierność, z jaką zostało przyjęte.


Epoka, która rozpoczęła się 13 maja 1917 roku, jeszcze się nie zakończyła. Rosja się nie nawróciła, jej błędy rozpowszechniły się na całym świecie, wkraczając – w postaci teologii wyzwolenia – do samego jądra Kościoła katolickiego. Posoborowe zmiany w życiu Kościoła nie przyniosły odrodzenia, nie stworzyły też „pozytywnych relacji” ze światem, który coraz bardziej oddala się od praw Ewangelii. Upadek ZSRR nie zakończył tego rozdziału historii, błędy Rosji mają głębokie, zachodnie źródła. A te ciągle biją.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Druga rocznica legalizacji aborcji w Irlandii skłania do zastanowienia się nad bolesnymi dziejami tego kraju w ostatnich latach. Kraju, który odwrócił się niemal całkowicie od swego dziedzictwa. Czas wyciągnąć z tego wnioski, by uniknąć błędów mieszkańców Zielonej Wyspy.

 
 

Krwawe zamieszki na ulicach. Gospodarka w ruinie. Trzydzieści milionów bezrobotnych. Dług publiczny na poziomie tak astronomicznym, że coroczny proces uchwalania budżetu regularnie kończy się kryzysem. Opozycja, która regularnie podważa status prawny rządu, a prezydentowi zarzuca dyktatorskie ciągoty. To nie jest obraz jakiejś republiki bananowej: to jest opis wiodącego światowego supermocarstwa Anno Domini 2020.

 

Do belgijskiego sądu wpłynęły dwa pozwy związane z obostrzeniami nałożonymi w czasie pandemii koronawirusa. Złożyło je 30 znanych osób. Oskarżają oni państwo o łamanie podstawowych praw człowieka.

 

Ukraiński Rzecznik Praw Dziecka Mykoła Kuleba poinformował we wtorek, że jedno z niemowląt przeznaczonych do surogacji zostało zamówione przez „seryjnego pedofila”. Incydent na łamach portalu wPolityce.pl opisuje Grzegorz Górny.

 

Jesteśmy uznawani za bezpieczne państwa i jest kwestią dni, może tygodni, aż będziemy bardziej otwierali nasze kraje i będziemy szukać również bliższych kontaktów między naszymi społeczeństwami – oświadczył we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.