DZIŚ JEST:   22   LISTOPADA   2019 r.

Św. Cecylii, męczennicy
Św. Sawy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Filip Maria Muszyński

Światło w pochmurny dzień


Przekonanie, że sztuka w żaden sposób nie podlega kryteriom religijnym, uchodzi współcześnie niemal za dogmat. Działania obrażające religię, a nawet ewidentne bluźnierstwa usprawiedliwia się „walorami artystycznymi” i traktuje ulgowo. Ponadto uważa się, że wielcy artyści mieli w sobie coś z buntowników, zatem postawa kontestująca porządek społeczny oraz moralność i prawdy wiary jest nieodłącznym elementem artystycznej osobowości. To poważny błąd. Owszem, wielu uzdolnionych ludzi rzeczywiście postępowało niezgodnie z Dekalogiem lub wprost sprzeciwiało się Kościołowi, podobnie jak wielu wybitnych dowódców walczyło po stronie totalitarnych reżimów. Nie dowodzi to słuszności ich przekonań, a jedynie zaangażowania po złej stronie i – co za tym idzie – faktycznego marnowania talentu.

Należy z całą mocą podkreślić, że skandalizowanie i lekkość obyczajów nie są nieodłącznymi elementami życia artysty. Oglądając znakomite obrazy, piękne rzeźby czy zapierające dech w piersiach kościoły, częstokroć jesteśmy raczeni pieprznymi anegdotami z życia malarzy, rzeźbiarzy i architektów. Wielokrotnie zdarza się nam usłyszeć, że artysta to ktoś więcej niż zwykły człowiek, przeto na więcej może sobie pozwolić. I chociaż często zdarza się usłyszeć opinie, że Akademie Sztuk Pięknych to siedlisko zepsucia, łagodzone komentarzem typu: Wiadomo, artyści…, to – bez względu na to czy i w jakim stopniu dajemy im wiarę – powinniśmy pamiętać, że tak być nie musi. Jeden z najwybitniejszych malarzy włoskiego Quattrocenta, dominikanin Giovanni z Fiesole, znany jako Fra Angelico, został kiedyś podjęty obiadem przez papieża Mikołaja V. Kiedy podano danie mięsne, zakonnik miał wątpliwości, czy może je spożyć bez zgody swego przeora, w ogóle nie biorąc pod uwagę władzy Ojca Świętego. Tak wielka była jego pokora i skromność.

Kto uprawia sztukę, potrzebuje spokoju i życia bez trosk
Giorgio Vasari, opisując żywoty najznamienitszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów końca średniowiecza i czasów renesansu, wielokrotnie podkreślał znaczenie, jakie dla działań artystycznych mają dobre cechy charakteru...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Liturgia nie jest naszą własnością, nie my jesteśmy jej kreatorami. Mamy być jej wiernymi uczestnikami – powiedział bp Mirosław Milewski w płockiej katedrze. Hierarcha uczestniczył we Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, potocznie określanej mianem „Mszy św. trydenckiej”.

 
 

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie kontynuuje akcję „zanurzania we krwi” męczenników najważniejszych światowych zabytków, katedr oraz kościołów. Kościoły są oświetlane na czerwono, po to, by świat nie zamykał oczu na męczeństwo chrześcijan. W "Raporcie PCH24" także o muzułmańskich studentach z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy domagają się zmiany planu zajęć. Chodzi o to, aby przerwy były dostosowane do pór ich modlitwy. Na program zaprasza Jacek Ożóg.

 

Tzw. homoseksualne gospodarstwa domowe stanowią w San Francisco i Kalifornii około 3 proc. wszystkich gospodarstw w USA. W innych większych aglomeracjach jest to około 1 do 2 proc. – podał amerykański urząd statystyczny.

 

O skali skrętu Prawa i Sprawiedliwości w lewą stronę politycznego sporu najlepiej może świadczyć fakt krytyki formacji nawet w jej własnym, nieformalnym zapleczu intelektualnym. W bardzo mocnych słowach ostatnie działania partii rządzącej, a szczególnie słowa wicepremiera Jarosława Gowina o „genderowym Rejtanie” podsumował Józef Orzeł z Klubu Ronina. Z jego wypowiedzi wynika także, że istnieje ryzyko pójścia PiS-u drogą brytyjskich „konserwatystów”, zaś wokół obozu rządzącego i w nim samym pojawiło się pojęcie „zielonego konserwatyzmu”.

 

Czerwona, tęczowa oraz zielona lewica różnią się głównym polem zainteresowania, acz dzisiaj zwykle trudno jednoznacznie przypisać dane ugrupowanie do któregoś z postępowych kolorów. Obecnie różnice są niemalże niedostrzegalne nawet w Polsce, gdzie dawni czerwoni towarzysze akceptują tęczowe i zielone postulaty. Nie może to dziwić, wszak wszystkie odmiany lewicy wywodzą się z jednego, wspólnego źródła.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.