DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Filip Maria Muszyński

Światło w pochmurny dzień


Przekonanie, że sztuka w żaden sposób nie podlega kryteriom religijnym, uchodzi współcześnie niemal za dogmat. Działania obrażające religię, a nawet ewidentne bluźnierstwa usprawiedliwia się „walorami artystycznymi” i traktuje ulgowo. Ponadto uważa się, że wielcy artyści mieli w sobie coś z buntowników, zatem postawa kontestująca porządek społeczny oraz moralność i prawdy wiary jest nieodłącznym elementem artystycznej osobowości. To poważny błąd. Owszem, wielu uzdolnionych ludzi rzeczywiście postępowało niezgodnie z Dekalogiem lub wprost sprzeciwiało się Kościołowi, podobnie jak wielu wybitnych dowódców walczyło po stronie totalitarnych reżimów. Nie dowodzi to słuszności ich przekonań, a jedynie zaangażowania po złej stronie i – co za tym idzie – faktycznego marnowania talentu.

Należy z całą mocą podkreślić, że skandalizowanie i lekkość obyczajów nie są nieodłącznymi elementami życia artysty. Oglądając znakomite obrazy, piękne rzeźby czy zapierające dech w piersiach kościoły, częstokroć jesteśmy raczeni pieprznymi anegdotami z życia malarzy, rzeźbiarzy i architektów. Wielokrotnie zdarza się nam usłyszeć, że artysta to ktoś więcej niż zwykły człowiek, przeto na więcej może sobie pozwolić. I chociaż często zdarza się usłyszeć opinie, że Akademie Sztuk Pięknych to siedlisko zepsucia, łagodzone komentarzem typu: Wiadomo, artyści…, to – bez względu na to czy i w jakim stopniu dajemy im wiarę – powinniśmy pamiętać, że tak być nie musi. Jeden z najwybitniejszych malarzy włoskiego Quattrocenta, dominikanin Giovanni z Fiesole, znany jako Fra Angelico, został kiedyś podjęty obiadem przez papieża Mikołaja V. Kiedy podano danie mięsne, zakonnik miał wątpliwości, czy może je spożyć bez zgody swego przeora, w ogóle nie biorąc pod uwagę władzy Ojca Świętego. Tak wielka była jego pokora i skromność.

Kto uprawia sztukę, potrzebuje spokoju i życia bez trosk
Giorgio Vasari, opisując żywoty najznamienitszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów końca średniowiecza i czasów renesansu, wielokrotnie podkreślał znaczenie, jakie dla działań artystycznych mają dobre cechy charakteru...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Francuski sąd w środę nakazał szwajcarskiemu bankowi inwestycyjnemu UBS zapłacić rekordową grzywnę w wysokości ponad 4,5 miliarda euro (około 15,54 miliardów złotych) za nielegalne pozyskiwanie zamożnych francuskich klientów, by pomóc im uniknąć płacenia podatków. Z zasądzonej kwoty, 800 milionów euro miałoby trafić bezpośrednio do francuskiego rządu.

 

 
 

Amerykański aktor Jussie Smollett, który miał zostać napadnięty i torturowany przez dwóch niezidentyfikowanych rasistów i homofobów został oskarżony o składanie fałszywych zeznań. Okazuje się, że atak na jego osobę został starannie zaplanowany i wyreżyserowany przez niego samego.

 

Czechy zaskarżyły dyrektywę Unii Europejskiej, która prowadzi do rozbrojenia obywateli i ogranicza prawo do posiadania broni. Argumenty czeskiej strony to m.in. brak związku tej dyrektywy z faktyczną walką z terroryzmem oraz ograniczanie wolności obywatelskich.

 

Kieleccy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o wykreśleniu z grona honorowych obywateli Kielc 31 żołnierzy Armii Czerwonej. Wydarzenie ma charakter symboliczny, gdyż uchwałę przyjęto w czasie rozpoczynających się już w całej Polsce uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak dała odpór dziennikarkom stacji TVN, które w krzyżowym ogniu pytań domagały się odpowiedzi w sprawie twittu, wzywającego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego do wycofania się z podpisania deklaracji LGBT+. Pani Kurator w rzeczowy i logiczny sposób, po kolei obalała wszystkie twierdzenia dziennikarek.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.