DZIŚ JEST:   18   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Łukasza Ewangelisty
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Filip Maria Muszyński

Światło w pochmurny dzień


Przekonanie, że sztuka w żaden sposób nie podlega kryteriom religijnym, uchodzi współcześnie niemal za dogmat. Działania obrażające religię, a nawet ewidentne bluźnierstwa usprawiedliwia się „walorami artystycznymi” i traktuje ulgowo. Ponadto uważa się, że wielcy artyści mieli w sobie coś z buntowników, zatem postawa kontestująca porządek społeczny oraz moralność i prawdy wiary jest nieodłącznym elementem artystycznej osobowości. To poważny błąd. Owszem, wielu uzdolnionych ludzi rzeczywiście postępowało niezgodnie z Dekalogiem lub wprost sprzeciwiało się Kościołowi, podobnie jak wielu wybitnych dowódców walczyło po stronie totalitarnych reżimów. Nie dowodzi to słuszności ich przekonań, a jedynie zaangażowania po złej stronie i – co za tym idzie – faktycznego marnowania talentu.

Należy z całą mocą podkreślić, że skandalizowanie i lekkość obyczajów nie są nieodłącznymi elementami życia artysty. Oglądając znakomite obrazy, piękne rzeźby czy zapierające dech w piersiach kościoły, częstokroć jesteśmy raczeni pieprznymi anegdotami z życia malarzy, rzeźbiarzy i architektów. Wielokrotnie zdarza się nam usłyszeć, że artysta to ktoś więcej niż zwykły człowiek, przeto na więcej może sobie pozwolić. I chociaż często zdarza się usłyszeć opinie, że Akademie Sztuk Pięknych to siedlisko zepsucia, łagodzone komentarzem typu: Wiadomo, artyści…, to – bez względu na to czy i w jakim stopniu dajemy im wiarę – powinniśmy pamiętać, że tak być nie musi. Jeden z najwybitniejszych malarzy włoskiego Quattrocenta, dominikanin Giovanni z Fiesole, znany jako Fra Angelico, został kiedyś podjęty obiadem przez papieża Mikołaja V. Kiedy podano danie mięsne, zakonnik miał wątpliwości, czy może je spożyć bez zgody swego przeora, w ogóle nie biorąc pod uwagę władzy Ojca Świętego. Tak wielka była jego pokora i skromność.

Kto uprawia sztukę, potrzebuje spokoju i życia bez trosk
Giorgio Vasari, opisując żywoty najznamienitszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów końca średniowiecza i czasów renesansu, wielokrotnie podkreślał znaczenie, jakie dla działań artystycznych mają dobre cechy charakteru...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W Belgii trwa walka o życie młodej dziewczyny, cierpiącej na depresję. 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven domaga się prawa do eutanazji. Powodem tego żądania jest jej przekonanie, że jest brzydka.

 
 

W nowym oświadczeniu na temat trwającego w Rzymie synodu amazońskiego kardynał Walter Brandmüller – uznany historyk Kościoła i jeden z dwóch żyjących hierarchów, którzy sformułowali Dubia odnoszące się do adhortacji Amoris laetitia – ostrzega przed zastąpieniem wiary katolickiej „panteistyczną religią naturalną człowieka”.

 

Czy czeka nas kolejna edycja rewolucyjnych marszów – coś na kształt „czarnych protestów 2.0”?

 

Celibat ma w sobie niezrównany potencjał ewangelizacyjny, którego najbardziej dziś potrzebują tubylcze kultury Amazonii, aby odkryć Chrystusa i Jego Kościół jako tajemnicę miłości i radości – przypomina kard. Marc Ouellet. Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów, a zarazem przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej po raz kolejny studzi zapały w synodalnej dyskusji o wyświęcaniu żonatych mężczyzn.

 

…That, is the question! Rządy europejskie zatwierdziły umowę brexitową. Brytyjski premier i szef komisji europejskiej zgodnie zapewniają, że to ostatnia szansa. Parlament brytyjski musi ją ratyfikować albo wyjść bez umowy. Tylko… to wszystko już było…?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.