DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 25  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Nelson Fragelli

Światło rzucone na dogmat


Sztuka dojrzałego średniowiecza nie przestaje zachwycać. Świadczy o tym choćby reakcja francuskiej publiczności, która od 23 września do 16 stycznia dzień w dzień tłumnie odwiedzała sale wystawowe paryskiego muzeum Jacquemart-André. Mimo przeszywającego chłodu i zacinającego deszczu u drzwi muzeum ustawiały się długie kolejki pragnących ujrzeć z bliska wystawiane tam liczne dzieła Fra Angelico. Dostać się do środka nie było łatwo, gdyż administracja muzeum, mając na uwadze umożliwienie swobodnej kontemplacji arcydzieł, nie pozwalała, by gromadził się przed nimi nadmiar zwiedzających.

Fra Angelico to imię, pod którym dominikanin Giovanni da Fiesole, beatyfikowany za swe wybitne cnoty, zapisał się na kartach historii jako jeden z największych mistrzów sztuki sakralnej. Żył w pierwszej połowie XV wieku (1387–1455) w dominikańskim konwencie św. Marka we Florencji. Krótko po jego śmierci inny zakonnik, Domenico di Giovanni, podziwiając we florenckim sanktuarium maryjnym Santíssima Annunziata sceny z życia Jezusa Chrystusa odmalowane na szafce służącej do przechowywania wotów, wykrzyknął: Angelicus Pictor! Od tego czasu zaczęto nazywać malarza tym wyjątkowym epitetem, znakomicie odzwierciedlającym niezwykle żywy styl, jakiego używał Fra Angelico. Anielskość dzieł dominikańskiego twórcy wyrażała się w duchu filozofii scholastycznej innego dominikanina – św. Tomasza z Akwinu – nie bez przyczyny znanego jako Doctor Angelicus.

Błogosławiony pojmował swe dzieła zgodnie z tradycją średniowiecza jako narzędzie apostolstwa. Sztuka jego służyć miała nauce, skłaniać do modlitwy i kontemplacji. Na polecenie przełożonego ozdobił freskami cele współbraci oraz ściany konwentu św. Marka, pozostawiając tam obrazy, których czystość i prostota ujawniają intensywne życie wewnętrzne ich twórcy. Podobnie jak budowniczowie pierwszych gotyckich katedr w XII stuleciu upatrywali swego celu wyłącznie w duchowym umocnieniu wiernych, Fra Angelico widział go w głoszeniu prawdy i dogmatu, pragnął uwrażliwić dusze poprzez miękkość stylu...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do globalnej strategii walki z kryzysem klimatycznym, zniesienie restrykcji imigracyjnych dla niektórych państw muzułmańskich oraz obowiązek noszenia maseczek w podróżach międzystanowych – to niektóre z propozycji prezydenta-elekta Joe Bidena, które zamierza wprowadzić po swojej inauguracji.

 
 

W jaki sposób święta Urszula Ledóchowska przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości? Zobacz kolejny odcinek programu "Kobieta w Kościele".

 

Wokół wydarzeń z 6 stycznia w Waszyngtonie pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Oskarżony wtargnięcie do gmachu Kapitolu mężczyzna popełnił samobójstwo. Zmarł od kuli postrzałowej w klatce piersiowej. Policja aresztowała także uczestnika zajść, który okazał się członkiem radykalnej lewicowej organizacji. Ponadto wśród uczestników „zamachu” media zidentyfikowały oficer ds. psychologii tłumu.

 

Sześć państw Unii Europejskiej wyraziło „poważne zaniepokojenie” faktem ograniczenia dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. Ich zdaniem, taka sytuacja „nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.

 

Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesiła w związku z wprowadzonym w tym kraju nowym lockdownem możliwość organizacji chrztów, ślubów oraz bierzmowania. W komunikacie biskupi wyjaśnili, że wraz z nasilającą się liczbą zakażeń i zgonów wskutek COVID-19 występuje pilna potrzeba ograniczenia spotkań, w tym dużych uroczystości o charakterze religijnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.