DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Świat po rewolucji lutowej, czyli przed czym ostrzegała nas Fatimska Pani

Świat po rewolucji lutowej, czyli przed czym ostrzegała nas Fatimska Pani

W setną rocznicę Objawień Fatimskich wiele uwagi koncentruje się na historycznym kontekście istotnych dla całej ludzkości wydarzeń z portugalskiej wioski. Przypomina się przy tym bolszewicką rewolucję z jesieni roku 1917, jednak często pamięci umyka inna, jak najbardziej prawdziwa rewolucja. Do tej zaś doszło w Rosji w marcu (czyli wedle wschodniego kalendarza w lutym). Bolszewicka rewolucja październikowa z listopada była jedynie zamachem stanu, zamianą jednej republikańskiej ekipy na drugą. Czy więc możemy być pewni, że mówiąc o „błędach Rosji” Najświętsza Maryja Panna ostrzegała nas tylko i wyłącznie przed bolszewizmem?

 

Formalnie za początek rewolucji lutowej przyjmuje się 8 marca roku 1917, gdyż manifestacja z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet zamieniła się w rozruchy. Kilka dni później władze carskie nie miały już kontroli nad niektórymi dzielnicami Piotrogrodu (taką nazwę nadano imperialnej stolicy na fali antyniemieckich nastrojów z początku I Wojny Światowej). Następnie do manifestujących robotników dołączyli żołnierze. Polała się oficerska krew.

 

W tym czasie car, jako najwyższy dowódca armii, przebywał w białoruskim Mohylewie i nie miał pełnej wiedzy o sytuacji w stolicy. Dziś ciężko orzec, na ile obecność Mikołaja II w Piotrogrodzie odmieniłaby losy imperium, wszak od czasu skandalów z Rasputinem autorytet monarchy i carskiej rodziny podupadł. Imperatora jednak nad Newą nie było – państwa nie uratowała jego próba przedostania się do stolicy.

 

W zrewoltowanym mieście prędko powstały niezależne od caratu i konkurujące ze sobą ośrodki władzy, zaś carską rodzinę aresztowano. Władzę w kraju przejął Rząd Tymczasowy o charakterze koalicyjnym: łączył on w swoich szeregach zarówno liberalnych Kadetów (konstytucyjnych demokratów) jak i lewicowych eserowców (socjalistów-rewolucjonistów). Mimo takiego oblicza ideowego nowej władzy, w marcu, a więc ówczesnym rosyjskim lutym, bolszewicy Lenina wciąż byli marginesem życia politycznego, zaś sam ich wódz przebywał w Szwajcarii.

 

15 marca roku 1917 naciskany przez lewicowców i liberałów car Mikołaj II w imieniu własnym oraz carewicza Aleksego abdykował na rzecz swojego brata Michała. Ten jednak korony nie przyjął. Rosja formalnie jeszcze pół roku pozostawała monarchią, jednak bez monarchy. Fikcję zakończono we wrześniu, ogłaszając kraj republiką.

 

Mimo, że na tle bolszewików władza lewicowców i liberałów z Rządu Tymczasowego miała charakter umiarkowany, to właśnie zdarzenia z lutego uznać należy za rewolucję sensu stricto. To ona doprowadziła do obalenia caratu i zmiany ustroju państwa z monarchii na republikę. W tym kontekście rewolucja październikowa była jedynie zamachem stanu, puczem w łonie stronnictw antymonarchistycznych, dokonanym przez ugrupowanie radykalniejsze.

 

Po rewolucji lutowej, a jeszcze przed bolszewickim przewrotem z listopada roku 1917, pastuszkom z portugalskiej wsi objawiała się Najświętsza Maryja Panna. Wśród licznych wezwań i zapowiedzi, Matka Zbawiciela przepowiedziała, że Rosja rozpowszechni po świecie swoje błędy. Objawienia trwały od 13 maja do 13 października roku 1917.

 

Zwykle uważa się, że Matka Boża mówiąc o „błędach Rosji” miała na myśli bolszewizm. To właśnie ta ideologia wkrótce doprowadziła do wieloletniej i krwawej wojny domowej w dawnym Imperium Romanowów, a gdy „biali” przegrali z „czerwonymi”, to nowa władza wciąż mordowała i bezcześciła świętości, lansując przy tym wszelkie możliwe „nowinki” obyczajowe. Komunistyczna ideologia za sprawą międzynarodowej pozycji Moskwy oraz wydarzeń wojennych rozpowszechniła się wkrótce w dziesiątkach państw.

 

Jednak na Maryjne ostrzeżenie o „błędach Rosji” spojrzeć możemy w inny sposób. W trakcie trwania fatimskich objawień w rozpadającym się Imperium rządzili liberałowie. To oni doprowadzili do upadku monarchii, systemu uznawanego przez Kościół za najbliższy ponadczasowym ideałom ładu. Drugi z premierów Rządu Tymczasowego, eserowiec Aleksander Kiereński, był nawet… masonem.

 

Przedpaździernikowy gabinet lewicowców i liberałów był miałki. Nie tylko nie porywał tłumów, ale wedle wszelkiego prawdopodobieństwa nie przekonywał także własnych ministrów. Konstytucyjni demokraci do spółki z eserowcami, czyli koalicja, jaką moglibyśmy nazwać centro-lewicową, obaliła stary porządek, nie proponując w jego miejsce nic atrakcyjnego. Niszcząc fundamenty ładu, otworzono drogę do władzy dla elementów radykalnych – bolszewików. W światowym procesie rewolucyjnym Rząd Tymczasowy odegrał więc rolę służebną wobec lewicowych ekstremistów. Małymi kroczkami przyzwyczajał ludzi do nowej sytuacji, a gdy spełnił swoją rolę, zniknął. I właśnie owo zniknięcie historycy zwykli nazywać rewolucją październikową.

 

Rosja – zgodnie ze słowami Najświętszej Maryi Panny – miała rozpowszechnić błędy, wywołując w ten sposób wojny i prześladowania Kościoła. Czy patrząc na wiek XX oraz współczesny świat możemy być pewni, że owym wywołującym prześladowania błędem był wyłącznie bolszewizm, a nie, do spółki z nim, tryumfujący dzisiaj w świecie Zachodnim liberalizm, ideologia bliska Rządowi Tymczasowemu sprawującemu władzę w trakcie objawień fatimskich?

 


Michał Wałach
 


DATA: 2017-03-17 08:59
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A ja spotkałem się z jeszcze inną tezą. "Błędy Rosji" ! To jest ważne, a nie ZSRR, sowieckie, ... . A błędy Rosji to przede wszystkim Prawosławie. A bez prawosławia nie było by Komunizmu. Bo Komunizm w takiej formie mógł się przyjąc jedynie w takim kraju jak Rosja o podłożu Prawosławnym - Bizantyjskim. Bo to Prawosławie daje podstawe filozoficzną kolektywizmu : "Jednostka niczyn - Władca/Państwo wszystkim". To hipoteza. Do przemyślenia.
ponad 1 rok temu / Tomasz Modelski
 
Zdecydowana nadinterpretacja! Skoro w objawieniach jest mowa o "błędach, które Rosja rozpowszechni po całym świecie" to jak,,że zaliczyć do nich epizod, umiarkowanej raczej liberalizmu, którego Rosja, nawet gdyby chciała, nie miała czasu rozprzestrzeniać w świecie- tym, długo przed rewolucją lutową i do dziś zajmują się potencje Zachodu, przede wszystkim Francja i Anglosasi.
ponad 2 lata temu / stasiu
 
Wykorzystywanie objawień z Fatimy do celów propagandowych i ukryte sugestie polityczne są wyjątkowo nieczystym zagraniem. Proponuję wrucić do lektury Ewangelii.Szczęść Boże.
ponad 2 lata temu / Katolicy miłujcie się i nieprzyjaciół swoich.
 
Nie rozumiem, jak formalnym początkiem rewolucji lutowej można uważać dzień 8 marca, skoro rewolucja jest lutowa? Jeśli zaś zakładać różnice kalendarza, to jakim cudem w lutym mógł być obchodzony "Dzień kobiet"? Coś tu "się nie dodaje", jak mawia Max Kolonko.
ponad 2 lata temu / voxclamantis
 
Ale szuria
ponad 2 lata temu / Adin
 
Najświętsza Panienka ostrzegała przed bolszewizmem. Rewolucja lutowa nie była rewolucją antychrześcijańską, była to zmiana władzy z monarchii, na republikę. Natomiast rewolucja bolszewicka (bo nie był to zwyczajny zamach stanu, lecz właśnie rewolucja) to była rewolucja antychrześcijańska. Przed nią Maryja ostrzegała ówczesnych ludzi.
ponad 2 lata temu / Gość Janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.