DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Filip Maria Muszyński

Światło w pochmurny dzień


Przekonanie, że sztuka w żaden sposób nie podlega kryteriom religijnym, uchodzi współcześnie niemal za dogmat. Działania obrażające religię, a nawet ewidentne bluźnierstwa usprawiedliwia się „walorami artystycznymi” i traktuje ulgowo. Ponadto uważa się, że wielcy artyści mieli w sobie coś z buntowników, zatem postawa kontestująca porządek społeczny oraz moralność i prawdy wiary jest nieodłącznym elementem artystycznej osobowości. To poważny błąd. Owszem, wielu uzdolnionych ludzi rzeczywiście postępowało niezgodnie z Dekalogiem lub wprost sprzeciwiało się Kościołowi, podobnie jak wielu wybitnych dowódców walczyło po stronie totalitarnych reżimów. Nie dowodzi to słuszności ich przekonań, a jedynie zaangażowania po złej stronie i – co za tym idzie – faktycznego marnowania talentu.

Należy z całą mocą podkreślić, że skandalizowanie i lekkość obyczajów nie są nieodłącznymi elementami życia artysty. Oglądając znakomite obrazy, piękne rzeźby czy zapierające dech w piersiach kościoły, częstokroć jesteśmy raczeni pieprznymi anegdotami z życia malarzy, rzeźbiarzy i architektów. Wielokrotnie zdarza się nam usłyszeć, że artysta to ktoś więcej niż zwykły człowiek, przeto na więcej może sobie pozwolić. I chociaż często zdarza się usłyszeć opinie, że Akademie Sztuk Pięknych to siedlisko zepsucia, łagodzone komentarzem typu: Wiadomo, artyści…, to – bez względu na to czy i w jakim stopniu dajemy im wiarę – powinniśmy pamiętać, że tak być nie musi. Jeden z najwybitniejszych malarzy włoskiego Quattrocenta, dominikanin Giovanni z Fiesole, znany jako Fra Angelico, został kiedyś podjęty obiadem przez papieża Mikołaja V. Kiedy podano danie mięsne, zakonnik miał wątpliwości, czy może je spożyć bez zgody swego przeora, w ogóle nie biorąc pod uwagę władzy Ojca Świętego. Tak wielka była jego pokora i skromność.

Kto uprawia sztukę, potrzebuje spokoju i życia bez trosk
Giorgio Vasari, opisując żywoty najznamienitszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów końca średniowiecza i czasów renesansu, wielokrotnie podkreślał znaczenie, jakie dla działań artystycznych mają dobre cechy charakteru...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Sami więc z siebie nic nie potrafimy chyba tylko zło, które właśnie jest brakiem dobra, porządku, siły. Jeżeli uznamy tę prawdę i spoglądniemy na Boga, od którego otrzymujemy w każdej chwili wszystko, co mamy, natychmiast widzimy, że On, Bóg, i więcej dać może i pragnie jako najlepszy Ojciec dać nam wszystko, co nam jest potrzebne. Gdy jednak dusza sobie przypisuje to, co jest darem Bożym, czyż Pan Bóg może ją obsypywać łaskami? Przecież wtedy utwierdzałby ją w fałszywym i aroganckim mniemaniu.

 
 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 

Delegacja z Izraela, która 13 maja przyleciała do Polski, chciała spotkać się z przedstawicielami Ambasady USA w Warszawie. Tematem rozmów miały być m.in. żydowskie roszczenia majątkowe. Marcin Makowski na łamach wp.pl podaje, że Amerykanie odmówili spotkania nie chcąc zaostrzania konfliktu pomiędzy Polską a Izraelem.

 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel ma być jednym z kandydatów do objęcia fotela szefa Rady Europejskiej, informuje „Die Welt”. Zdaniem redakcji, polityk miałaby otrzymać poparcie m.in. ze strony państw Grupy Wyszehradzkiej i zastąpić na stanowisku Donalda Tuska.

 

W Lyonie doszło do poważnej eksplozji ładunku wybuchowego, który ranił co najmniej 6 osób. Zdarzenie miało miejsce w centrum miasta przy ul. Victora Hugo. Świadkowie relacjonują, że na skutek wybuchu, cała okolica została pokryta białym pyłem.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.